Przełom ws. mechanizmu praworządności w UE. Złe wieści dla Polski?

O „przełomowym” porozumieniu w toczących się negocjacjach poinformował w czwartek w mediach społecznościowyc rzecznik niemiekciej prezydencji w UE Sebastian Fischer.
„Biały dym. Przełom w rozmowach trójstronnych w sprawie mechanizmu warunkowości i praworządności. Wstępne porozumienie to ważny krok naprzód dla Unii Europejskiej i najważniejszy kamień milowy w toczących się negocjacjach w sprawie pakietu unijnego budżetu. Następny krok: Parlament Europejski i Rada UE muszą wydać ostatecznie zatwierdzenie” – napisał na Twittezre Fischer.
‼️#WhiteSmoke: Breakthrough in trilogue on conditionality mechanism and #RuleOfLaw. Preliminary agreement is important step forward for 🇪🇺 & most important milestone in ongoing negotiations on #EUBudget package. Next step: @Europarl_EN and @EUCouncil need to give final approval. pic.twitter.com/YJALA0Br4C
— Sebastian Fischer (@SFischer_EU) November 5, 2020
Fischer przekazał też brukselskim korespondentom słowa niemieckiego ambasadora przy UE Michaela Claussa: – To ważny kamień milowy w naszych staraniach o sfinalizowanie kolejnego długoterminowego budżetu UE i pakietu naprawczego. Nowy mechanizm warunkowości wzmocni ochronę budżetu UE w przypadku, gdy naruszenie zasad praworządności prowadzi do niewłaściwego wykorzystania funduszy UE.
Według informacji podanych przez korespondenta TVN24 w Brukseli Macieja Sokołowskiego, praworządność ma być wyraźnie zapisana w przepisach. – Jeśli nie ma praworządności, to nie ma funduszy unijnych – podkreślił Sokołowski.
Innym ważnym zapisem ma być sprawa „niezależnego sądownictwa”. – Nie ma niezależnego sądownictwa? Nie ma unijnych funduszy – stwierdził brukselski korespondent.