Dziś gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent RP Andrzej Duda

We wtorek 23 czerwca o godz. 13 w Zakopanem odbędzie się gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale TVP Info, transmisję online przeprowadzi portal Tysol.pl.
 Dziś gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent RP Andrzej Duda
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

Program gali "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność":

1. Rozpoczęcie o godz. 13. Przywitanie gości przez rzecznika Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Marka Lewandowskiego

2. Wystąpienie Michała Ossowskiego, red. naczelnego "Tygodnika Solidarność"

3.  Odczytanie Laudacji przez Tadeusza Majchrowicza, zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"

4. Wręczenie statuetki prezydentowi Andrzejowi Dudzie

5. Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy

6. Przemówienie przewodniczącego NSZZ "Solidarność", Piotra Dudy

7. Występ artystyczny


Przy końcu pierwszej kadencji Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie „Tygodnik Solidarność” przyznał tytuł „Człowieka Roku”. Po prostu – to jest nasz Prezydent, pracownicy zawsze mogli na niego liczyć. Okazało się, że jest jedynym gwarantem rozwiązań propracowniczych. W sytuacjach trudnych, kontrowersyjnych, gdy pojawiały się projekty dla Solidarności nie do przyjęcia, prezydent Duda był otwarty na nasze racje, mieliśmy w nim oparcie. 

Co zostało zrealizowane 
W umowie programowej z 2015 r. jednym z fundamentalnych zapisów był powrót do niższego, biologicznie uzasadnionego wieku emerytalnego. W 2011 roku Donald Tusk zobowiązał się, że wiek emerytalny nie zostanie przedłużony. Kilka miesięcy po wyborach, we współpracy z ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, doprowadził do podwyższenia wieku emerytalnego. Obecnie kandydujący na prezydenta polityk PSL Władysław Kosiniak-Kamysz głosi, że nie podniósłby wieku emerytalnego. Argumentacja Związku była merytoryczna, zebrano 3,5 miliona podpisów, ale w Sejmie premier Tusk nazwał Solidarność „pętakami”.  

Jak wiadomo, zapis z umowy programowej o obniżeniu wieku emerytalnego został zrealizowany w minionej kadencji ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz obniżeniu wymiaru wieku emerytalnego. Prezydent osobiście przygotowywał ten projekt. Do weteranów pracy adresowane były nowe rozwiązania: godziwa waloryzacja, 13. emerytura, lista bezpłatnych leków dla emerytów powyżej 75. roku życia (zarządzenia ministra zdrowia).  

Wbrew liberalnym politykom i ich katastroficznym prognozom zrealizowany został program 500 plus, który okazał się sukcesem pod każdym względem. Z jednej strony ludzie otrzymują zastrzyk pieniędzy niezbędnych dla potrzeb dzieci, co umocniło rodziny. Z drugiej strony te pieniądze ożywiły polski rynek, sil nie zwiększając popyt. Bez zadłużenia, bez kredytowych obciążeń pobudziły gospodarkę, czyniąc ją zarazem bliższą społecznej gospodarce rynkowej. Deklarowanej w konstytucji.   

Zgodnie z umową programową ustawowo obowiązuje w kraju wzrost płacy minimalnej – dziś to 2600 złotych. To zmieniło sytuację przeciętnego polskiego pracownika i jego rodziny. Podobnie jak ustawa o znaczącym ograniczeniu handlu w niedziele i święta.  

Bardzo ważna okazała się ustawa o Radzie Dialogu Społecznego z 26 lipca 2015 r., choć nie wszystkie jej zapisy gwarantują właściwą realizację art. 20 konstytucji. 


Ważne, zrealizowane, choć nie przewidziane w umowie  
Zmiany zrealizowane, a nie przewidziane w pierwszej umowie mają bardzo duże znaczenie dla pracowników. Ograniczenie handlu w niedzielę, likwidacja syndromu pierwszej dniówki, lepsze uprawnienia w sądzie pracy, wyłączenie z płacy minimalnej dodatku nocnego i stażowego, wprowadzenie pluralizmu związkowego w służbach mundurowych, podwyżki dla pracowników sfery finansów publicznych, szybsze naliczanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To tylko ważniejsze z nich.  

Solidarność w ciągu minionych pięciu lat zwracała się do Prezydenta Dudy także przy wielu negocjacjach z rządem. Ostatnio były to negocjacje przy projektach ustaw o czterech tarczach antykryzysowych. Jego pomoc zwykle była skuteczna.  

Druga umowa programowa kontynuacją pierwszej  
Nie wszystkie kwestie zawarte w umowie programowej udało się rozwiązać, nie wszystkie zadania zrealizować. Trzeba pamiętać, że prezydent w polskim systemie ustrojowym ma bardzo ograniczone uprawnienia w zakresie sprawowania władzy. Są jeszcze w Polsce powody, dla których Polacy muszą za pracą emigrować za granicę. W umowie z 2015 r. były także wpisane emerytury stażowe. Niestety, Zjednoczonej Prawicy zabrakło woli politycznej. Dlatego w nowej umowie programowej ten postulat ponownie został wpisany. Pojawiły się nowe poważne problemy – zwłaszcza problem górnictwa węgla kamiennego. Utrata pracy w kopalniach, które mają być likwidowane pod presją polityki klimatycznej Unii Europejskiej, to setki tysięcy bezrobotnych górników i innych pracowników na Śląsku. 

Dokument podpisany 5 maja 2020 r. jest kontynuacją umowy programowej z 2015 roku. Andrzej Duda deklaruje, że jeśli wygra wybory, w swojej drugiej kadencji będzie kontynuował politykę rozwoju służącą społeczeństwu. W tym będzie stać na straży ochronnej funkcji prawa pracy i wspierania działań na rzecz układów zbiorowych pracy. Będzie realizował swój program przedstawiony w kampanii wyborczej „Obronimy Polskę plus”. Gwarantujący utrzymanie programów społecznych i sprawiedliwy rozwój państwa. Program opierający się na takich filarach jak: wsparcie dla rodzin, utrzymanie miejsc pracy, solidarność społeczna, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i dialog.

źródło: PAP/ opracowanie własne/ Tygodnik Solidarność

 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Dziś gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent RP Andrzej Duda

We wtorek 23 czerwca o godz. 13 w Zakopanem odbędzie się gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale TVP Info, transmisję online przeprowadzi portal Tysol.pl.
 Dziś gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent RP Andrzej Duda
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

Program gali "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność":

1. Rozpoczęcie o godz. 13. Przywitanie gości przez rzecznika Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Marka Lewandowskiego

2. Wystąpienie Michała Ossowskiego, red. naczelnego "Tygodnika Solidarność"

3.  Odczytanie Laudacji przez Tadeusza Majchrowicza, zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"

4. Wręczenie statuetki prezydentowi Andrzejowi Dudzie

5. Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy

6. Przemówienie przewodniczącego NSZZ "Solidarność", Piotra Dudy

7. Występ artystyczny


Przy końcu pierwszej kadencji Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie „Tygodnik Solidarność” przyznał tytuł „Człowieka Roku”. Po prostu – to jest nasz Prezydent, pracownicy zawsze mogli na niego liczyć. Okazało się, że jest jedynym gwarantem rozwiązań propracowniczych. W sytuacjach trudnych, kontrowersyjnych, gdy pojawiały się projekty dla Solidarności nie do przyjęcia, prezydent Duda był otwarty na nasze racje, mieliśmy w nim oparcie. 

Co zostało zrealizowane 
W umowie programowej z 2015 r. jednym z fundamentalnych zapisów był powrót do niższego, biologicznie uzasadnionego wieku emerytalnego. W 2011 roku Donald Tusk zobowiązał się, że wiek emerytalny nie zostanie przedłużony. Kilka miesięcy po wyborach, we współpracy z ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, doprowadził do podwyższenia wieku emerytalnego. Obecnie kandydujący na prezydenta polityk PSL Władysław Kosiniak-Kamysz głosi, że nie podniósłby wieku emerytalnego. Argumentacja Związku była merytoryczna, zebrano 3,5 miliona podpisów, ale w Sejmie premier Tusk nazwał Solidarność „pętakami”.  

Jak wiadomo, zapis z umowy programowej o obniżeniu wieku emerytalnego został zrealizowany w minionej kadencji ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz obniżeniu wymiaru wieku emerytalnego. Prezydent osobiście przygotowywał ten projekt. Do weteranów pracy adresowane były nowe rozwiązania: godziwa waloryzacja, 13. emerytura, lista bezpłatnych leków dla emerytów powyżej 75. roku życia (zarządzenia ministra zdrowia).  

Wbrew liberalnym politykom i ich katastroficznym prognozom zrealizowany został program 500 plus, który okazał się sukcesem pod każdym względem. Z jednej strony ludzie otrzymują zastrzyk pieniędzy niezbędnych dla potrzeb dzieci, co umocniło rodziny. Z drugiej strony te pieniądze ożywiły polski rynek, sil nie zwiększając popyt. Bez zadłużenia, bez kredytowych obciążeń pobudziły gospodarkę, czyniąc ją zarazem bliższą społecznej gospodarce rynkowej. Deklarowanej w konstytucji.   

Zgodnie z umową programową ustawowo obowiązuje w kraju wzrost płacy minimalnej – dziś to 2600 złotych. To zmieniło sytuację przeciętnego polskiego pracownika i jego rodziny. Podobnie jak ustawa o znaczącym ograniczeniu handlu w niedziele i święta.  

Bardzo ważna okazała się ustawa o Radzie Dialogu Społecznego z 26 lipca 2015 r., choć nie wszystkie jej zapisy gwarantują właściwą realizację art. 20 konstytucji. 


Ważne, zrealizowane, choć nie przewidziane w umowie  
Zmiany zrealizowane, a nie przewidziane w pierwszej umowie mają bardzo duże znaczenie dla pracowników. Ograniczenie handlu w niedzielę, likwidacja syndromu pierwszej dniówki, lepsze uprawnienia w sądzie pracy, wyłączenie z płacy minimalnej dodatku nocnego i stażowego, wprowadzenie pluralizmu związkowego w służbach mundurowych, podwyżki dla pracowników sfery finansów publicznych, szybsze naliczanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To tylko ważniejsze z nich.  

Solidarność w ciągu minionych pięciu lat zwracała się do Prezydenta Dudy także przy wielu negocjacjach z rządem. Ostatnio były to negocjacje przy projektach ustaw o czterech tarczach antykryzysowych. Jego pomoc zwykle była skuteczna.  

Druga umowa programowa kontynuacją pierwszej  
Nie wszystkie kwestie zawarte w umowie programowej udało się rozwiązać, nie wszystkie zadania zrealizować. Trzeba pamiętać, że prezydent w polskim systemie ustrojowym ma bardzo ograniczone uprawnienia w zakresie sprawowania władzy. Są jeszcze w Polsce powody, dla których Polacy muszą za pracą emigrować za granicę. W umowie z 2015 r. były także wpisane emerytury stażowe. Niestety, Zjednoczonej Prawicy zabrakło woli politycznej. Dlatego w nowej umowie programowej ten postulat ponownie został wpisany. Pojawiły się nowe poważne problemy – zwłaszcza problem górnictwa węgla kamiennego. Utrata pracy w kopalniach, które mają być likwidowane pod presją polityki klimatycznej Unii Europejskiej, to setki tysięcy bezrobotnych górników i innych pracowników na Śląsku. 

Dokument podpisany 5 maja 2020 r. jest kontynuacją umowy programowej z 2015 roku. Andrzej Duda deklaruje, że jeśli wygra wybory, w swojej drugiej kadencji będzie kontynuował politykę rozwoju służącą społeczeństwu. W tym będzie stać na straży ochronnej funkcji prawa pracy i wspierania działań na rzecz układów zbiorowych pracy. Będzie realizował swój program przedstawiony w kampanii wyborczej „Obronimy Polskę plus”. Gwarantujący utrzymanie programów społecznych i sprawiedliwy rozwój państwa. Program opierający się na takich filarach jak: wsparcie dla rodzin, utrzymanie miejsc pracy, solidarność społeczna, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i dialog.

źródło: PAP/ opracowanie własne/ Tygodnik Solidarność


 

Polecane
Emerytury
Stażowe