Bielan: Zrobię wszystko, żeby Porozumienie pozostało w ZP; Rozbijanie rządu byłoby skrajną...

Jestem lojalnym członkiem Zjednoczonej Prawicy, tak jak zdecydowana większość naszych działaczy, i zrobię wszystko, żeby Porozumienie pozostało w Zjednoczonej Prawicy; rozbijanie większości parlamentarnej i rządu byłoby dzisiaj skrajną nieodpowiedzialnością - powiedział europoseł Adam Bielan.
 Bielan: Zrobię wszystko, żeby Porozumienie pozostało w ZP; Rozbijanie rządu byłoby skrajną...
/ YT, print screen/TelewizjaRepublika
 

Bielan powiedział we wtorek w Polsat News, że "zrobi wszystko jako przewodniczący Konwencji Krajowej, żeby Porozumienie zostało na prawicy".
 

"Wszystkie mrzonki o tym, że jest dla Porozumienia miejsce w jakimś nowym centrum z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem są bardzo niebezpieczne, bo to nowe centrum prędzej czy później będzie w koalicji z Lewicą. Zrobię wszystko, żeby Porozumienie do koalicji z Lewicą nie dołączyło" - powiedział Bielan.
 

Mówił, że zdecydowana większość działaczy i posłów Porozumienia, z którymi rozmawia, nie wyobraża sobie opuszczenia Zjednoczonej Prawicy. "Jestem lojalnym członkiem Zjednoczonej Prawicy, tak jak myślę, zdecydowana większość naszych działaczy i zrobię wszystko, żeby Porozumienie w Zjednoczonej Prawicy pozostało" - podkreślił Bielan.
 

Przyznał, że w kwestii wyborów prezydenckich w Zjednoczonej Prawicy istnieje "pewna różnica", co jest - jak mówił - normalne w każdej partii i obozie politycznym. Zaznaczył, że nie ma możliwości odsunięcia wyborów o dwa lata ze względu na postawę opozycji, która spotyka się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem, a jednocześnie odrzuca jego postulaty.
 

Pytany o spotkania Gowina z przedstawicielami opozycji odparł, że niewiele wie o tych rozmowach. "Czekam na posiedzenie władz statutowych mojej partii, żeby prezes powiedział nam o czym rozmawia z liderami partii" - powiedział Bielan.
 

Jak powiedział, to, że same rozmowy się odbywają nie jest niczym "zdrożnym". "Inną sprawą jest oczywiście branie udziału w wspólnych konferencjach prasowych z kontrkandydatem prezydenta Andrzeja Dudy, Porozumienie, chciałbym przypomnieć wszystkim, popiera Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich, a nie Władysława Kosiniaka-Kamysza" - powiedział Bielan.
 

Dodał, że wybór Kosiniaka-Kamysza byłby "zdecydowanie złym wariantem dla Polski, bo oznaczałby ciągły konflikt między opozycyjnym prezydentem a rządem".
 

Bielan podkreślił, że "rozbijanie dzisiaj większości parlamentarnej, rozbijanie dzisiaj rządu, niezależnie od poglądów politycznych (...) byłoby dzisiaj skrajną nieodpowiedzialnością". Mówił, że Polska stoi w obliczu "poważnego kryzysu zdrowotnego" i w obliczu "potężnego kryzysu gospodarczego". Podkreślił, że dotąd w Polsce nie sprawdzał się model rządu mniejszościowego i ma nadzieję, że "nikt z poważnych liderów Porozumienia" nie myśli na ten temat.
 

Bielan mówił, że wybory muszą odbyć się do 23 maja i nie ma demokracji bez wyborów.
 

Pytany o możliwość objęcie przez Gowina funkcji marszałka Sejmu, Bielan odparł, że taka zmiana musiałaby być decyzją Zjednoczonej Prawicy, a nic nie wie, aby PiS miało wycofać poparcie dla marszałek Elżbiety Witek. Bielan powiedział też, że nie wierzy w to, aby Gowin toczył negocjacje ws. objęcia funkcji marszałka.
 

Gowin od kilkunastu dni prowadzi konsultacje w sprawie swej propozycji zmiany konstytucji i zorganizowania wyborów prezydenckich za dwa lata. W poniedziałek doszło do spotkania przedstawicieli PO z Gowinem; wzięli w nim udział: szef Platformy Borys Budka, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska; najważniejszym tematem rozmowy był termin wyborów prezydenckich.
 

W Senacie jest obecnie specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma - po zasięgnięciu opinii PKW - określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta przysługujące jej 30 dni na pracę nad ustawą; we wtorek zajmą się nią senackie komisje, a posiedzenie, na którym ustawę rozpatrzy Senat zaplanowano na 5 i 6 maja. 


Karol Kostrzewa

 

źródło: PAPa/kos/ mok/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem "AS" wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

Bielan: Zrobię wszystko, żeby Porozumienie pozostało w ZP; Rozbijanie rządu byłoby skrajną...

Jestem lojalnym członkiem Zjednoczonej Prawicy, tak jak zdecydowana większość naszych działaczy, i zrobię wszystko, żeby Porozumienie pozostało w Zjednoczonej Prawicy; rozbijanie większości parlamentarnej i rządu byłoby dzisiaj skrajną nieodpowiedzialnością - powiedział europoseł Adam Bielan.
 Bielan: Zrobię wszystko, żeby Porozumienie pozostało w ZP; Rozbijanie rządu byłoby skrajną...
/ YT, print screen/TelewizjaRepublika
 

Bielan powiedział we wtorek w Polsat News, że "zrobi wszystko jako przewodniczący Konwencji Krajowej, żeby Porozumienie zostało na prawicy".
 

"Wszystkie mrzonki o tym, że jest dla Porozumienia miejsce w jakimś nowym centrum z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem są bardzo niebezpieczne, bo to nowe centrum prędzej czy później będzie w koalicji z Lewicą. Zrobię wszystko, żeby Porozumienie do koalicji z Lewicą nie dołączyło" - powiedział Bielan.
 

Mówił, że zdecydowana większość działaczy i posłów Porozumienia, z którymi rozmawia, nie wyobraża sobie opuszczenia Zjednoczonej Prawicy. "Jestem lojalnym członkiem Zjednoczonej Prawicy, tak jak myślę, zdecydowana większość naszych działaczy i zrobię wszystko, żeby Porozumienie w Zjednoczonej Prawicy pozostało" - podkreślił Bielan.
 

Przyznał, że w kwestii wyborów prezydenckich w Zjednoczonej Prawicy istnieje "pewna różnica", co jest - jak mówił - normalne w każdej partii i obozie politycznym. Zaznaczył, że nie ma możliwości odsunięcia wyborów o dwa lata ze względu na postawę opozycji, która spotyka się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem, a jednocześnie odrzuca jego postulaty.
 

Pytany o spotkania Gowina z przedstawicielami opozycji odparł, że niewiele wie o tych rozmowach. "Czekam na posiedzenie władz statutowych mojej partii, żeby prezes powiedział nam o czym rozmawia z liderami partii" - powiedział Bielan.
 

Jak powiedział, to, że same rozmowy się odbywają nie jest niczym "zdrożnym". "Inną sprawą jest oczywiście branie udziału w wspólnych konferencjach prasowych z kontrkandydatem prezydenta Andrzeja Dudy, Porozumienie, chciałbym przypomnieć wszystkim, popiera Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich, a nie Władysława Kosiniaka-Kamysza" - powiedział Bielan.
 

Dodał, że wybór Kosiniaka-Kamysza byłby "zdecydowanie złym wariantem dla Polski, bo oznaczałby ciągły konflikt między opozycyjnym prezydentem a rządem".
 

Bielan podkreślił, że "rozbijanie dzisiaj większości parlamentarnej, rozbijanie dzisiaj rządu, niezależnie od poglądów politycznych (...) byłoby dzisiaj skrajną nieodpowiedzialnością". Mówił, że Polska stoi w obliczu "poważnego kryzysu zdrowotnego" i w obliczu "potężnego kryzysu gospodarczego". Podkreślił, że dotąd w Polsce nie sprawdzał się model rządu mniejszościowego i ma nadzieję, że "nikt z poważnych liderów Porozumienia" nie myśli na ten temat.
 

Bielan mówił, że wybory muszą odbyć się do 23 maja i nie ma demokracji bez wyborów.
 

Pytany o możliwość objęcie przez Gowina funkcji marszałka Sejmu, Bielan odparł, że taka zmiana musiałaby być decyzją Zjednoczonej Prawicy, a nic nie wie, aby PiS miało wycofać poparcie dla marszałek Elżbiety Witek. Bielan powiedział też, że nie wierzy w to, aby Gowin toczył negocjacje ws. objęcia funkcji marszałka.
 

Gowin od kilkunastu dni prowadzi konsultacje w sprawie swej propozycji zmiany konstytucji i zorganizowania wyborów prezydenckich za dwa lata. W poniedziałek doszło do spotkania przedstawicieli PO z Gowinem; wzięli w nim udział: szef Platformy Borys Budka, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska; najważniejszym tematem rozmowy był termin wyborów prezydenckich.
 

W Senacie jest obecnie specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma - po zasięgnięciu opinii PKW - określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta przysługujące jej 30 dni na pracę nad ustawą; we wtorek zajmą się nią senackie komisje, a posiedzenie, na którym ustawę rozpatrzy Senat zaplanowano na 5 i 6 maja. 


Karol Kostrzewa

 

źródło: PAPa/kos/ mok/



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe