[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: „Projekt ACP” z Dallas – ostatnia szansa…

Szanowny Panie Prezydencie. Zwracam się do Pana jako publicysta „Tygodnika Solidarność” mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu sekunduję dziennikarsko Polonii teksańskiej i przewodniczącemu Stowarzyszenia Polaków w Teksasie Krzysztofowi Gajdzie w upowszechnieniu tego niezmiernie ważnego projektu.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: „Projekt ACP” z Dallas – ostatnia szansa…
/ pixabay.com
„Projekt ACP” zawiera szczegółowy plan utworzenia w Polsce, w oparciu o trening polskich specjalistów w USA, wielospecjalistycznego ośrodka leczenia rzadkich zespołów ACP. Dodajmy, że od wielu lat dzieci urodzone w kraju z rzadkimi wadami wrodzonymi twarzoczaszki, dłoni i stóp, określanymi jako zespoły Aperta, Crouzona i Pfeiffera (zespoły ACP), przyjeżdżają do Dallas i innych ośrodków w USA na specjalistyczne leczenie chirurgiczne. „Projekt ACP” zakłada: 1. Leczenie polskich dzieci przez polskich lekarzy, po uprzednim treningu w USA, w Polsce. Ośrodek, który otrzyma certyfikat kliniki w Dallas, będzie wykonywał takie zabiegi na najwyższym światowym poziomie.2. Całkowity budżet projektu, przyjęty wg konserwatywnych zasad, zamyka się w kwocie ok. 140 tys. USD; koszt leczenia za granicą jednego tylko dziecka dotkniętego jednym z zespołów ACP to ok. 120-140 tys. USD. Zmusza to wielokrotnie rodziców do zapożyczania się na niebotyczne kwoty. 3. Wielospecjalistyczny zespół medyczny, posiadający amerykański certyfikat, zlokalizowany w jednym ośrodku medycznym w Polsce będzie mógł objąć swoim działaniem nie tylko Polskę, ale także kraje sąsiadujące, tj. populację liczącą ok. 200 mln ludzi. 4. Taki zespół pracujący w kraju w oparciu o najlepsze światowe procedury i wzorce będzie magnesem przyciągającym młodych adeptów sztuki medycznej właśnie do Polski. Pomysł „Projektu ACP” powstał w Dallas w końcu 2016 r., a jego praktyczna realizacja rozpoczęła się od uzyskania zgody na nieodpłatne szkolenie polskich lekarzy w klinice w Dallas. W październiku 2017 r. zaprezentowano „Projekt ACP” w Pałacu Prezydenckim. W lipcu 2018 r. przedstawiono go ministrowi zdrowia prof. Łukaszowi Szumowskiemu. W październiku 2018 r. do Dallas przyjechał dr Andrzej Brudnicki na wstępne szkolenie. W listopadzie 2019 r. po długim okresie milczenia z IMiD w Warszawie nadszedł e-mail mówiący, że Instytutowi pomimo współpracy z Agencją Badań Medycznych i Narodową Agencją Wymiany Naukowej nie udało się uzyskać finansów na szkolenie polskich specjalistów w Dallas. Podobny e-mail nadszedł z Centrum Wad Twarzoczaszki Chirurgii Twarzowo-Szczękowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W końcu ubiegłego roku nawiązano kontakt z prof. Leszkiem Saganem, który kieruje kliniką neurochirurgii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (PUM). „Projekt ACP” spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem przez zespół kierowany przez prof. Leszka Sagana, a także przez władze akademickie PUM. Prace nad ostatecznym kształtem „Projektu ACP” wraz z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym zostały ograniczone przez pandemię koronawirusa na początku marca tego roku.

Szanowny Panie Prezydencie. W imieniu Polonii teksańskiej i wszystkich polskich dzieci prosimy Pana o dołączenie zespołów Aperta, Crouzona i Pfeiffera do katalogu chorób rzadkich, które będą leczone w oparciu o planowany specjalny fundusz medyczny.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT?

Zaczęło się od homoseksualnego podrywu, a skończyło się na zarzutach defraudacji ponad 100 tys. złotych przez działaczy LGBT. Na naszych oczach dochodzi do rozpadu w polskim środowisku tęczy.

Przełomowe badania: Polak wpadł na trop życia na Wenus? Wiadomości
Przełomowe badania: Polak wpadł na trop życia na Wenus?

Polak przeprowadził jedne z najbardziej przełomowych w historii podboju wszechświata badania nad poszukiwaniem życia! W chmurach Wenus dr Janusz Pętkowski wraz z zespołem MIT odkrył fosfinę.

Jarosław Kaczyński: PiS wystawi na wybory do PE listy śmierci z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński: PiS wystawi na wybory do PE listy śmierci

– Te listy, które układamy do Europarlamentu, będą listami śmierci. Wszystko co mocne będzie tam włożone – powiedział w rozmowie z Anitą Gargas prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kierwiński: Będzie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce z ostatniej chwili
Kierwiński: Będzie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce

Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński poinformował w czwartek, że za kilka dni przedłożona zostanie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Polski.

Józefaciuk porównał religię do męskiego przyrodzenia. Nawet Czarzasty nie wytrzymał z ostatniej chwili
Józefaciuk porównał religię do męskiego przyrodzenia. Nawet Czarzasty nie wytrzymał

- Religia jest jak pewien męski organ. Jest całkiem w porządku, gdy ktoś go ma i jest z niego dumny. Ale jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nosem, to już mamy pewien problem  - powiedział poseł Marcin Józefaciuk z sejmowej mównicy.

Książę Harry zostanie deportowany? Polityczna burza wokół monarchy narasta z ostatniej chwili
Książę Harry zostanie deportowany? Polityczna burza wokół monarchy narasta

Administracja prezydenta Joe Bidena odrzuciła wezwanie do ujawnienia dokumentów wizowych księcia Harry'ego.

Rozważałem odebranie sobie życia - szokujące wyznanie byłego reprezentanta Anglii z ostatniej chwili
"Rozważałem odebranie sobie życia" - szokujące wyznanie byłego reprezentanta Anglii

Były reprezentant Anglii Stephen Warnock przyznał, że rozważał popełnienie samobójstwa po tym, jak skorzystał on ze złych porad finansowych.

WP: Kurski i Obajtek z jedynkami w ważnych regionach. Jest decyzja PiS z ostatniej chwili
WP: Kurski i Obajtek z "jedynkami" w ważnych regionach. Jest decyzja PiS

Komitet Polityczny PiS w czwartek po południu zatwierdził start Jacka Kurskiego i Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego – twierdzi serwis Wirtualna Polska.

Ukraiński minister rolnictwa podejrzany o korupcję: zapadła decyzja w sprawie jego przyszłości z ostatniej chwili
Ukraiński minister rolnictwa podejrzany o korupcję: zapadła decyzja w sprawie jego przyszłości

Podejrzany w sprawie korupcyjnej ukraiński minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski podał się do dymisji – poinformował w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

Tusk ma problem? PE poparł listę projektów, na której znajduje się CPK z ostatniej chwili
Tusk ma problem? PE poparł listę projektów, na której znajduje się CPK

PE w głosowaniu w Strasburgu poparł zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Znalazł się na niej Centralny Port Komunikacyjny. Oznacza to, że budowa CPK będzie współfinansowana ze środków UE.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: „Projekt ACP” z Dallas – ostatnia szansa…

Szanowny Panie Prezydencie. Zwracam się do Pana jako publicysta „Tygodnika Solidarność” mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu sekunduję dziennikarsko Polonii teksańskiej i przewodniczącemu Stowarzyszenia Polaków w Teksasie Krzysztofowi Gajdzie w upowszechnieniu tego niezmiernie ważnego projektu.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: „Projekt ACP” z Dallas – ostatnia szansa…
/ pixabay.com
„Projekt ACP” zawiera szczegółowy plan utworzenia w Polsce, w oparciu o trening polskich specjalistów w USA, wielospecjalistycznego ośrodka leczenia rzadkich zespołów ACP. Dodajmy, że od wielu lat dzieci urodzone w kraju z rzadkimi wadami wrodzonymi twarzoczaszki, dłoni i stóp, określanymi jako zespoły Aperta, Crouzona i Pfeiffera (zespoły ACP), przyjeżdżają do Dallas i innych ośrodków w USA na specjalistyczne leczenie chirurgiczne. „Projekt ACP” zakłada: 1. Leczenie polskich dzieci przez polskich lekarzy, po uprzednim treningu w USA, w Polsce. Ośrodek, który otrzyma certyfikat kliniki w Dallas, będzie wykonywał takie zabiegi na najwyższym światowym poziomie.2. Całkowity budżet projektu, przyjęty wg konserwatywnych zasad, zamyka się w kwocie ok. 140 tys. USD; koszt leczenia za granicą jednego tylko dziecka dotkniętego jednym z zespołów ACP to ok. 120-140 tys. USD. Zmusza to wielokrotnie rodziców do zapożyczania się na niebotyczne kwoty. 3. Wielospecjalistyczny zespół medyczny, posiadający amerykański certyfikat, zlokalizowany w jednym ośrodku medycznym w Polsce będzie mógł objąć swoim działaniem nie tylko Polskę, ale także kraje sąsiadujące, tj. populację liczącą ok. 200 mln ludzi. 4. Taki zespół pracujący w kraju w oparciu o najlepsze światowe procedury i wzorce będzie magnesem przyciągającym młodych adeptów sztuki medycznej właśnie do Polski. Pomysł „Projektu ACP” powstał w Dallas w końcu 2016 r., a jego praktyczna realizacja rozpoczęła się od uzyskania zgody na nieodpłatne szkolenie polskich lekarzy w klinice w Dallas. W październiku 2017 r. zaprezentowano „Projekt ACP” w Pałacu Prezydenckim. W lipcu 2018 r. przedstawiono go ministrowi zdrowia prof. Łukaszowi Szumowskiemu. W październiku 2018 r. do Dallas przyjechał dr Andrzej Brudnicki na wstępne szkolenie. W listopadzie 2019 r. po długim okresie milczenia z IMiD w Warszawie nadszedł e-mail mówiący, że Instytutowi pomimo współpracy z Agencją Badań Medycznych i Narodową Agencją Wymiany Naukowej nie udało się uzyskać finansów na szkolenie polskich specjalistów w Dallas. Podobny e-mail nadszedł z Centrum Wad Twarzoczaszki Chirurgii Twarzowo-Szczękowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W końcu ubiegłego roku nawiązano kontakt z prof. Leszkiem Saganem, który kieruje kliniką neurochirurgii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (PUM). „Projekt ACP” spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem przez zespół kierowany przez prof. Leszka Sagana, a także przez władze akademickie PUM. Prace nad ostatecznym kształtem „Projektu ACP” wraz z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym zostały ograniczone przez pandemię koronawirusa na początku marca tego roku.

Szanowny Panie Prezydencie. W imieniu Polonii teksańskiej i wszystkich polskich dzieci prosimy Pana o dołączenie zespołów Aperta, Crouzona i Pfeiffera do katalogu chorób rzadkich, które będą leczone w oparciu o planowany specjalny fundusz medyczny.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe