[Tylko u nas] Prof. David Engels: Nowy cud nad Wisłą

Podczas gdy niemieckie gazety, takie jak Tageszeitung, tyleż wrzaskliwie co i bezpodstawnie okrzyknęły wybory prezydenckie w Polsce mianem wyborów dziejowych, wyborów pomiędzy „demokracją” a „dyktaturą” - a niemieccy politycy zamiast uczciwie pogratulować reelekcji nie potrafią się obejść bez natarczywych „empatycznych ostrzegań” - rzeczywistość zdaje się ukazywać zupełnie inny obraz. Oto rządzona jakoby autorytarnie Polska, gdzie - jak piszą na Zachodzie - postępuje systematyczny „demontaż” demokracji, wybrała swojego prezydenta na drugą kadencję minimalną różnicą głosów; podczas gdy dyktatura, czy nawet demontaż demokracji wyglądają raczej zupełnie inaczej (na przykład tak jak w Niemczech, gdzie wybory powtarza się dopóty, dopóki nie zostanie wybrany ten właściwy; gdzie usuwa się ze stanowiska szefów Urzędu Ochrony Konstytucji, jeśli mają czelność krytykować rząd; gdzie zobowiązuje się operatorów internetowych do stosowania cenzury w sieci; i gdzie partiom opozycyjnym odmawia się elementarnych praw konstytucyjnych - ale to tylko tak na marginesie). Dwa aspekty niedzielnych wyborów prezydenckich w Polsce wydają mi się szczególnie godne uwagi.
 [Tylko u nas] Prof. David Engels: Nowy cud nad Wisłą
/ Grzegorz Jakubowski KPRP
Po pierwsze warto dostrzec prosty fakt, że Andrzej Duda i chrześcijańsko-konserwatywna PiS oprócz tego, że zdołała obronić w poprzednich wyborach absolutną większość w parlamencie, teraz zdobyła także drugą kadencję dla swego prezydenta: sukces wręcz unikalny w historii III RP, gdzie do tej pory niemal regułą były częste zmiany większości rządzącej, a świadczy to nie tylko o wciąż wysokiej atrakcyjności kursu partii rządzącej, ale także o wielkiej żywotności polskiej demokracji, z nieosiągalną do tej pory frekwencją wyborczą bliską 68 procent.

A po drugie to to, że ów sukces wyborczy Dudy okazał się tak minimalny. Bowiem oczywistym nonsensem jest interpretowanie tej niewielkiej przewagi jako „porażki”, co z uporem maniaka czynią liczne polskie i zagraniczne media; wynik lekko ponad 51 procent niewiele przecież ustępuje temu, jaki Andrzej Duda osiągnął w roku 2015 (51,5% ) i wpisuje się doskonale w ogólną tendencję obserwowaną w poprzednich wyborach prezydenckich (Komorowski 2010: 53%; Kaczyński 2005: 54%; Kwaśniewski 2000 [już w pierwszej turze] 53,9%; Kwaśniewski 1995: 51,7%). A jednak: podobnie jak fakt, że PiS stracił w 2019 roku senat (pomimo, że wynik był wyrównany), tę obecną z trudem zdobytą większość traktować należy zarówno jako znak nadziei, jak i ostrzeżenie dla konserwatystów: Polska to wprawdzie kraj odważny i zawsze zdolny do kolejnego „cudu nad Wisłą” - jednakże presja zewnętrzna wciąż rośnie.

Przede wszystkim widać wyraźnie, że nacisk ze strony zdominowanych przez lewicowy liberalizm zachodnich sąsiadów, jak i prowadzona przeciwko Polsce i Węgrom kampania ze strony UE, przynoszą niestety owoce: do dziś w Polakach tkwi bowiem głęboko zakorzeniony psychologiczny lęk przed byciem nie kochanym przez „oświecony Zachód”, do którego po upadku komunizmu, bez względu na ponoszone ofiary, tak bardzo wszyscy pragnęli przynależeć; już nie wspominając o nieustannym straszeniu Polski redukcją pomocy unijnej, przyznanej kiedyś jako rekompensata za całkowite otwarcie rynków krajów byłego bloku komunistycznego, na czym w końcowym rozrachunku skorzystały i nadal korzystają głównie firmy zachodnie (przede wszystkim niemieckie) i do dziś znaczna część pieniędzy unijnych pochodzących od europejskich podatników płynie do nich z powrotem.

Dochodzi tu jeszcze szczególnie ważna w kontekście bardzo specyficznych, często określanych (z niemiecka) jako «Hassliebe» stosunków Polski z zachodnim sąsiadem kwestia silnego wpływu prasy niemieckiej na będące w większości również w rękach niemieckich polskie media. I o ile skrajnie niewyważone relacje niemieckiej prasy wywołały wśród wielu wyborców zapewne duży niesmak - na czym być może skorzystała kampania Andrzeja Dudy - o tyle psychologiczne znaczenie całej kampanii w perspektywie długoterminowej okaże się nie do przecenienia: zarówno ze względu na zachowania wyborcze Polaków za granicą, jak i w kontekście dalszego rozwoju coraz chłodniejszych relacji sąsiedzkich, które i tak mocno już ucierpiały w wyniku sporu wokół relokacji imigrantów spoza Europy, z powodu gazociągu Nord Stream II, także w związku z kontrowersjami wokół demokratyzacji systemu prawnego w Polsce, czy wreszcie wokół żądań reparacyjnych traktowanych w istocie jako swoisty kontratak.

Zważywszy jednak na stabilny rozwój polskiej gospodarki, kwestie dystrybucji materialnej odegrały w tej kampanii rolę znacznie mniejszą, niż kwestie tożsamościowe, dzielące zresztą również społeczeństwa Zachodu. I tutaj niestety okazało się, że tylko znikoma większość Polaków uważa propagowane przez obecny rząd chrześcijańskie ideały człowieczeństwa jako te bardziej atrakcyjne niż „wartości” liberalne, prowadzące niechybnie do upudrowanego na humanizm relatywizmu moralnego i tragicznej w swych konsekwencjach „kultury śmierci”, na którą choruje już Zachód, i która jest obecnie tolerowana (jeśli wręcz nie promowana) nawet przez partie chadeckie, a co gorsza i przez niektórych dostojników kościelnych.

Jeśli więc PiS chce się uchronić przed ewentualnym znalezieniem się opozycji po następnych wyborach w roku 2023 i trwałym, a może nawet bezpowrotnym unicestwieniem głównych aspektów swojego konserwatywnego programu rozwoju, to musi przygotować się na walkę podwójną, co, nawiasem mówiąc, dotyczy także wielu innych partii konserwatywnych w Europie. Z jednej strony musi nastąpić głęboka wewnętrzna refleksja i powrót do tego co „pierwotne”, co było już w centrum uwagi w poprzednim okresie legislacyjnym: a więc bardzo wymagający pod względem moralnym sposób sprawowania urzędów oraz styl życia osób odpowiedzialnych, tak, aby ideał i rzeczywistość się nie rozchodziły, stały się jednym; do tego klarowna reforma polityki edukacyjnej i medialnej, aby przeciwdziałać nihilistycznej utracie wartości u szczególnie na to wrażliwych ludzi młodych; również edukowanie społeczeństwa o rzeczywistej skali obecnego kryzysu egzystencjalnego w kulturze europejskiej; ponadto dalsze postępowanie zgodne z katolickim nauczaniem społecznym kościoła w celu zmniejszenia nierówności socjalnych; a nade wszystko walka o możliwie największą autonomię polityczną i gospodarczą Polski dla zminimalizowania silnej presji zewnętrznej.

Powinna też pojawić się gotowość do unikania skądinąd zrozumiałej, ale jednak trochę zbyt wygodnej mentalności oblężonej twierdzy, powstrzymania się od podsycania nacjonalistycznych resentymentów, i chęć prowadzenia bardziej konstruktywnej, skierowanej ku Europie polityki informacyjnej oraz polityki sojuszów - gdyż akurat tutaj kryją się jeszcze duże możliwości postępu. Tylko bowiem wtedy, gdy Polska znajdzie wiarygodnych partnerów za granicą i jednocześnie zdoła przeciągnąć na swą stronę konserwatywną część społeczeństwa niemieckiego i francuskiego, będzie możliwe stworzenie strukturalnych warunków koniecznych dla rozbrojenia owego, nawet jeśli niesłusznego zarzutu o rzekomo antyeuropejskie nastawienie polskich władz, a także udzielenie pomocy podobnie myślącym siłom w Europie w ich dochodzeniu do odpowiedniego udziału we władzy.

Oprócz prac nad kształtem polityki europejskiej, ważne jest zatem również to, by nie zaniedbywać polityki zagranicznej: Sojusz w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest tu pierwszym ważnym krokiem, po którym powinno nastąpić niezwłocznie pogłębienie instytucjonalne, a przede wszystkim rozszerzenie na inne kraje Trójmorza - po to, by stworzyć alians zdolny nie tylko do przeciwstawienia się osi niemiecko-francuskiej, ale również do działania w warunkach zmiennej życzliwości ze strony Stanów Zjednoczonych.

A biorąc pod uwagę spowodowany koronawirusem i kwarantanną kryzys gospodarczy w Europie, stoimy dziś wobec perspektywy fundamentalnego wstrząsu w świecie zachodnim i wiele z tego, co do tej pory wydawało się niemożliwe, teraz - zarówno w sensie dobrym, jak i złym - można osiągnąć łatwiej i szybciej, niż to było możliwe wcześniej: zwrotnice na przyszłość - nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy - zostaną zatem ustawione w tym obecnym okresie legislacyjnym, a jeśli konserwatywny rząd polski z całym kredytem, jaki powierzyli mu obywatele, nie zdoła tu i teraz urzeczywistnić swojego programu, to w 2023 r może być za późno - i to na wiele lat, a może nawet dekad.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jacek Protasiewicz pisze o seryjnych samobójcach: Znam ich wszystkich z ostatniej chwili
Jacek Protasiewicz pisze o "seryjnych samobójcach": "Znam ich wszystkich"

- Hej Marcin Kierwiński- jeśli pośród tych osób jestem i ja, to wyślij pozew(adres Twoi ludzie ustalą w minutę).Czekam. Jeśli jednak myślisz o „seryjnych samobójcach”, to odpuść. Pewnie znam ich wszystkich. Oni - znają mnie. Nic z tego nie będzie, poza kolejną wtopą. I już winka w PE nie będzie! - napisał Jacek Protasiewicz odpowiadając na groźby szefa MSWiA, że będzie pozywał tych, którzy mówią, że był pod wpływem alkoholu w trakcie uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Niebezpieczna majówka na drogach: Wszystkie statystyki wypadają gorzej z ostatniej chwili
Niebezpieczna majówka na drogach: "Wszystkie statystyki wypadają gorzej"

– Od wtorku do soboty w 346 wypadkach drogowych zginęły 32 osoby, a 399 zostało rannych, zatrzymano też 1512 nietrzeźwych kierowców – poinformował w niedzielę nadkomisarz Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji. Przekazał, że w ciągu tych pięciu dni utonęło 12 osób.

Zastępca Bodnara wzywa do śledztwa ws. skandalu z udziałem Kierwińskiego z ostatniej chwili
Zastępca Bodnara wzywa do śledztwa ws. skandalu z udziałem Kierwińskiego

Zastępca Prokuratora Generalnego prok. Michał Ostrowski opublikował wpis w mediach społecznościowych poświęcony sprawie kontrowersji wokół przemówienia szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. "Z uwagi na interes społeczny i zaufanie obywateli do państwa, warto byłoby zweryfikować procesowo działania policjantów w tej sprawie" – zaapelował.

Amerykanie zapowiadają ukraińską kontrofensywę z ostatniej chwili
Amerykanie zapowiadają ukraińską kontrofensywę

Ukraina będzie dążyć do przeprowadzenia kontrofensywy na froncie w 2025 roku, po otrzymaniu uzbrojenia w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej w wysokości ponad 60 mld dolarów - oświadczył, cytowany przez "Financiał Times", doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

Kierwiński mówi problemach z dźwiękiem. Ekspert nie ma wątpliwości z ostatniej chwili
Kierwiński mówi problemach z dźwiękiem. Ekspert nie ma wątpliwości

Nie milkną echa wystąpienia szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. Ekspert Szymon Gburek, znany szerzej jako "Dźwiękowiec na Plan", nie ma wątpliwości - kontrowersyjne przemówienie nie było spowodowane problemami z dźwiękiem.

Cokolwiek się tam zapuści, zginie - naukowcy odkryli baseny śmierci z ostatniej chwili
Cokolwiek się tam zapuści, zginie - naukowcy odkryli "baseny śmierci"

Na dnie Morza Czerwonego odkryto baseny śmierci, czyli miejsca, które są zupełnie pozbawione tlenu. Każde zwierzę, które zapuści się w jego okolice zostanie ogłuszone z powodu braku tlenu albo zabite.

Europoseł PiS mówi o sporym błędzie kierownictwa partii z ostatniej chwili
Europoseł PiS mówi o "sporym błędzie" kierownictwa partii

– Specyfika pracy w nim wymaga też jednak odpowiednich kompetencji i innych zachowań, niż te, które są wystarczające w polityce krajowej – twierdzi europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Ekspert: niemiecka stacja opublikowała nieprawdę z ostatniej chwili
Ekspert: niemiecka stacja opublikowała nieprawdę

- Publiczna stacja telewizyjno-radiowa NDR uległa manipulacji i niestety opublikowała nieprawdę. Inicjatywa niemiecka i gmina Heringsdorf nie zaskarżyły projektu portu kontenerowego w Świnoujściu przed sądem - napisała Aleksandra Fedorska w mediach społecznościowych.

Rząd Tuska chce wysłać polskich żołnierzy na Ukrainę? Co miał na myśli Sikorski? z ostatniej chwili
Rząd Tuska chce wysłać polskich żołnierzy na Ukrainę? Co miał na myśli Sikorski?

Szef MSZ Radosław Sikorski w rozmowie z BBC World nie wykluczył, że polscy żołnierze mogą w przyszłości zostać wysłani na Ukrainę. - - Nie będziemy odsłaniać naszych kart. Pozwólmy prezydentowi Putinowi zastanawiać się, co zrobimy - stwierdził.

Tusk skomentował skandal z Kierwińskim polityka
Tusk skomentował skandal z Kierwińskim

"Boska Iga 2:1 (Królowa na długo), moja Lechia 3:0 (prawie ekstraklasa), no i Marcin Kierwinski 0,0. Magiczny wieczór" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych, stając w obronie ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego, który dziwnie zachowywał się podczas uroczystości z okazji Dnia Strażaka i zdaniem niektórych komentatorów mógł być pod wpływem alkoholu.

REKLAMA

[Tylko u nas] Prof. David Engels: Nowy cud nad Wisłą

Podczas gdy niemieckie gazety, takie jak Tageszeitung, tyleż wrzaskliwie co i bezpodstawnie okrzyknęły wybory prezydenckie w Polsce mianem wyborów dziejowych, wyborów pomiędzy „demokracją” a „dyktaturą” - a niemieccy politycy zamiast uczciwie pogratulować reelekcji nie potrafią się obejść bez natarczywych „empatycznych ostrzegań” - rzeczywistość zdaje się ukazywać zupełnie inny obraz. Oto rządzona jakoby autorytarnie Polska, gdzie - jak piszą na Zachodzie - postępuje systematyczny „demontaż” demokracji, wybrała swojego prezydenta na drugą kadencję minimalną różnicą głosów; podczas gdy dyktatura, czy nawet demontaż demokracji wyglądają raczej zupełnie inaczej (na przykład tak jak w Niemczech, gdzie wybory powtarza się dopóty, dopóki nie zostanie wybrany ten właściwy; gdzie usuwa się ze stanowiska szefów Urzędu Ochrony Konstytucji, jeśli mają czelność krytykować rząd; gdzie zobowiązuje się operatorów internetowych do stosowania cenzury w sieci; i gdzie partiom opozycyjnym odmawia się elementarnych praw konstytucyjnych - ale to tylko tak na marginesie). Dwa aspekty niedzielnych wyborów prezydenckich w Polsce wydają mi się szczególnie godne uwagi.
 [Tylko u nas] Prof. David Engels: Nowy cud nad Wisłą
/ Grzegorz Jakubowski KPRP
Po pierwsze warto dostrzec prosty fakt, że Andrzej Duda i chrześcijańsko-konserwatywna PiS oprócz tego, że zdołała obronić w poprzednich wyborach absolutną większość w parlamencie, teraz zdobyła także drugą kadencję dla swego prezydenta: sukces wręcz unikalny w historii III RP, gdzie do tej pory niemal regułą były częste zmiany większości rządzącej, a świadczy to nie tylko o wciąż wysokiej atrakcyjności kursu partii rządzącej, ale także o wielkiej żywotności polskiej demokracji, z nieosiągalną do tej pory frekwencją wyborczą bliską 68 procent.

A po drugie to to, że ów sukces wyborczy Dudy okazał się tak minimalny. Bowiem oczywistym nonsensem jest interpretowanie tej niewielkiej przewagi jako „porażki”, co z uporem maniaka czynią liczne polskie i zagraniczne media; wynik lekko ponad 51 procent niewiele przecież ustępuje temu, jaki Andrzej Duda osiągnął w roku 2015 (51,5% ) i wpisuje się doskonale w ogólną tendencję obserwowaną w poprzednich wyborach prezydenckich (Komorowski 2010: 53%; Kaczyński 2005: 54%; Kwaśniewski 2000 [już w pierwszej turze] 53,9%; Kwaśniewski 1995: 51,7%). A jednak: podobnie jak fakt, że PiS stracił w 2019 roku senat (pomimo, że wynik był wyrównany), tę obecną z trudem zdobytą większość traktować należy zarówno jako znak nadziei, jak i ostrzeżenie dla konserwatystów: Polska to wprawdzie kraj odważny i zawsze zdolny do kolejnego „cudu nad Wisłą” - jednakże presja zewnętrzna wciąż rośnie.

Przede wszystkim widać wyraźnie, że nacisk ze strony zdominowanych przez lewicowy liberalizm zachodnich sąsiadów, jak i prowadzona przeciwko Polsce i Węgrom kampania ze strony UE, przynoszą niestety owoce: do dziś w Polakach tkwi bowiem głęboko zakorzeniony psychologiczny lęk przed byciem nie kochanym przez „oświecony Zachód”, do którego po upadku komunizmu, bez względu na ponoszone ofiary, tak bardzo wszyscy pragnęli przynależeć; już nie wspominając o nieustannym straszeniu Polski redukcją pomocy unijnej, przyznanej kiedyś jako rekompensata za całkowite otwarcie rynków krajów byłego bloku komunistycznego, na czym w końcowym rozrachunku skorzystały i nadal korzystają głównie firmy zachodnie (przede wszystkim niemieckie) i do dziś znaczna część pieniędzy unijnych pochodzących od europejskich podatników płynie do nich z powrotem.

Dochodzi tu jeszcze szczególnie ważna w kontekście bardzo specyficznych, często określanych (z niemiecka) jako «Hassliebe» stosunków Polski z zachodnim sąsiadem kwestia silnego wpływu prasy niemieckiej na będące w większości również w rękach niemieckich polskie media. I o ile skrajnie niewyważone relacje niemieckiej prasy wywołały wśród wielu wyborców zapewne duży niesmak - na czym być może skorzystała kampania Andrzeja Dudy - o tyle psychologiczne znaczenie całej kampanii w perspektywie długoterminowej okaże się nie do przecenienia: zarówno ze względu na zachowania wyborcze Polaków za granicą, jak i w kontekście dalszego rozwoju coraz chłodniejszych relacji sąsiedzkich, które i tak mocno już ucierpiały w wyniku sporu wokół relokacji imigrantów spoza Europy, z powodu gazociągu Nord Stream II, także w związku z kontrowersjami wokół demokratyzacji systemu prawnego w Polsce, czy wreszcie wokół żądań reparacyjnych traktowanych w istocie jako swoisty kontratak.

Zważywszy jednak na stabilny rozwój polskiej gospodarki, kwestie dystrybucji materialnej odegrały w tej kampanii rolę znacznie mniejszą, niż kwestie tożsamościowe, dzielące zresztą również społeczeństwa Zachodu. I tutaj niestety okazało się, że tylko znikoma większość Polaków uważa propagowane przez obecny rząd chrześcijańskie ideały człowieczeństwa jako te bardziej atrakcyjne niż „wartości” liberalne, prowadzące niechybnie do upudrowanego na humanizm relatywizmu moralnego i tragicznej w swych konsekwencjach „kultury śmierci”, na którą choruje już Zachód, i która jest obecnie tolerowana (jeśli wręcz nie promowana) nawet przez partie chadeckie, a co gorsza i przez niektórych dostojników kościelnych.

Jeśli więc PiS chce się uchronić przed ewentualnym znalezieniem się opozycji po następnych wyborach w roku 2023 i trwałym, a może nawet bezpowrotnym unicestwieniem głównych aspektów swojego konserwatywnego programu rozwoju, to musi przygotować się na walkę podwójną, co, nawiasem mówiąc, dotyczy także wielu innych partii konserwatywnych w Europie. Z jednej strony musi nastąpić głęboka wewnętrzna refleksja i powrót do tego co „pierwotne”, co było już w centrum uwagi w poprzednim okresie legislacyjnym: a więc bardzo wymagający pod względem moralnym sposób sprawowania urzędów oraz styl życia osób odpowiedzialnych, tak, aby ideał i rzeczywistość się nie rozchodziły, stały się jednym; do tego klarowna reforma polityki edukacyjnej i medialnej, aby przeciwdziałać nihilistycznej utracie wartości u szczególnie na to wrażliwych ludzi młodych; również edukowanie społeczeństwa o rzeczywistej skali obecnego kryzysu egzystencjalnego w kulturze europejskiej; ponadto dalsze postępowanie zgodne z katolickim nauczaniem społecznym kościoła w celu zmniejszenia nierówności socjalnych; a nade wszystko walka o możliwie największą autonomię polityczną i gospodarczą Polski dla zminimalizowania silnej presji zewnętrznej.

Powinna też pojawić się gotowość do unikania skądinąd zrozumiałej, ale jednak trochę zbyt wygodnej mentalności oblężonej twierdzy, powstrzymania się od podsycania nacjonalistycznych resentymentów, i chęć prowadzenia bardziej konstruktywnej, skierowanej ku Europie polityki informacyjnej oraz polityki sojuszów - gdyż akurat tutaj kryją się jeszcze duże możliwości postępu. Tylko bowiem wtedy, gdy Polska znajdzie wiarygodnych partnerów za granicą i jednocześnie zdoła przeciągnąć na swą stronę konserwatywną część społeczeństwa niemieckiego i francuskiego, będzie możliwe stworzenie strukturalnych warunków koniecznych dla rozbrojenia owego, nawet jeśli niesłusznego zarzutu o rzekomo antyeuropejskie nastawienie polskich władz, a także udzielenie pomocy podobnie myślącym siłom w Europie w ich dochodzeniu do odpowiedniego udziału we władzy.

Oprócz prac nad kształtem polityki europejskiej, ważne jest zatem również to, by nie zaniedbywać polityki zagranicznej: Sojusz w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest tu pierwszym ważnym krokiem, po którym powinno nastąpić niezwłocznie pogłębienie instytucjonalne, a przede wszystkim rozszerzenie na inne kraje Trójmorza - po to, by stworzyć alians zdolny nie tylko do przeciwstawienia się osi niemiecko-francuskiej, ale również do działania w warunkach zmiennej życzliwości ze strony Stanów Zjednoczonych.

A biorąc pod uwagę spowodowany koronawirusem i kwarantanną kryzys gospodarczy w Europie, stoimy dziś wobec perspektywy fundamentalnego wstrząsu w świecie zachodnim i wiele z tego, co do tej pory wydawało się niemożliwe, teraz - zarówno w sensie dobrym, jak i złym - można osiągnąć łatwiej i szybciej, niż to było możliwe wcześniej: zwrotnice na przyszłość - nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy - zostaną zatem ustawione w tym obecnym okresie legislacyjnym, a jeśli konserwatywny rząd polski z całym kredytem, jaki powierzyli mu obywatele, nie zdoła tu i teraz urzeczywistnić swojego programu, to w 2023 r może być za późno - i to na wiele lat, a może nawet dekad.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe