Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy powołali Trójkąt Lubelski

Podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej - Trójkąta Lubelskiego, który stworzy możliwości współpracy między Polską, Litwą i Ukrainą - powiedział we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami resortów dyplomacji Litwy i Ukrainy.
 Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy powołali Trójkąt Lubelski
/ PAP/Wojtek Jargiło
We wtorek w Lublinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski Jacka Czaputowicza, Litwy Linasa Linkevicziusa i Ukrainy - Dmytro Kułeby. Na wspólnej konferencji prasowej Czaputowicz przekazał, że rozmowy dotyczyły aktualnych wyzwań stojących przed Unią Europejską oraz NATO i relacji z Ukrainą tych dwóch organizacji. "Rozmawialiśmy na temat Partnerstwa Wschodniego, na temat sytuacji w Rosji, sytuacji w Białorusi" - poinformował minister. "Myślę, że pandemia sprzyja zacieśnianiu relacji w ramach regionu, na bliskie dystanse z sąsiadami" - dodał.

Szef polskiego MSZ zauważył, że Lublin jest miejscem symbolicznym dla trzech krajów, bo 1 lipca 1569 roku podpisano umowę pomiędzy Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim zwaną Unią Lubelską. "Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu, formatu współpracy trójstronnej, platforma, formacja współpracy trójstronnej. Być może będziemy go nazywać, w zasadzie już się na to zgodziliśmy, jako +Trójkąt Lubelski+, który stworzy możliwości współpracy między naszymi trzema państwami" - poinformował.

"Dzięki wdrożeniu odpowiednich mechanizmów współpracy będziemy w stanie realizować nasze cele, jakim jest trwałe zaangażowanie w rozwój Partnerstwa Wschodniego, skuteczną walkę z pandemią koronawirusa, mocne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, a także związków tego państwa i współpracy tego państwa z Inicjatywą Trójmorza" - podkreślił Czaputowicz.

Zaznaczył, że format Trójkąta Lubelskiego tym różni się od wcześniejszych formatów, że obejmuje także Ukrainę, która nie jest ani członkiem NATO, ani UE. Wyraził nadzieję, że Ukraina stanie się w przyszłości członkiem tych organizacji, jeśli kurs proeuropejski w tym kraju się utrzyma. "My taktujemy tu Ukrainę nie jako problem - mamy oczywiście problem agresji rosyjskiej czy konieczności reform, one występują - ale przede wszystkim Ukraina jest ważnym państwem już teraz i ma ważny głos i ważną politykę, która może stabilizować całą Europę i jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski i UE" - powiedział Czaputowicz.

Według niego Trójkąt Lubelski jest formatem niesformalizowanym w tym sensie, że nie ma instytucji. "Ale zobowiązaliśmy się do regularnych spotkań, wymiany informacji, powołania oficerów łącznikowych w MSZ. Zobaczymy jaka będzie reakcja innych naszych partnerów w naszych rządach, w innych resortach, na ile oni znajdą tutaj pozytywne aspekty i użyteczność tego formatu" - powiedział minister. Zaznaczył, że MON poprzez samą brygadę litewsko-polsko-ukraińską jest zainteresowane tą współpracą.

Czaputowicz poinformował także, że ministrowie umówili się na regularne spotkanie. "Postanowiliśmy utworzyć stanowiska oficerów łącznikowych w naszych ministerstwach. Nasi dyrektorzy będą się spotykać i być może ta współpraca będzie się rozszerzać na inne instytucje" - zaznaczył. Dodał, że kolejne spotkanie szefów MSZ Trójkąta Lubelskiego odbędzie się być może w Kijowie. "Myślimy o stworzeniu współpracy jeśli chodzi o to, by przeciwstawić się dezinformacji ze strony Rosji, tez reinterpretacji historii. Myślę, że to jest dobra podstawa, jeśli chodzi o współpracę miedzy MSZ-ami" - powiedział minister.

Przypomniał, że już między sobą współpracują parlamenty trzech państwa, a także funkcjonuje brygada polsko-litewsko-ukraińska LITPOLUKRBRIG, którą ministrowie odwiedzą we wtorek. "Międzynarodowa jednostka jest przykładem udanej, długofalowej współpracy w ramach wschodniej flanki NATO" - dodał szef polskiej dyplomacji.

Jak zaznaczył, brygada LITPOLUKRBRIG, była pomyślana jako formy współpracy trójstronnej, ale w ramach NATO. "My, Polacy i Litwini, dzielimy się z żołnierzami z Ukrainy pewnymi doświadczeniami (...). Nie przewidujemy i nigdy nie przewidywaliśmy rozszerzenia tej formuły. Jeśli chodzi o współpracę wojskową w ramach Grupy Wyszehradzkiej, występują inne formy współpracy - grupy bojowe Unii Europejskiej w ramach V4" - powiedział Czaputowicz.

Minister Linkeviczius podkreślał, że wszystkie trzy kraje mają dużo historycznych wydarzeń, które je łączą, w naszej wspólnej przeszłości. "Niemniej ważne jest to, że ta historia odzywa się w dniu dzisiejszym. Stworzenie Trójkąta Lubelskiego będzie miało praktyczne znaczenia dla politycznej współpracy, wojskowej i każdej innej. Myślę, że jest to również geopolityczna wiadomość, że my wykorzystamy ten potencjał, który mamy wspólnie z Polską, współpracy z NATO i będziemy naturalnego partnera, Ukrainę, wciągali do tej współpracy, do tej przestrzeni euroatlantyckiej" - zauważył litewski polityk.

"Dawno to jest już projektowane i uczestnictwo Ukrainy w naszych strukturach, i jej uczestnictwo w operacjach wojskowych, stowarzyszenie Ukrainy z polityką Wspólnoty Europejskiej. Jestem przekonany, że to wszystko, ten format, ta inicjatywa, bez wątpliwości będą wciągane do tej współpracy inne instytucje. To będzie w pewnym sensie wsparcie dla Ukrainy, której tak w tej chwili potrzebuje walcząc z agresorami" - powiedział szef MSZ Litwy.

Podkreślił też, że "poparcie dla Ukrainy, dla całości terytorialnej Ukrainy, euroatlantyckiej przestrzeni jest bardzo twarde".

Minister SZ Ukrainy ocenił, że Trójkąt Lubelski to format, który będzie ważnym momentem wzmocnienia Europy Środkowej, ale także wzmocnienia Ukrainy jako pełnoprawnego członka euroatlantyckiej i europejskiej rodziny narodów. "Dziękuję Polsce i Litwie za to, że konsekwentnie wspierają Ukrainę na drodze do członkostwa z Unią Europejska, i NATO i na drodze naszych reform. Jest to więcej niż przyjacielskie wsparcie, jest to więcej niż wsparcie partnerów, to jest wsparcie rodzinne" - podkreślił Kułeba.

"Lubelski Trójkąt sprzyjać będzie współpracy między naszymi krajami, ale widzimy również wielką perspektywę w trym, ze trójkąt ten będzie instrumentem zaangażowania państw, które potrzebują ściślejszych kontaktów z Zachodem, ze strukturami europejskimi i my z kolegami będziemy wspierać naszych sąsiadów, naszych przyjaciół aby bardziej aktywnie współpracować w tej sferze" - dodał.

Kułeba zapewnił też, że współpraca będzie się rozszerzać. "Nie będzie się ograniczać tylko do kwestii obronności, będziemy mówić o gospodarce, handlu inwestycjach, turystyce, o tym wszystkim, co będzie jeszcze bardziej łączyć nasze narody i czynić środkową Europę jeszcze bardziej mocna i całą Europę bardziej mocna w tej walce, którą objęta jest Europa. Dziękuje min. Czaputowiczowi, że dzisiaj zrobiliśmy dobre i ważne przedsięwzięcie" - mówił ukraiński minister.

Szef resortu dyplomacji Ukrainy powiedział, że zaprosił ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy na drugie posiedzenia Trójkąta Lubelskiego na Ukrainę, zaproszenie zostało przyjęte. „Zapewniam was, że zrobimy wszystko, aby wypełnić Trójkąt Lubelski maksymalnie praktyczną treścią” - zadeklarował.

Ministrowie złożyli wieniec pod pomnikiem Unii Lubelskiej oraz odwiedzili mieszczące się w Lublinie dowództwo wielonarodowej jednostki wojskowej LITPOLUKRBRIG.

/PAP
/Grzegorz Bruszewski, Zbigniew Kopeć, Marzena Kozłowska/ gb/ kop/ mzk/ par/



 

POLECANE
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością z ostatniej chwili
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością

W niedzielnym referendum mieszkańcy Zabrza jasno pokazali, że chcą zmian. Jak wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, aż 91,4% głosujących opowiedziało się za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej z funkcji prezydent miasta. Przeciwko było zaledwie 8,6% osób.

Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu? polityka
Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?

Wideo, które trafiło do sieci po sobotnim spotkaniu liderów tzw. „koalicji chętnych” w Kijowie, wywołało falę spekulacji i komentarzy. Na nagraniu widać prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera - cała trójka wygląda na rozbawioną i zrelaksowaną, jednak uwagę internautów przykuwa coś jeszcze. Na stole pojawia się biały przedmiot (proszek?), który Macron szybko chowa do kieszeni. Merz w tym samym czasie usuwa z pola widzenia metalową łyżeczkę.

„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

REKLAMA

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy powołali Trójkąt Lubelski

Podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej - Trójkąta Lubelskiego, który stworzy możliwości współpracy między Polską, Litwą i Ukrainą - powiedział we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami resortów dyplomacji Litwy i Ukrainy.
 Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy powołali Trójkąt Lubelski
/ PAP/Wojtek Jargiło
We wtorek w Lublinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski Jacka Czaputowicza, Litwy Linasa Linkevicziusa i Ukrainy - Dmytro Kułeby. Na wspólnej konferencji prasowej Czaputowicz przekazał, że rozmowy dotyczyły aktualnych wyzwań stojących przed Unią Europejską oraz NATO i relacji z Ukrainą tych dwóch organizacji. "Rozmawialiśmy na temat Partnerstwa Wschodniego, na temat sytuacji w Rosji, sytuacji w Białorusi" - poinformował minister. "Myślę, że pandemia sprzyja zacieśnianiu relacji w ramach regionu, na bliskie dystanse z sąsiadami" - dodał.

Szef polskiego MSZ zauważył, że Lublin jest miejscem symbolicznym dla trzech krajów, bo 1 lipca 1569 roku podpisano umowę pomiędzy Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim zwaną Unią Lubelską. "Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu, formatu współpracy trójstronnej, platforma, formacja współpracy trójstronnej. Być może będziemy go nazywać, w zasadzie już się na to zgodziliśmy, jako +Trójkąt Lubelski+, który stworzy możliwości współpracy między naszymi trzema państwami" - poinformował.

"Dzięki wdrożeniu odpowiednich mechanizmów współpracy będziemy w stanie realizować nasze cele, jakim jest trwałe zaangażowanie w rozwój Partnerstwa Wschodniego, skuteczną walkę z pandemią koronawirusa, mocne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, a także związków tego państwa i współpracy tego państwa z Inicjatywą Trójmorza" - podkreślił Czaputowicz.

Zaznaczył, że format Trójkąta Lubelskiego tym różni się od wcześniejszych formatów, że obejmuje także Ukrainę, która nie jest ani członkiem NATO, ani UE. Wyraził nadzieję, że Ukraina stanie się w przyszłości członkiem tych organizacji, jeśli kurs proeuropejski w tym kraju się utrzyma. "My taktujemy tu Ukrainę nie jako problem - mamy oczywiście problem agresji rosyjskiej czy konieczności reform, one występują - ale przede wszystkim Ukraina jest ważnym państwem już teraz i ma ważny głos i ważną politykę, która może stabilizować całą Europę i jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski i UE" - powiedział Czaputowicz.

Według niego Trójkąt Lubelski jest formatem niesformalizowanym w tym sensie, że nie ma instytucji. "Ale zobowiązaliśmy się do regularnych spotkań, wymiany informacji, powołania oficerów łącznikowych w MSZ. Zobaczymy jaka będzie reakcja innych naszych partnerów w naszych rządach, w innych resortach, na ile oni znajdą tutaj pozytywne aspekty i użyteczność tego formatu" - powiedział minister. Zaznaczył, że MON poprzez samą brygadę litewsko-polsko-ukraińską jest zainteresowane tą współpracą.

Czaputowicz poinformował także, że ministrowie umówili się na regularne spotkanie. "Postanowiliśmy utworzyć stanowiska oficerów łącznikowych w naszych ministerstwach. Nasi dyrektorzy będą się spotykać i być może ta współpraca będzie się rozszerzać na inne instytucje" - zaznaczył. Dodał, że kolejne spotkanie szefów MSZ Trójkąta Lubelskiego odbędzie się być może w Kijowie. "Myślimy o stworzeniu współpracy jeśli chodzi o to, by przeciwstawić się dezinformacji ze strony Rosji, tez reinterpretacji historii. Myślę, że to jest dobra podstawa, jeśli chodzi o współpracę miedzy MSZ-ami" - powiedział minister.

Przypomniał, że już między sobą współpracują parlamenty trzech państwa, a także funkcjonuje brygada polsko-litewsko-ukraińska LITPOLUKRBRIG, którą ministrowie odwiedzą we wtorek. "Międzynarodowa jednostka jest przykładem udanej, długofalowej współpracy w ramach wschodniej flanki NATO" - dodał szef polskiej dyplomacji.

Jak zaznaczył, brygada LITPOLUKRBRIG, była pomyślana jako formy współpracy trójstronnej, ale w ramach NATO. "My, Polacy i Litwini, dzielimy się z żołnierzami z Ukrainy pewnymi doświadczeniami (...). Nie przewidujemy i nigdy nie przewidywaliśmy rozszerzenia tej formuły. Jeśli chodzi o współpracę wojskową w ramach Grupy Wyszehradzkiej, występują inne formy współpracy - grupy bojowe Unii Europejskiej w ramach V4" - powiedział Czaputowicz.

Minister Linkeviczius podkreślał, że wszystkie trzy kraje mają dużo historycznych wydarzeń, które je łączą, w naszej wspólnej przeszłości. "Niemniej ważne jest to, że ta historia odzywa się w dniu dzisiejszym. Stworzenie Trójkąta Lubelskiego będzie miało praktyczne znaczenia dla politycznej współpracy, wojskowej i każdej innej. Myślę, że jest to również geopolityczna wiadomość, że my wykorzystamy ten potencjał, który mamy wspólnie z Polską, współpracy z NATO i będziemy naturalnego partnera, Ukrainę, wciągali do tej współpracy, do tej przestrzeni euroatlantyckiej" - zauważył litewski polityk.

"Dawno to jest już projektowane i uczestnictwo Ukrainy w naszych strukturach, i jej uczestnictwo w operacjach wojskowych, stowarzyszenie Ukrainy z polityką Wspólnoty Europejskiej. Jestem przekonany, że to wszystko, ten format, ta inicjatywa, bez wątpliwości będą wciągane do tej współpracy inne instytucje. To będzie w pewnym sensie wsparcie dla Ukrainy, której tak w tej chwili potrzebuje walcząc z agresorami" - powiedział szef MSZ Litwy.

Podkreślił też, że "poparcie dla Ukrainy, dla całości terytorialnej Ukrainy, euroatlantyckiej przestrzeni jest bardzo twarde".

Minister SZ Ukrainy ocenił, że Trójkąt Lubelski to format, który będzie ważnym momentem wzmocnienia Europy Środkowej, ale także wzmocnienia Ukrainy jako pełnoprawnego członka euroatlantyckiej i europejskiej rodziny narodów. "Dziękuję Polsce i Litwie za to, że konsekwentnie wspierają Ukrainę na drodze do członkostwa z Unią Europejska, i NATO i na drodze naszych reform. Jest to więcej niż przyjacielskie wsparcie, jest to więcej niż wsparcie partnerów, to jest wsparcie rodzinne" - podkreślił Kułeba.

"Lubelski Trójkąt sprzyjać będzie współpracy między naszymi krajami, ale widzimy również wielką perspektywę w trym, ze trójkąt ten będzie instrumentem zaangażowania państw, które potrzebują ściślejszych kontaktów z Zachodem, ze strukturami europejskimi i my z kolegami będziemy wspierać naszych sąsiadów, naszych przyjaciół aby bardziej aktywnie współpracować w tej sferze" - dodał.

Kułeba zapewnił też, że współpraca będzie się rozszerzać. "Nie będzie się ograniczać tylko do kwestii obronności, będziemy mówić o gospodarce, handlu inwestycjach, turystyce, o tym wszystkim, co będzie jeszcze bardziej łączyć nasze narody i czynić środkową Europę jeszcze bardziej mocna i całą Europę bardziej mocna w tej walce, którą objęta jest Europa. Dziękuje min. Czaputowiczowi, że dzisiaj zrobiliśmy dobre i ważne przedsięwzięcie" - mówił ukraiński minister.

Szef resortu dyplomacji Ukrainy powiedział, że zaprosił ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy na drugie posiedzenia Trójkąta Lubelskiego na Ukrainę, zaproszenie zostało przyjęte. „Zapewniam was, że zrobimy wszystko, aby wypełnić Trójkąt Lubelski maksymalnie praktyczną treścią” - zadeklarował.

Ministrowie złożyli wieniec pod pomnikiem Unii Lubelskiej oraz odwiedzili mieszczące się w Lublinie dowództwo wielonarodowej jednostki wojskowej LITPOLUKRBRIG.

/PAP
/Grzegorz Bruszewski, Zbigniew Kopeć, Marzena Kozłowska/ gb/ kop/ mzk/ par/




 

Polecane
Emerytury
Stażowe