Wiceminister Warchoł: Transport jest przygotowany, jedyne czego potrzebujemy to zgoda Wielkiej Brytanii.

Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł w trakcie konferencji prasowej przedstawił aktualną sytuację hospitalizowanego Polaka przebywającego w Anglii.
 Wiceminister Warchoł: Transport jest przygotowany, jedyne czego potrzebujemy to zgoda Wielkiej Brytanii.
/ PAP/Paweł Supernak

Moim obowiązkiem jako pełnomocnika rządu ds. praw człowieka jest ochrona zdrowia i życia wszystkich naszych rodaków, zwłaszcza tych, którzy są narażeni na utratę życia. Zwłaszcza tych w ciężkiej sytuacji. Dlatego wystąpiłem do Ministra Spraw Zagranicznych o przyznanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi, żeby wyjąć go spod jurysdykcji sądów brytyjskich i poddać go pod jurysdykcję sądów polskich, zarówno w sprawach karnych, cywilnych, administracyjnych jak i egzekucyjnych. Pozwoli to na to, że to sądy polskie będą decydować o dalszym leczeniu naszego rodaka a nie sądy brytyjskie. Dziękuję ministrowi, że taka procedurę rozpoczął. Wiem, że paszport jest gotowy i został przesłany do konsula w Londynie.

- zaznaczył wiceminister sprawiedliwości. 

Ponadto zawnioskowałem do Prokuratora Generalnego o rozpoczęcie procedury przed polskim sądem o wyrażenie zgody na transport naszego rodaka do kraju. W dniu wczorajszym prokuratura wystąpiła o zgodę do sądu i taką zgodę dostała. Dziś wystąpiłem do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski. Ponadto wystąpiłem z wnioskiem do brytyjskiego ministra zdrowia o ponowne podłączenie naszego rodaka do aparatury podtrzymującej życie, szpital podlega rządowi brytyjskiemu i minister ma takie kompetencje.  Dziś wiceminister zdrowia Kraska zadeklarował gotowość do transportu, transport jest przygotowany, jedyne czego potrzebujemy to zgoda ze strony Wielkiej Brytanii.

- zakończył polityk. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe