Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Barbórka - szczęść Boże górnikom!

– Górnictwo uczy solidarności zawodowej. Zawsze, gdy jeździmy jako służby porządkowe na różne solidarnościowe protesty, manifestacje, to słyszę pytania od pracowników innych branż: „Skąd bierze się wasza mobilność, poświęcenie i zaangażowanie?”. A to wychodzi z pracy. Solidarność rodzi się na dole. Nawet jak koledzy się poróżnią, to w ferworze pracy nikt nie ogląda się za siebie. Tam zawsze idzie się za kolegą jak w dym – słyszymy w rozmowie z Waldemarem Sopatą, przewodniczącym Solidarności w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. By poznać górniczy trud w przededniu Barbórki, górniczego święta, odwiedziliśmy Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie. Efektem tego jest reportaż Mateusza Kosińskiego ze zdjęciami Marcina Żeglińskiego.
 Najnowszy numer
/ foto. "TS"

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w reportażu Mateusza Kosińskiego? 

Waldemar Sopata, dodaje, że praca górnika nie może istnieć bez etosu. – On jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i wiąże na całe życie. Wystarczy spojrzeć na emerytowanych górników, którzy raz do roku przyjeżdżają na kopalnię, żeby wziąć udział na cechowni we mszy świętej. Dla nich to bardzo ważne, żeby być na kopalni chociaż przy tej okazji. Ten etos jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kształtują go ludzie wychowani na pewnych wartościach. Na tych samych wartościach byli wychowani górnicy z kopalni Wujek. Oni podczas pacyfikacji byli „jeden z drugim”, tak jak mówił Jan Paweł II, tego wyuczyli się na dole. Bronili kopalni przed pacyfikacją, mimo tego że pochodzili z różnych części Polski, mimo różnicy pokoleń, bo najmłodsza ofiara miała 19, a najstarsza 48 lat. Tych wartości bronili również górnicy strajkujący po wprowadzeniu stanu wojennego w KWK Piast, pozostając pod ziemią przez dwa tygodnie. To etos, tradycja i wartości, które dzisiaj świat chce wymazać – dodaje Sopata.

 

O węglu Teresa Wójcik rozmawia ze światowym ekspertem energetyki, prof. dr hab. inż. Władysławem Mielczarskim. 


Węgiel jest najtańszą technologią, a nowoczesne elektrownie węglowe wcale nie niszczą środowiska. Emitują co prawda dwutlenek węgla, ale ten gaz pojawia się zawsze, kiedy spalamy paliwa. Indie to duży kraj o ponad miliardowej populacji, ale wciąż jednocześnie bardzo biedny. Ludzie tam chcą żyć godnie i chcą mieć energię elektryczną, a tylko elektrownie węglowe mogą dostarczać tanią energię. Jest to arogancja ze strony bogatej zachodniej Europy, która próbuje narzucić innym krajom, jak mają żyć. Czyli w praktyce chce utrzymać ich w biedzie. Polski to też dotyczy.

W numerze również rozmowa Teresy Wójcik z Jackiem Saryusz-Wolskim 

Przez ostatnie kilka lat w Unii Europejskiej prowadzone są zmasowane ataki na państwa, które odważnie bronią swoich żywotnych krajowych interesów. W pełni zgodnie z traktatami Unii, gdy agresywne ataki Brukseli na Polskę i Węgry nie mają uzasadnienia w prawie unijnym. Przeciwnie, jest to „instrumentalizacja, naginanie prawa oraz stwarzanie pozorów działania w interesie EU, a w istocie łamanie prawa unijnego, z szermowaniem górnolotnymi hasłami jego obrony”


– podkreśla Jacek Saryusz-Wolski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

„Bramy piekielne go nie przemogą” - Agnieszka Żurek pisze o kryzysie w Kościele Katolickim 

Kryzys w Kościele jest faktem. W poszukiwaniu dróg przezwyciężenia go dominują dwie przeciwstawne propozycje – ewangelicznego radykalizmu bądź kompromisu ze światem. Która zwycięży i która ma szansę okazać się skuteczna?
„Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18)” – powiedział Jezus do świętego Piotra, pierwszego papieża.
To chyba znak czasów, że ten cytat z Ewangelii przywoływany jest w ostatnich tygodniach nader często, jakby wierzący potrzebowali utwierdzenia się w przekonaniu, że wszystkie wydarzenia, których są ostatnio świadkami, pozostają pod kontrolą Bożej Opatrzności i nie grożą zniszczeniem Kościoła.

„Kosmiczny górnik – zawód przyszłości” - ciekawe podejście do przyszłości górnictwa pióra Aleksandra Żywczyka 

Choć kwestia pozyskiwania zasobów naturalnych znajdujących się na innych planetach czy w pasie planetoid wydaje się jeszcze wizją raczej fantastyczną, specjaliści są przekonani, że kosmiczne górnictwo wystartuje już w najbliższych latach. Jest o co walczyć – pozyskanie metali rzadkich z innych ciał Układu Słonecznego może nam otworzyć drogę do zasobów, których nie będziemy w stanie wyczerpać.

 

W numerze również rozmowa Marcina Koziestańskiego z Waldemarem Rusakiewicz, przewodniczącym Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”.

Powstawanie nowych organizacji związkowych w dobie pandemii koronawirusa nie jest takie proste. Uzwiązkowienie nie rośnie, a wręcz maleje. Straciliśmy w ostatnim czasie dwie organizacje, gdyż firmy, w których działały, niestety nie przetrwały pandemii i uległy likwidacji. Szkoda nam każdego członka związku. Jesteśmy małym regionem, mamy około 4500 członków. Utrata nawet 30 członków jest dla nas bolesna. Jednak udało nam się w czerwcu, a więc w czasie pandemii, założyć jedną organizację związkową w Powiatowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu. Cieszymy się z tego bardzo, tym bardziej że teraz nie jest dobry okres na rozwój. Podmiotów gospodarczych nie przybywa, ale robimy, co możemy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Opamiętajcie się!" Robert Wąsik relacjonuje konferencję prasową Piotra Dudy dotyczącą pracującej niedzieli 6 grudnia 
  • "Czekają nas bezprecedensowe zmiany" Aleksander Żywczyk o przyspieszającej robotyzacji pracy 
  • "Radykalne odmęty" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Rock jeszcze wróci na piedestał" Bartosz Boruciak rozmawia z Piotrem Lato 
  • "Niepoprawne kino zemsty w makabrycznym wydaniu" Jan Tracz recenzuje film "Diabeł wcielony"
  • "Chcą powtózyć '68 rok" o próbie powtórzenia rewolucji obyczajowej w Polsce

  • "Zaczynali myśleć o wolności" Mateusz Wyrwich przedstawia losy Romana Bielańskiego 
  • "Kosmiczne śledztwo z udziałem Polaków" Aleksander Żywczyk o katastrofie rakiety Vega 
  • W dziale sport: "Mecz duchów" w Santiago de Chile, czyli Łukasz Bobruk o meczu między Chile a ZSRR w 1973 r., a także artykuł Anny Zielińskiej o Diego Maradonie

 


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Barbórka - szczęść Boże górnikom!

– Górnictwo uczy solidarności zawodowej. Zawsze, gdy jeździmy jako służby porządkowe na różne solidarnościowe protesty, manifestacje, to słyszę pytania od pracowników innych branż: „Skąd bierze się wasza mobilność, poświęcenie i zaangażowanie?”. A to wychodzi z pracy. Solidarność rodzi się na dole. Nawet jak koledzy się poróżnią, to w ferworze pracy nikt nie ogląda się za siebie. Tam zawsze idzie się za kolegą jak w dym – słyszymy w rozmowie z Waldemarem Sopatą, przewodniczącym Solidarności w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. By poznać górniczy trud w przededniu Barbórki, górniczego święta, odwiedziliśmy Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie. Efektem tego jest reportaż Mateusza Kosińskiego ze zdjęciami Marcina Żeglińskiego.
 Najnowszy numer
/ foto. "TS"

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w reportażu Mateusza Kosińskiego? 

Waldemar Sopata, dodaje, że praca górnika nie może istnieć bez etosu. – On jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i wiąże na całe życie. Wystarczy spojrzeć na emerytowanych górników, którzy raz do roku przyjeżdżają na kopalnię, żeby wziąć udział na cechowni we mszy świętej. Dla nich to bardzo ważne, żeby być na kopalni chociaż przy tej okazji. Ten etos jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kształtują go ludzie wychowani na pewnych wartościach. Na tych samych wartościach byli wychowani górnicy z kopalni Wujek. Oni podczas pacyfikacji byli „jeden z drugim”, tak jak mówił Jan Paweł II, tego wyuczyli się na dole. Bronili kopalni przed pacyfikacją, mimo tego że pochodzili z różnych części Polski, mimo różnicy pokoleń, bo najmłodsza ofiara miała 19, a najstarsza 48 lat. Tych wartości bronili również górnicy strajkujący po wprowadzeniu stanu wojennego w KWK Piast, pozostając pod ziemią przez dwa tygodnie. To etos, tradycja i wartości, które dzisiaj świat chce wymazać – dodaje Sopata.

 

O węglu Teresa Wójcik rozmawia ze światowym ekspertem energetyki, prof. dr hab. inż. Władysławem Mielczarskim. 


Węgiel jest najtańszą technologią, a nowoczesne elektrownie węglowe wcale nie niszczą środowiska. Emitują co prawda dwutlenek węgla, ale ten gaz pojawia się zawsze, kiedy spalamy paliwa. Indie to duży kraj o ponad miliardowej populacji, ale wciąż jednocześnie bardzo biedny. Ludzie tam chcą żyć godnie i chcą mieć energię elektryczną, a tylko elektrownie węglowe mogą dostarczać tanią energię. Jest to arogancja ze strony bogatej zachodniej Europy, która próbuje narzucić innym krajom, jak mają żyć. Czyli w praktyce chce utrzymać ich w biedzie. Polski to też dotyczy.

W numerze również rozmowa Teresy Wójcik z Jackiem Saryusz-Wolskim 

Przez ostatnie kilka lat w Unii Europejskiej prowadzone są zmasowane ataki na państwa, które odważnie bronią swoich żywotnych krajowych interesów. W pełni zgodnie z traktatami Unii, gdy agresywne ataki Brukseli na Polskę i Węgry nie mają uzasadnienia w prawie unijnym. Przeciwnie, jest to „instrumentalizacja, naginanie prawa oraz stwarzanie pozorów działania w interesie EU, a w istocie łamanie prawa unijnego, z szermowaniem górnolotnymi hasłami jego obrony”


– podkreśla Jacek Saryusz-Wolski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

„Bramy piekielne go nie przemogą” - Agnieszka Żurek pisze o kryzysie w Kościele Katolickim 

Kryzys w Kościele jest faktem. W poszukiwaniu dróg przezwyciężenia go dominują dwie przeciwstawne propozycje – ewangelicznego radykalizmu bądź kompromisu ze światem. Która zwycięży i która ma szansę okazać się skuteczna?
„Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18)” – powiedział Jezus do świętego Piotra, pierwszego papieża.
To chyba znak czasów, że ten cytat z Ewangelii przywoływany jest w ostatnich tygodniach nader często, jakby wierzący potrzebowali utwierdzenia się w przekonaniu, że wszystkie wydarzenia, których są ostatnio świadkami, pozostają pod kontrolą Bożej Opatrzności i nie grożą zniszczeniem Kościoła.

„Kosmiczny górnik – zawód przyszłości” - ciekawe podejście do przyszłości górnictwa pióra Aleksandra Żywczyka 

Choć kwestia pozyskiwania zasobów naturalnych znajdujących się na innych planetach czy w pasie planetoid wydaje się jeszcze wizją raczej fantastyczną, specjaliści są przekonani, że kosmiczne górnictwo wystartuje już w najbliższych latach. Jest o co walczyć – pozyskanie metali rzadkich z innych ciał Układu Słonecznego może nam otworzyć drogę do zasobów, których nie będziemy w stanie wyczerpać.

 

W numerze również rozmowa Marcina Koziestańskiego z Waldemarem Rusakiewicz, przewodniczącym Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”.

Powstawanie nowych organizacji związkowych w dobie pandemii koronawirusa nie jest takie proste. Uzwiązkowienie nie rośnie, a wręcz maleje. Straciliśmy w ostatnim czasie dwie organizacje, gdyż firmy, w których działały, niestety nie przetrwały pandemii i uległy likwidacji. Szkoda nam każdego członka związku. Jesteśmy małym regionem, mamy około 4500 członków. Utrata nawet 30 członków jest dla nas bolesna. Jednak udało nam się w czerwcu, a więc w czasie pandemii, założyć jedną organizację związkową w Powiatowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu. Cieszymy się z tego bardzo, tym bardziej że teraz nie jest dobry okres na rozwój. Podmiotów gospodarczych nie przybywa, ale robimy, co możemy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Opamiętajcie się!" Robert Wąsik relacjonuje konferencję prasową Piotra Dudy dotyczącą pracującej niedzieli 6 grudnia 
  • "Czekają nas bezprecedensowe zmiany" Aleksander Żywczyk o przyspieszającej robotyzacji pracy 
  • "Radykalne odmęty" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Rock jeszcze wróci na piedestał" Bartosz Boruciak rozmawia z Piotrem Lato 
  • "Niepoprawne kino zemsty w makabrycznym wydaniu" Jan Tracz recenzuje film "Diabeł wcielony"
  • "Chcą powtózyć '68 rok" o próbie powtórzenia rewolucji obyczajowej w Polsce

  • "Zaczynali myśleć o wolności" Mateusz Wyrwich przedstawia losy Romana Bielańskiego 
  • "Kosmiczne śledztwo z udziałem Polaków" Aleksander Żywczyk o katastrofie rakiety Vega 
  • W dziale sport: "Mecz duchów" w Santiago de Chile, czyli Łukasz Bobruk o meczu między Chile a ZSRR w 1973 r., a także artykuł Anny Zielińskiej o Diego Maradonie

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe