[FOTORELACJA] Katyński Marsz Cieni przeszedł ulicami Warszawy. Na trasie marszu pojawili się kontrdemonstranci
![[FOTORELACJA] Katyński Marsz Cieni przeszedł ulicami Warszawy. Na trasie marszu pojawili się kontrdemonstranci](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//uploads/cropit/1600877469c6e7708bc4b8f61ac485dd4e0372933497d07011def5c2fa0d5dca9a22957fa6.jpg)
Katyński Marsz Cieni, który zorganizował IPN wspólnie z Grupą Historyczną "Zgrupowanie Radosław", odbył się po raz trzynasty. Marsz był hołdem dla prawie 22 tys. polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu oraz w innych miejscach kaźni na Wschodzie.
–Pierwotnie termin tegorocznego marszu mieliśmy zaplanowany na 8 kwietnia, jednak przez koronawirusa nastąpił wtedy zakaz wszystkich zgromadzeń. Bardzo chcieliśmy kontynuować nasze wydarzenie, również dlatego, aby przypadająca w tym roku 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej była bardziej obecna w świadomości społecznej – mówił koordynator marszu Jarosław Wróblewski z Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
– Marsz od lat przywraca żywą pamięć o tych, o których przez wiele lat nie można było mówić. Wybraliśmy termin 20 września, ponieważ wpisuje się w obchody rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku – zwracał uwagę.
Marsz wyruszył w milczeniu o godz. 15 spod Muzeum Wojska Polskiego, a następnie przeszedł przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Podczas trwania marszu odbyło się czytanie korespondencji obozowej, odczytywanie listy zabitych oficerów i wspomnienie zamordowanych duchownych.
Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli znalazło się ok. 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy trafili do sieci obozów utworzonych przez szefa NKWD Ławrientija Berię. Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD – wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. – rozstrzelali prawie 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i w więzieniach w Związku Sowieckim.
Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy i działacze społeczni. W tym samym czasie, kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRR, przeprowadzonej również przez władze sowieckie.
Warto odnotować, że na trasie marszu odbyły się niestety również demonstracje osób z tęczowymi flagami oraz banerami z napisem "Konstytucja".