Spotkanie Nawrocki–Zandberg. Wiadomo, o czym rozmawiali

Co musisz wiedzieć?
- Ustawa o asystencji osobistej ma zostać przyspieszona z inicjatywy Razem i prezydenta elekta.
- REIT‑y: Zandberg zachęca Nawrockiego do ewentualnego weta, by nie podbić cen mieszkań.
- Dopłaty do kredytów mogą trafić pod lupę – Razem krytykuje subsydia dla banków i deweloperów.
- Bezrobocie młodych rośnie do 13,5%, co lider Razem nazywa ''niepokojącym sygnałem''.
Spotkanie Nawrocki–Zandberg
W piątek 18 lipca szef partii Razem Adrian Zandberg poinformował, że rozmawiał z prezydentem elektem Karolem Nawrockim o "sprawach, które wymagają pilnego rozstrzygnięcia", w tym o asystencji osobistej. Projekt rządowy z grudnia 2024 r. oraz prezydencka propozycja czekają w Sejmie.
Nie możemy się doczekać w parlamencie, aż propozycja zostanie wdrożona i wejdzie w życie. Pozwoliłem sobie uczulić pana Karola Nawrockiego na to, jak ważny jest ten temat i zasugerować także aktywne działania, jeśli ta niemoc i niezdolność do wdrożenia asystencji w sensownej formie będzie się przedłużała
– oświadczył Zandberg.
Asystencja osobista – propozycje MRPiPS i prezydencka
Propozycja MRPiPS zakłada, że z usług osobistego asystenta będzie mogła bezpłatnie skorzystać osoba z niepełnosprawnością od 13. do 65. roku życia, a miesięczny wymiar godzin asystencji i zakres wsparcia mają być ustalane indywidualnie przez powołany do tego zespół.
W Sejmie procedowany jest też prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, który w październiku 2024 r. został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Według propozycji prezydenta Andrzeja Dudy usługa ma być dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat i być finansowana z budżetu państwa. Projekt przewiduje od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie.
- Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce
- Komunikat dla mieszkańców Białegostoku
- Warszawa szykuje się na oblężenie. Kultowy zespół zagra w weekend na Narodowym
- Nasz news. Tusk chce się zemścić na Hołowni, może oberwać Państwowa Inspekcja Pracy
- Koniec sporu zbiorowego w bielskim Marelli
- TVN: Tak Tusk planuje nie dopuścić do zaprzysiężenia Karola Nawrockiego
- Komunikat dla mieszkańców Torunia
Polityka mieszkaniowa pod presją
Lider Partii Razem ostrzegł przed napływem funduszy REIT, które, jego zdaniem, "nadmuchałyby jeszcze mocniej ceny mieszkań". Zachęcił prezydenta elekta do zawetowania ustawy, jeśli trafi na biurko głowy państwa.
– Dopłaty kończące w kieszeniach banków i deweloperów i nadmuchujące ceny mieszkań także zasługiwałyby na weto – stwierdził Zandberg.
Zandberg dopytywany przez dziennikarzy, czy Nawrocki wyraził opinię w sprawie przygotowanej przez rząd nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, do której w czwartek Senat wprowadził poprawki, zauważył, że nie ma ona jeszcze finalnego kształtu. Wskazał, że senackie poprawki przywracają brzmienie noweli w kształcie przedłożonym przez rząd.
Rzecznik prezydenta elekta zabrał głos
Do spotkania odniósł się także rzecznik prezydenta elekta Rafał Leśkiewicz, który potwierdził, że tematem rozmowy były sprawy dotyczące polityki społecznej i mieszkaniowej, w tym przepisy o asystencji osobistej.
– To naturalne, że prezydent elekt chce poznawać stanowiska ugrupowań reprezentowanych w Sejmie, w najważniejszych dla obywateli kwestiach – zaznaczył Leśkiewicz.
Leśkiewicz zwrócił uwagę, że Nawrocki spotkał się już z wicepremierem, szefem MON i liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, liderem Konfederacji Sławomirem Mentzenem oraz z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią (Polska 2050).
Zaznaczył, że prezydent elekt Karol Nawrocki jest też otwarty na spotkania zarówno z Lewicą, jak i z kierownictwem PO. – Trudno mi powiedzieć w tej chwili, kiedy to nastąpi, nie znam jeszcze dat tych spotkań – powiedział.