Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Solidarność jest jedna

– To mit, że ludzie formalnie lepiej wykształceni są mądrzejsi od gorzej wykształconych. Ten mit obaliła Solidarność mądra osobistą mądrością milionów polskich robotników. Obaliła też inne szkodliwe mity – w 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność” o historycznym Sierpniu ’80 i jego dziedzictwie w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” mówią legendarni przywódcy Joanna i Andrzej Gwiazdowie. W specjalnym numerze przygotowanym na 40-lecie „S” znajduje się również dodatek komiksowy przedstawiający polską „Drogę ku wolności”.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 35/2020 Najnowszy numer
Okładka Tygodnika Solidarność nr 35/2020 / Tygodnik Solidarność nr 35/2020

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

 

A co jeszcze w rozmowie Teresy Wójcik z Joanną i Andrzejem Gwiazdami?

Historia powstania i działania Solidarności w latach 1980-1981 nikomu nie jest na rękę. Powiódł się manewr propagandowy wylansowania „okrągłego stołu” jako najkorzystniejszego sposobu „obalenia komuny”, niemal panaceum na wszystkie spory i wrogie działania. Zauważyliśmy, że ostatnio eksponowana jest historia strajków z lat 1988-1989 jako strajków mądrych, skutecznych, podjętych we właściwym czasie, ponieważ doprowadziły do „okrągłego stołu”. Sierpień ’80 doprowadził do stanu wojennego.

Uczestnicy strajku w 1980 roku dokładnie wiedzieli, że kompromis może dotyczyć tylko spraw materialnych, nigdy moralnych. Nie zgodzili się na zakończenie strajku, dopóki nie zostaną wypuszczeni wszyscy więźniowie polityczni. Solidarność mimo niewspółmiernych możliwości z powodzeniem demaskowała kłamstwa i manipulacje komuny. Prawda nie leży pośrodku. Ludzie Sierpnia ’80 nie podporządkowali się postmodernistycznej idei równych praw dla każdej narracji. Nie mylili kata z ofiarą, wroga z przyjacielem

- czytamy.

O sile Solidarności w jej 40-te urodziny w rozmowie z Michałem Ossowski, redaktorem naczelnym mówi Piotr Duda.

Dziękuję za przywrócenie wieku emerytalnego, ograniczenie handlu w niedziele, likwidację syndromu pierwszej dniówki, ustalenie minimalnej stawki godzinowej, znaczący wzrost płacy minimalnej, lepsze prawa dla zatrudnionych na czas określony, dłuższe okresy odwoławcze w sądzie pracy, płacę minimalną pracowników medycznych, klauzule społeczne w zamówieniach publicznych, wyłączenie dodatków nocnych z płacy minimalnej i dodatków stażowych, odmrożenie płac w budżetówce, częściowe odmrożenie wskaźnika naliczania funduszu socjalnego, lepsze warunki pracy dla pracowników tymczasowych, w tym lepszą ochronę kobiet w ciąży, za pluralizm związkowy w służbach mundurowych. Dziękuję za setki porozumień płacowych i tysiące rozwiązanych problemów w zakładach pracy. Tam, gdzie jest Solidarność, lepiej się pracuje, lepiej zarabia, a skala łamania prawa jest dużo mniejsza. To jest wykonalne, dlatego że jesteśmy razem i stanowimy siłę. Za to wszystko serdecznie dziękuję blisko 700 tys. członkom „S”, bo bez nich nie byłoby to możliwe.

W artykule „Solidarność, głupcze!” Marek Lewandowski pisze o próbach zawłaszczania tradycji i loga Solidarności przez tych, którzy nie mają do tego prawa.

Wokół Solidarności kumuluje się w ostatnich latach dużo emocji i wydarzeń, których Związek nie notował od ponad 30 lat. Wiele środowisk, wielu polityków, wiele organizacji nagle zaczęło odwoływać się do tradycji i logo Solidarności, uznając to za swoje niezbywalne prawo.

Jeżeli robią to ludzie, którzy rzeczywiście mają w swoim życiorysie kartę związkową, to można to jeszcze jakoś zrozumieć. Nawet gdy ich działalność publiczna jest sprzeczna z ideałami i postulatami Związku. Jeżeli robią to ludzie, którym bliskie są ideały Związku czy to w zakresie praw pracowniczych, społecznej nauki Kościoła katolickiego, czy wartości chrześcijańskich, to tylko dowodzi siły idei, jakich nośnikiem jest Solidarność. Ale jeśli robią to takie środowiska, jak np. Komitet Obrony Demokracji, czy te związane z LGBT, feministkami, a nawet anarchistami, nie tylko nie jest to zrozumiałe, ale wręcz sprzeczne z tym, czym jest Solidarność i jakie wartości legły u podstaw jej powstania.

 

O stanie polskiego środowiska z Michałem Wosiem, ministrem środowiska rozmawia Jakub Pacan.

Jeżeli przyjmiemy kategorię faktycznej troski o środowisko, to polscy leśnicy pozostawiają organizacje tzw. ekologiczne daleko w tyle. Fakty tylko z ostatnich 10 lat są takie, że mamy wzrost zalesienia w Polsce. Mamy wzrost ponadstuletnich drzewostanów aż o 25 proc. Mamy powierzchnię całkowicie wyjętą z wycinki większą niż wszystkie polskie parki narodowe razem wzięte

- słyszymy od ministra środowiska.

 

W dziale Kultura Bartosz Boruciak o piosence „Weselny pyton” rozmawia z Kajrą i Sławomirem.

Chcieliśmy dać fanom trochę radości z okazji odmrożenia wesel po pandemii. Mam nadzieję, że nasz klip dobije do miliona subskrypcji. Pamiętajcie, subskrybujcie nasz kanał. To jest bardzo ważne dla każdego youtubera. To pomaga nam się rozwijać. Dzięki subskrypcji nie przegapicie naszych kolejnych materiałów. Będzie wiele niespodzianek od nas dla was.

Mówi Sławomir a Kajra dodaje:

A ja nie chciałam puszczać i chciałam czekać na milion! Na złoty przycisk z Ameryki (śmiech). Jednak kiedy odmrozili wesela, chcieliśmy dać ludziom nowy utwór, żeby się ucieszyli. Mam nadzieję, że zachęci was do kupna naszej najnowszej płyty – będzie muzyczną petardą. Preorder już można zamawiać.

 

W numerze również specjalny dodatek komiksowy. Jak pisze jego scenarzysta Mateusz Kosiński:

Uważamy, że istotne jest to, by oprócz naukowych opracowań dokumentujących naszą historię nie zapominać o budowaniu popkulturowego przekazu, skierowanego również do młodszego odbiorcy. Bądźmy dumni z tego, że Solidarność jest najlepiej rozpoznawaną polską marką na świecie. Dlatego komiks przygotowany jest również w wersji anglojęzycznej.

 

W numerze także:

  • "S" doprowadziłą do bankructwa ideologii komunistycznej - mówi dr Jarosław Szarek, prezes IPN-u, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
  • Teresa Wójcik o perspektywy Solidarności pyta dr hab. Marcina Zielenieckiego, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, eksperta KK NSZZ Solidarność
  • Ta sama autorka o wymianą pokoleń w związku rozmawia z młodym działaczem KK Mateuszem Szymańskim
  • "Postulaty sierpniowe - czterdzieści lat minęło..." Mateusz Kosiński analizuje jak dzisiaj wygląda realizacja 21 postulatów
  • "Potrzeba nowego Cudu nad Wisłą" - o lewackich prowokacjach pisze Agnieszka Żurek
  • "Oszustwo masz jak w banku" Paweł Pietkun o karach jakie banki płacą za brak uczciwości
  • "Symbolika i konkrety" Teresa Wójcik opisuje wizytę Michaela Pompeo w Polsce
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz w artykule "Żydokomuna agrarna" pisze o idei pracy w syjonizmie
  • Mariusz Krzysztofiński pisze recenzuje ksiązkę "Karnawał” po amerykańsku. Placówki dyplomatyczne USA w PRL wobec polskich wydarzeń od sierpnia 1980 do grudnia 1981 r."
  • "Arabski zamach na dolinę krzemową" Paweł Pietkun o planach Arabii Saudyjskiej na stanie się liderem cyfrowego rozwoju
  • Mateusz Kosiński relacjonuje posiedzenie Komisji Krajowej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
  • "Bartosz Kapustka wraca do Polski" Łukasza Bobruka

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
GW: Budowa CPK odłożona z ostatniej chwili
"GW": Budowa CPK odłożona

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona. Wracają inwestycje na Lotnisku Chopina, którego przepustowość kosztem 2,4 mld zł wzrośnie do 30 mln pasażerów rocznie. Część samolotów ma być przeniesiona do Modlina, Radomia i Łodzi – informuje "Gazeta Wyborcza".

Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny z ostatniej chwili
Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby "zwiększyły swoje ambicje" zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok.

Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz pilne
Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Organizatorzy finału WOŚP w styczniu 2019 r., gdy ciosy nożem zadano prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, a także sądzeni razem z nimi policjanci i urzędnik zostali prawomocnie uniewinnieni. Sąd podtrzymał wyrok skazujący wobec szefa firmy ochroniarskiej, a uchylił wobec kierownika ochrony.

Szydło wbija szpilę Tuskowi: Jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak z ostatniej chwili
Szydło wbija szpilę Tuskowi: Jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak

"Donald Tusk pisał, że jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak" – pisze na platformie X była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Dramatyczne wyznanie Britney Spears: moja rodzina mnie skrzywdziła z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Britney Spears: "moja rodzina mnie skrzywdziła"

Gwiazda muzyki - Britney Spears stwierdziła, że "nie ma sprawiedliwości" po tym, jak rozstrzgynięty został spór prawny pomiędzy nią a jej ojcem. - Moja rodzina mnie skrzywdziła - oceniła.

Janina Ochojska jednak wystartuje w wyborach do PE? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Janina Ochojska jednak wystartuje w wyborach do PE? Znamienne słowa

– Janina Ochojska dowiedziała się z mediów, że nie startuje z list KO, w związku z tym prowadzone są pewne rozmowy – oświadczyła poseł PSL Urszula Pasławska.

Kto zostanie nowym szefem NATO? Turcja wskazała kandydata z ostatniej chwili
Kto zostanie nowym szefem NATO? Turcja wskazała kandydata

Turcja poinformowała sojuszników, że poprze kandydaturę holenderskiego premiera Marka Ruttego na sekretarza generalnego NATO – przekazali przedstawiciele tureckich władz, cytowani w poniedziałek przez agencję Anatolia.

Francuski portal: Żegnaj, von der Leyen z ostatniej chwili
Francuski portal: Żegnaj, von der Leyen

„Obecnie Ursula Von der Leyen kandyduje do ponownego objęcia stanowiska szefowej Komisji Europejskiej i wydaje się, że ma duże szanse na jego utrzymanie. Istnieje jednak wiele powodów przemawiających przeciwko przedłużeniu jej kadencji” – pisze francuski portal Sauvons l’Europe.

Koniec „nowego Messiego”. Barcelona chce pozbyć się swojej gwiazdy z ostatniej chwili
Koniec „nowego Messiego”. Barcelona chce pozbyć się swojej gwiazdy

Dziennikarz Relevo Matteo Moretto na łamach Football Espana odniósł się do przyszłości Ansu Fatiego przebywającego obecnie na wypożyczeniu w Brighton & Hove Albion. Ujawnił, że według jego informacji FC Barcelona nie chce, aby zawodnik powrócił do swojego macierzystego klubu.

Dziwna „konferencja” Sienkiewicza: „Pozapraszał media, a potem sam się nie pojawił” z ostatniej chwili
Dziwna „konferencja” Sienkiewicza: „Pozapraszał media, a potem sam się nie pojawił”

„Minister Bartłomiej Sienkiewicz zwołał na godzinę 11 konferencję prasową. Pozapraszał media. A potem na konferencji sam się nie pojawił. Nie mówiąc nikomu” – oświadczył w mediach społecznościowych dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Solidarność jest jedna

– To mit, że ludzie formalnie lepiej wykształceni są mądrzejsi od gorzej wykształconych. Ten mit obaliła Solidarność mądra osobistą mądrością milionów polskich robotników. Obaliła też inne szkodliwe mity – w 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność” o historycznym Sierpniu ’80 i jego dziedzictwie w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” mówią legendarni przywódcy Joanna i Andrzej Gwiazdowie. W specjalnym numerze przygotowanym na 40-lecie „S” znajduje się również dodatek komiksowy przedstawiający polską „Drogę ku wolności”.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 35/2020 Najnowszy numer
Okładka Tygodnika Solidarność nr 35/2020 / Tygodnik Solidarność nr 35/2020

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

 

A co jeszcze w rozmowie Teresy Wójcik z Joanną i Andrzejem Gwiazdami?

Historia powstania i działania Solidarności w latach 1980-1981 nikomu nie jest na rękę. Powiódł się manewr propagandowy wylansowania „okrągłego stołu” jako najkorzystniejszego sposobu „obalenia komuny”, niemal panaceum na wszystkie spory i wrogie działania. Zauważyliśmy, że ostatnio eksponowana jest historia strajków z lat 1988-1989 jako strajków mądrych, skutecznych, podjętych we właściwym czasie, ponieważ doprowadziły do „okrągłego stołu”. Sierpień ’80 doprowadził do stanu wojennego.

Uczestnicy strajku w 1980 roku dokładnie wiedzieli, że kompromis może dotyczyć tylko spraw materialnych, nigdy moralnych. Nie zgodzili się na zakończenie strajku, dopóki nie zostaną wypuszczeni wszyscy więźniowie polityczni. Solidarność mimo niewspółmiernych możliwości z powodzeniem demaskowała kłamstwa i manipulacje komuny. Prawda nie leży pośrodku. Ludzie Sierpnia ’80 nie podporządkowali się postmodernistycznej idei równych praw dla każdej narracji. Nie mylili kata z ofiarą, wroga z przyjacielem

- czytamy.

O sile Solidarności w jej 40-te urodziny w rozmowie z Michałem Ossowski, redaktorem naczelnym mówi Piotr Duda.

Dziękuję za przywrócenie wieku emerytalnego, ograniczenie handlu w niedziele, likwidację syndromu pierwszej dniówki, ustalenie minimalnej stawki godzinowej, znaczący wzrost płacy minimalnej, lepsze prawa dla zatrudnionych na czas określony, dłuższe okresy odwoławcze w sądzie pracy, płacę minimalną pracowników medycznych, klauzule społeczne w zamówieniach publicznych, wyłączenie dodatków nocnych z płacy minimalnej i dodatków stażowych, odmrożenie płac w budżetówce, częściowe odmrożenie wskaźnika naliczania funduszu socjalnego, lepsze warunki pracy dla pracowników tymczasowych, w tym lepszą ochronę kobiet w ciąży, za pluralizm związkowy w służbach mundurowych. Dziękuję za setki porozumień płacowych i tysiące rozwiązanych problemów w zakładach pracy. Tam, gdzie jest Solidarność, lepiej się pracuje, lepiej zarabia, a skala łamania prawa jest dużo mniejsza. To jest wykonalne, dlatego że jesteśmy razem i stanowimy siłę. Za to wszystko serdecznie dziękuję blisko 700 tys. członkom „S”, bo bez nich nie byłoby to możliwe.

W artykule „Solidarność, głupcze!” Marek Lewandowski pisze o próbach zawłaszczania tradycji i loga Solidarności przez tych, którzy nie mają do tego prawa.

Wokół Solidarności kumuluje się w ostatnich latach dużo emocji i wydarzeń, których Związek nie notował od ponad 30 lat. Wiele środowisk, wielu polityków, wiele organizacji nagle zaczęło odwoływać się do tradycji i logo Solidarności, uznając to za swoje niezbywalne prawo.

Jeżeli robią to ludzie, którzy rzeczywiście mają w swoim życiorysie kartę związkową, to można to jeszcze jakoś zrozumieć. Nawet gdy ich działalność publiczna jest sprzeczna z ideałami i postulatami Związku. Jeżeli robią to ludzie, którym bliskie są ideały Związku czy to w zakresie praw pracowniczych, społecznej nauki Kościoła katolickiego, czy wartości chrześcijańskich, to tylko dowodzi siły idei, jakich nośnikiem jest Solidarność. Ale jeśli robią to takie środowiska, jak np. Komitet Obrony Demokracji, czy te związane z LGBT, feministkami, a nawet anarchistami, nie tylko nie jest to zrozumiałe, ale wręcz sprzeczne z tym, czym jest Solidarność i jakie wartości legły u podstaw jej powstania.

 

O stanie polskiego środowiska z Michałem Wosiem, ministrem środowiska rozmawia Jakub Pacan.

Jeżeli przyjmiemy kategorię faktycznej troski o środowisko, to polscy leśnicy pozostawiają organizacje tzw. ekologiczne daleko w tyle. Fakty tylko z ostatnich 10 lat są takie, że mamy wzrost zalesienia w Polsce. Mamy wzrost ponadstuletnich drzewostanów aż o 25 proc. Mamy powierzchnię całkowicie wyjętą z wycinki większą niż wszystkie polskie parki narodowe razem wzięte

- słyszymy od ministra środowiska.

 

W dziale Kultura Bartosz Boruciak o piosence „Weselny pyton” rozmawia z Kajrą i Sławomirem.

Chcieliśmy dać fanom trochę radości z okazji odmrożenia wesel po pandemii. Mam nadzieję, że nasz klip dobije do miliona subskrypcji. Pamiętajcie, subskrybujcie nasz kanał. To jest bardzo ważne dla każdego youtubera. To pomaga nam się rozwijać. Dzięki subskrypcji nie przegapicie naszych kolejnych materiałów. Będzie wiele niespodzianek od nas dla was.

Mówi Sławomir a Kajra dodaje:

A ja nie chciałam puszczać i chciałam czekać na milion! Na złoty przycisk z Ameryki (śmiech). Jednak kiedy odmrozili wesela, chcieliśmy dać ludziom nowy utwór, żeby się ucieszyli. Mam nadzieję, że zachęci was do kupna naszej najnowszej płyty – będzie muzyczną petardą. Preorder już można zamawiać.

 

W numerze również specjalny dodatek komiksowy. Jak pisze jego scenarzysta Mateusz Kosiński:

Uważamy, że istotne jest to, by oprócz naukowych opracowań dokumentujących naszą historię nie zapominać o budowaniu popkulturowego przekazu, skierowanego również do młodszego odbiorcy. Bądźmy dumni z tego, że Solidarność jest najlepiej rozpoznawaną polską marką na świecie. Dlatego komiks przygotowany jest również w wersji anglojęzycznej.

 

W numerze także:

  • "S" doprowadziłą do bankructwa ideologii komunistycznej - mówi dr Jarosław Szarek, prezes IPN-u, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
  • Teresa Wójcik o perspektywy Solidarności pyta dr hab. Marcina Zielenieckiego, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, eksperta KK NSZZ Solidarność
  • Ta sama autorka o wymianą pokoleń w związku rozmawia z młodym działaczem KK Mateuszem Szymańskim
  • "Postulaty sierpniowe - czterdzieści lat minęło..." Mateusz Kosiński analizuje jak dzisiaj wygląda realizacja 21 postulatów
  • "Potrzeba nowego Cudu nad Wisłą" - o lewackich prowokacjach pisze Agnieszka Żurek
  • "Oszustwo masz jak w banku" Paweł Pietkun o karach jakie banki płacą za brak uczciwości
  • "Symbolika i konkrety" Teresa Wójcik opisuje wizytę Michaela Pompeo w Polsce
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz w artykule "Żydokomuna agrarna" pisze o idei pracy w syjonizmie
  • Mariusz Krzysztofiński pisze recenzuje ksiązkę "Karnawał” po amerykańsku. Placówki dyplomatyczne USA w PRL wobec polskich wydarzeń od sierpnia 1980 do grudnia 1981 r."
  • "Arabski zamach na dolinę krzemową" Paweł Pietkun o planach Arabii Saudyjskiej na stanie się liderem cyfrowego rozwoju
  • Mateusz Kosiński relacjonuje posiedzenie Komisji Krajowej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
  • "Bartosz Kapustka wraca do Polski" Łukasza Bobruka


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe