REKLAMA

Opozycja chce uchwały z okazji zaprzysiężenia Bidena. Terlecki odpowiada

Nie ma zwyczaju, by Sejm podejmował uchwały, dotyczące wyboru prezydenta innego państwa – tak wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki skomentował sprzeciw PiS wobec zgłoszonego przez posłów opozycji projektu uchwały z okazji objęcia urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena.
 Opozycja chce uchwały z okazji zaprzysiężenia Bidena. Terlecki odpowiada
/ fot. screen tvn24.pl


– Nie ma zwyczaju, żeby Sejm podejmował uchwały dotyczące wyboru prezydenta innego kraju – powiedział Terlecki dziennikarzom.

Dodał, że z tego co wie marszałek Sejmu Elżbieta Witek "wysyła list do swojej odpowiedniczki w Stanach Zjednoczonych [przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi - przyp. red.]. – I to wydaje mi się jest, jeśli chodzi o relacje dyplomatyczne, właściwą drogą – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS.
 

Propozycja uchwały


Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) napisał w środę na Twitterze, że zgłoszony przez niego, a także dwoje innych wicemarszałków Sejmu: Małgorzatę Kidawę-Błońską (KO) i Włodzimierza Czarzastego (Lewica) projekt "uchwały z okazji objęcia urzędu Prezydenta USA przez Joe Bidena odrzucony na Prezydium Sejmu większością PiS". "Czyżby władza zamierzała do ochłodzenia stosunków polsko-amerykańskich?" – dodał Zgorzelski.
 


Zamieścił też tekst projektu uchwały. Podkreślono w nim, że Joe Biden obejmuje urząd prezydenta USA w niełatwej chwili. "Jego kraj jest podzielony, ale obywatele nadal wierzą w siłę amerykańskiej demokracji. Jej fundamentem jest zapisana w konstytucji USA zasada trójpodziału władzy, która świadczy o sile i niepodważalności systemu działającego już od ponad dwustu lat" – głosi projekt.

Napisano w nim, że "silna, odporna na populizm demokracja jest gwarancją podstawowych praw obywatelskich i rządów prawa". "Wpisana w nią zasada praworządności jest kluczem do właściwego kształtu państwowości, do społeczeństwa obywatelskiego, do wspólnoty, w której nie stanowi się podziałów, ale działa się wspólnie dla dobra państwa" – czytamy w projekcie.

”Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa polski rząd do budowy partnerskich relacji z nową administracją Joe Bidena. Stoimy przed wyzwaniami, które są wspólne dla całego demokratycznego świata. Administracja amerykańska winna znaleźć wsparcie w szczególności w kwestiach wzmacniania współpracy z Unią Europejską, stabilności Paktu Północnoatlantyckiego, budowania jedności Zachodu, walki ze zmianami klimatycznymi oraz gwarancji dla poszanowania praw człowieka i tolerancji ze szczególnym uwzględnieniem wolności słowa, wolności mediów i prawa do wyboru własnego stylu życia" – głosi projekt uchwały.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura