Uczciwej płacy minimalnej powinien towarzyszyć sprawny system rokowań zbiorowych

3 czerwca Komisja Europejska rozpoczęła 2 fazę konsultacji z partnerami społecznymi na temat możliwych działań na rzecz stworzenia unijnych ram dla europejskiej płacy minimalnej. Zgodnie z postulatem EKZZ, dołączono do tego kwestię promowania rokowań zbiorowych jako podstawowego instrumentu ustalania płac.
 Uczciwej płacy minimalnej powinien towarzyszyć sprawny system rokowań zbiorowych
/ fot.Shutterstock
W dokumencie Komisji  podkreśla się,  że w obecnej sytuacji walki z epidemią Covid-19 i związanego z nią kryzysu gospodarczego, sprawą kluczowa jest zapewnienie uczciwej płacy minimalnej obejmującej wszelkie kategorie pracowników także  atypowych czy zatrudnionych poprzez platformy internetowe.

Komisja Europejska poinformowała, że w pierwszej fazie konsultacji otrzymała bardzo zróżnicowane odpowiedzi. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych akcentowała konieczność całościowego podejścia uwzględniającego rolę rokowań zbiorowych w kształtowaniu ogółu wynagrodzeń. Stąd też wezwała do  wypracowania unijnych narzędzi wsparcia procesu rokowań, które miałyby oddziaływać w tych państwach, gdzie zasięg układów zbiorowych pracy jest niezadowalający. Z kolei unijne organizacje pracodawców wskazywały przede wszystkim na brak podstaw prawnych do działania Komisji w obszarze płac oraz domagały się całościowej i kompleksowej analizy skutków społecznych i ekonomicznych takiej ingerencji. W ocenie konfederacji BussinesEurope płace krajowe winny być porównywane wyłącznie w procesie Semestru Europejskiego.

Pierwsza reakcja EKZZ na dokument przedstawiony w  drugiej fazie konsultacji jest wstrzemięźliwie pozytywna. Konfederacja doceniła rozszerzenie konsultacji o zagadnienie promowania jakości rokowań zbiorowych. Zwrócono jednakże uwagę, że  nadal  nie ma jasnego obrazu tego, co Komisja zamierza zrobić, aby osiągnąć wskazywane przez siebie cele.

– Ten dokument podobnie jak poprzedni składa się głównie z rozważań i pytań. Komisja nie przesądziła jaki instrument prawny chce zastosować: dyrektywę czy zalecenie. Ważne że ujawniła, iż chce je oprzeć na normach traktatowych dotyczących polityki społecznej (art. 153 TFUE), to już jest coś – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność. – Komisja także nie przesądziła na tym etapie, co ma stanowić punkt odniesienia: średnie wynagrodzenie czy mediana w danym państwie członkowskim i ile procent płaca minimalna winna wynosić.
Od 15 czerwca EKZZ rozpocznie wewnętrzne konsultacje odpowiedzi dla Komisji, tak aby uzgodnić finalny projekt na posiedzeniu Komitetu koordynacji rokowań zbiorowych i płac, które w formie wideokonferencji odbędzie się 26 czerwca. Zakończenie pisemnego głosowania organizacji członkowskich EKZZ nad odpowiedzią dla Komisji zaplanowano na 26 sierpnia.

– Wypracowanie stanowiska związkowego nie będzie takie proste. Należy się spodziewać silnego oporu organizacji skandynawskich, które wprost dają do zrozumienia, że nie będą respektować niczego co otworzyłoby drogę Komisji Europejskiej na działania w obszarze płac i rokowań zbiorowych -wskazuje Sławomir Adamczyk, członek komitetu. – Ale obawiam się też o dalszy los tej inicjatywy. Państwa członkowskie zostały z  różną siłą uderzone przez Covid-19, a sytuacja wydaje się najtrudniejsza na południu Europy. To może powodować, że prace w Radzie po sformułowaniu wreszcie propozycji Komisji będą spychane na plan dalszy. Przyszłość  europejskiej płacy minimalnej zależy bardzo od tego  czy i jakie działania wspólne będą podjęte w UE w obliczu nadciągającego kryzysu – dodaje ekspert.

bs
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wybory w Rosji: jest reakcja Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Wybory w Rosji: jest reakcja Parlamentu Europejskiego

W związku z tzw. wyborami prezydenckimi, które odbyły się w Rosji w dniach 15–17 marca 2024 r., posłowie do Parlamentu Europejskiego wzywają państwa członkowskie UE i społeczność międzynarodową, aby nie uznawały ich wyniku za zgodny z prawem, ponieważ odbyły się one na nielegalnie okupowanych terytoriach Ukrainy i na terenie Rosji oraz nie były ani wolne, ani sprawiedliwe. Parlament ubolewa, że premier Węgier Viktor Orban zdecydował się pogratulować Władimirowi Putinowi jego fikcyjnej reelekcji. PE wezwał też państwa członkowskie do ograniczenia stosunków z Putinem do spraw niezbędnych dla pokoju w regionie oraz celów humanitarnych i praw człowieka, np. wymiany więźniów, powrotu dzieci deportowanych z Ukrainy czy wzywania do uwolnienia więźniów politycznych. W przyjętej rezolucji podkreślono, że UE powinna w pełni solidaryzować się z rosyjskim społeczeństwem obywatelskim i powinna nakładać sankcje na sprawców naruszeń praw człowieka. Posłowie do PE wzywają UE i państwa członkowskie, aby w dalszym ciągu aktywnie wspierały niezależne rosyjskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego, niezależne media i obrońców praw człowieka, a także aktywnie współdziałały z rosyjską opozycją demokratyczną i oferowały jej wsparcie. Rezolucja została przyjęta 493 głosami za, przy 11 głosach przeciw i 18 wstrzymujących się. Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. To koniec niezależnej Polski z ostatniej chwili
Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. "To koniec niezależnej Polski"

"Radosław Sikorski oznajmił, że rząd Tuska jest otwarty na zmianę Traktatów Europejskich i pozbawienie Polski oraz innych krajów UE prawa weta" – komentuje exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego była premier Beata Szydło.

TSUE nałożyło karę na Polskę z ostatniej chwili
TSUE nałożyło karę na Polskę

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wcielić do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. W związku z tym nasz kraj ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

Halo? Pomocy!. Zaskakujący incydent po występie w Tańcu z gwiazdami z ostatniej chwili
"Halo? Pomocy!". Zaskakujący incydent po występie w "Tańcu z gwiazdami"

Roksana Węgiel i Michał Kassin po zakończonym treningu do "Tańca z gwiazdami" natknęli się na nieprzewidziane trudności. (24 kwietnia) wieczorem na InstaStory piosenkarki pojawił się apel o pomoc.

z ostatniej chwili
Jak wybrać białą szafkę RTV do salonu?

Telewizor bez szafki RTV? Trendy się zmieniają, jednak pewne elementy wystroju wnętrz są niezastąpione. Jeśli planujesz zakup szafki RTV, białe meble powinny przykuć twoją uwagę. Dlaczego? Pasują w zasadzie do wszystkich stylów aranżacyjnych, a przy okazji optycznie powiększają pomieszczenie.

Tomasz Sekielski odchodzi z „Newsweeka” z ostatniej chwili
Tomasz Sekielski odchodzi z „Newsweeka”

Tomasz Sekielski podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska redaktora naczelnego „Newsweek Polska” – poinformował w czwartek Ringier Axel Springer Polska. Do czasu powołania nowego kierownictwa p.o. szefa redakcji będzie Michał Szadkowski.

Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety odnalezionej na Krupówkach z ostatniej chwili
Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety odnalezionej na Krupówkach

Policjanci próbują ustalić tożsamość kobiety, która w sobotę z Krupówek trafiła do szpitala. Nie ma z nią logicznego kontaktu. Osoby mogące pomóc w identyfikacji kobiety proszone są o kontakt. Zakopiańska komenda opublikowała zdjęcia.

Tusk: 10 maja rekonstrukcja rządu z ostatniej chwili
Tusk: 10 maja rekonstrukcja rządu

Premier Donald Tusk poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że 7 maja odbędzie się Europejski Kongres Gospodarczy, na którym wraz z szefową KE Ursulą von der Leyen przedstawi plan dla Europy. 3 dni później – w dniu, w którym odbędzie się wielka manifestacja NSZZ „Solidarność” przeciwko wprowadzeniu Zielonego Ładu w Polsce i Europie – Tusk przedstawi swój rząd po rekonstrukcji.

Beata Szydło: Sikorski w sejmowym exposé oddał się pogadance o swoich fobiach z ostatniej chwili
Beata Szydło: Sikorski w sejmowym exposé oddał się pogadance o swoich fobiach

„Zamiast mówić o strategii polskiej polityki międzynarodowej, Sikorski przez wiele minut oddawał się swoim obsesjom na temat PiS” – komentuje w mediach społecznościowych czwartkowe exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego była premier Beata Szydło.

Niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska z ostatniej chwili
Niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska

Centrum Informacyjne Rządu przekazało niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska.

REKLAMA

Uczciwej płacy minimalnej powinien towarzyszyć sprawny system rokowań zbiorowych

3 czerwca Komisja Europejska rozpoczęła 2 fazę konsultacji z partnerami społecznymi na temat możliwych działań na rzecz stworzenia unijnych ram dla europejskiej płacy minimalnej. Zgodnie z postulatem EKZZ, dołączono do tego kwestię promowania rokowań zbiorowych jako podstawowego instrumentu ustalania płac.
 Uczciwej płacy minimalnej powinien towarzyszyć sprawny system rokowań zbiorowych
/ fot.Shutterstock
W dokumencie Komisji  podkreśla się,  że w obecnej sytuacji walki z epidemią Covid-19 i związanego z nią kryzysu gospodarczego, sprawą kluczowa jest zapewnienie uczciwej płacy minimalnej obejmującej wszelkie kategorie pracowników także  atypowych czy zatrudnionych poprzez platformy internetowe.

Komisja Europejska poinformowała, że w pierwszej fazie konsultacji otrzymała bardzo zróżnicowane odpowiedzi. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych akcentowała konieczność całościowego podejścia uwzględniającego rolę rokowań zbiorowych w kształtowaniu ogółu wynagrodzeń. Stąd też wezwała do  wypracowania unijnych narzędzi wsparcia procesu rokowań, które miałyby oddziaływać w tych państwach, gdzie zasięg układów zbiorowych pracy jest niezadowalający. Z kolei unijne organizacje pracodawców wskazywały przede wszystkim na brak podstaw prawnych do działania Komisji w obszarze płac oraz domagały się całościowej i kompleksowej analizy skutków społecznych i ekonomicznych takiej ingerencji. W ocenie konfederacji BussinesEurope płace krajowe winny być porównywane wyłącznie w procesie Semestru Europejskiego.

Pierwsza reakcja EKZZ na dokument przedstawiony w  drugiej fazie konsultacji jest wstrzemięźliwie pozytywna. Konfederacja doceniła rozszerzenie konsultacji o zagadnienie promowania jakości rokowań zbiorowych. Zwrócono jednakże uwagę, że  nadal  nie ma jasnego obrazu tego, co Komisja zamierza zrobić, aby osiągnąć wskazywane przez siebie cele.

– Ten dokument podobnie jak poprzedni składa się głównie z rozważań i pytań. Komisja nie przesądziła jaki instrument prawny chce zastosować: dyrektywę czy zalecenie. Ważne że ujawniła, iż chce je oprzeć na normach traktatowych dotyczących polityki społecznej (art. 153 TFUE), to już jest coś – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność. – Komisja także nie przesądziła na tym etapie, co ma stanowić punkt odniesienia: średnie wynagrodzenie czy mediana w danym państwie członkowskim i ile procent płaca minimalna winna wynosić.
Od 15 czerwca EKZZ rozpocznie wewnętrzne konsultacje odpowiedzi dla Komisji, tak aby uzgodnić finalny projekt na posiedzeniu Komitetu koordynacji rokowań zbiorowych i płac, które w formie wideokonferencji odbędzie się 26 czerwca. Zakończenie pisemnego głosowania organizacji członkowskich EKZZ nad odpowiedzią dla Komisji zaplanowano na 26 sierpnia.

– Wypracowanie stanowiska związkowego nie będzie takie proste. Należy się spodziewać silnego oporu organizacji skandynawskich, które wprost dają do zrozumienia, że nie będą respektować niczego co otworzyłoby drogę Komisji Europejskiej na działania w obszarze płac i rokowań zbiorowych -wskazuje Sławomir Adamczyk, członek komitetu. – Ale obawiam się też o dalszy los tej inicjatywy. Państwa członkowskie zostały z  różną siłą uderzone przez Covid-19, a sytuacja wydaje się najtrudniejsza na południu Europy. To może powodować, że prace w Radzie po sformułowaniu wreszcie propozycji Komisji będą spychane na plan dalszy. Przyszłość  europejskiej płacy minimalnej zależy bardzo od tego  czy i jakie działania wspólne będą podjęte w UE w obliczu nadciągającego kryzysu – dodaje ekspert.

bs
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe