"Strach XXI wieku" - nowa płyta zespołu Dr Misio

Minęły trzy lata od trzeciego albumu zespołu Dr Misio, nominowanego do Fryderyka „Zmartwychwstaniemy”. W zupełnie nowej, pandemicznej rzeczywistości pojawia się czwarte dzieło formacji Arkadiusza Jakubika „Strach XXI wieku".
 
 

W 13 zawartych na albumie utworach odbijają się różne odcienie rocka, składające się na styl Dr. Misio. Jest bezpośrednie łobuzerskie granie („Siedemnastolatki”), niemalże stworzone do radia hiciarskie rockowe kawałki („Mam dwie głowy”), skłaniające do refleksji, zadumy, podszyte nostalgią lżejsze kompozycje („Mnie nie ma”), a nawet coś do pobujania się („Zwierzę”), czy wręcz potańczenia (zajeżdżający rockabilly „Wesołe miasteczko”).

 

W przypadku Dr. Misio bardzo ważne są teksty. W nich Arek Jakubik rozprawia się z wieloma przypadłościami, lękami. Niejednokrotnie sięga do przeszłości, do czasów swojej młodości, kiedy kradło się mleko albo kefir spod sklepu. A potem piło się tanie wina z kolegami „do spodu”, jarając przy tym tony szlugów.

 

Dr Misio, kiedy trzeba, wali prosto z mostu nawet bezlitośnie brutalne prawdy, innym razem zostawia otwarte drzwi interpretacji słuchaczowi, którego zabrał w podróż po tych 13 stacjach, jakie składają się na „Strach XXI wieku”. Czy zawiadowca Jakubik zostawia jakieś podpowiedzi na temat albumu? Owszem: – To głównie zbiór naszych histerii i lęków. W kontrze garść słodko-gorzkich wspomnień z czasów młodości – wyjaśnia frontman.

 

„Strach XXI wieku” ma wiele twarzy. „Strach XXI wieku” to płyta, której należy słuchać wielokrotnie i dokładnie należy wsłuchać się w teksty. Bo Arek Jakubik wielokrotnie trafia w punkt i zapewne niejeden odbiorca zgodzi się z tym, że bezmyślne siedzenie przed telewizorem nic dobrego nie przyniesie, a co najwyżej może nas utwierdzić w przekonaniu wyrażonym w utworze „Zwierzę”, że „społeczeństwo jest kompletnym debilem”.

/k

 
 

Album oprócz Arkadiusza Jakubika nagrali Paweł Derentowicz, Mario Matysek, Radek Kupis, Jan Prościński oraz Max Kucharski.

 

 

 

 

 

 

Źródło: Materiały prasowe

 


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura