REKLAMA

Prawy Sierpowy Mikroblog: Oligarchiczny styl rządzenia w systemie Tuska

Opinię światową poruszył film Nawalnego o pałacu Putina i wręcz Bizantyjskim stylu życia lokatorów tego przybytku hedonizmu nowego cara Rosji. Wszyscy są zadziwieni takim przepychem i zastanawiają się jak do tego doszło?
Donald Tusk Prawy Sierpowy Mikroblog: Oligarchiczny styl rządzenia w systemie Tuska
Donald Tusk / YT print screen/naTemat

Okiem farmera

 

Oligarchia wszechmocna.

Stalin, Plac Czerwony, Moskwa, Historycznie, Kreml

Pałac Putina po filmie zrealizowanym przez współpracowników Nawalnego nie stanowi już takiej tajemnicy jakby sobie życzył jego główny lokator. Niemniej jest bardzo interesujące to w jaki sposób do tego bogactwa doszedł i jak do tego ma się styl rządzenia w bliskiej okolicy oraz krajach zależnych od Kremla. W krajach posowieckich, dawnych republikach ZSRR głownie dominuje władza sprawowana przez oligarchów, często są to ludzie od nich zależni.

Kto ma pieniądze i wpływy raczej nie będzie sprawować władzy bezpośrednio ponieważ bezpieczniej jest wymienić polityka, niż samemu zostać wymienionym i odsuniętym od władzy. Dzięki takiej metodzie nie ważne kto rządzi, ci którzy maja mieć profity zawsze będą je mieli. Chyba  ze znajdzie się cwańszy konkurent z większym majątkiem i wpływami. Putin i Łukaszenka doskonale wpisują się w taki schemat. Doszło do tego że upadek jednego z nich będzie oznaczać upadek drugiego i vice versa. Dlatego tak nienawidzą demokracji i starają się utrzymać swój system rządzenia nawet kosztem życia ludzkiego.

System rządzenia poprzez wpływy i rozdawanie konfitur jest też bliski ekipie Tuska. Z partii kolejno powylatywali ci którzy by mogli zagrozić jego pozycji. Rozwalono systematycznie skarbówkę i wszelkie służby fiskalne tylko po to aby ci którzy mają talent do karuzel vatowskich wiedzieli jak się bogacić i byli świadomi komu ten złoty interes zawdzięczają.

Na zwykłym wyłudzaniu podatku budowały się nowe fortuny. A wdzięczność była liczona w ilości głosów w wyborach i funduszach na kampanie wyborcze. Tak dla niepoznaki nawet nazywane ,,kanapkami'' Wszystko było zależne od tego systemu. Sady prokuratury, służby, media i biznes. 

Jakże to jest podobne do początku rządów Putina? Wtedy też Rosjanie mieli więcej demokracji do dyspozycji niż teraz, teraz maja tyle na ile pozwoli im Car.

A co obiecuje nam opozycja w przypadku wygranej w następnych wyborach? Czyż nie wypalanie rozpalonym żelazem wszystkiego co pochodzi od PiS-u? Doprowadzenie rozporządzeniami i ustawami do takiej sytuacji aby PiS został praktyczne wygumkowany z historii. Aby wszystko zostało wyrwane, spalone i zakazane pod groźba kary wykluczenia ze społeczeństwa.

Kiedy tak patrzyłem na ten pałac Putina, dziękowałem Bogu że u nas w Polsce ten system władzy upadł zanim zdołał skutecznie doprowadzić do trwałego zniszczenia demokracji. Takiej bez przymiotników, normalnej...

farmerjanek

grafika pixabay.com


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura