REKLAMA

Gdzie największe poparcie dla pro-putinowskich zmian konstytucji? Na Krymie i w Czeczeni...

Z oficjalnych wyników podanych przez rosyjską Centralną Komisję Wyborczą wynika, że w środowym głosowaniu proponowane przez władze poprawki w konstytucji najsilniej poparły: Czeczenia, republika rządzona silną ręką przez Ramzana Kadyrowa, oraz anektowany Krym.
 Gdzie największe poparcie dla pro-putinowskich zmian konstytucji? Na Krymie i w Czeczeni...
PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

W Czeczenii, gdzie rekordowe wskaźniki w wyborach są często kwestionowane przez komentatorów, poprawki zaproponowane przez prezydenta Władimira Putina poparło 97,92 proc. mieszkańców. Frekwencja przekroczyła 95 procent.

Na drugim miejscu znalazła się republika Tuwy w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej (96,76 proc. głosów "za"). Na trzecim zaś - anektowany przez Rosję w 2014 roku Krym. Za zmianami w konstytucji opowiedziało się tam 90,07 proc. głosujących - podała CKW.

Spośród ponad 80 podmiotów FR jedynym, gdzie przeciwnicy poprawek byli liczniejsi niż zwolennicy stał się Nieniecki Okręg Autonomiczny - północny region, którego większość leży za kołem podbiegunowym. Przeciwko poprawkom wypowiedziało się tam 55,25 proc. głosujących.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że na taki wynik mogły wpłynąć "różne czynniki", jak np. niedawna zapowiedź połączenia Nienieckiego Okręgu Autonomicznego z obwodem archangielskim.

"Jeśli porównywać to z ogólną liczbą wyborców w kraju, to liczba wyborców, którzy w Nienieckim Okręgu Autonomicznym zagłosowali przeciwko poprawkom, jest bardzo nieznaczna"

- podkreślił Pieskow.

Z Moskwy Anna Wróbel
Źródło: PAP

 

awl/ kar/


Ankieta
Czy to już koniec Platformy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura