Najnowszy Numer TS rozważa istotę zmartwychwstania

W numerze m. in wywiad z ks. bp Antonim Dydyczem „Cierpienie Chrystusa jest ludziom ofiarowane przez samego Boga, który poświęcił dla nas swojego umiłowanego Syna” – podkreśla biskup senior diecezji drohiczyńskiej, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
Czekali na śmierć i powoli przechodzili w stan cuchnącej wegetacji. Z pomocą niespodziewanie przyszedł mi Chrystus” - opisuje przeżycia bezdomnych Izabela Kozłowska
W numerze także o pisankach. „Pisanki jako element swatania, domy ubierane rózgami, końskie wyścigi czy przywiązany do kija kogut – niegdyś Święta Zmartwychwstania Pańskiego łączyły głęboką wiarę z wieloma obrzędami ludowymi.” - opisuje święta Iza Kozłowska.
„Te najwcześniejsze Święta Wielkanocne, spędzane w rodzinnym domu na kieleckiej wsi, z całą pewnością należały do najpiękniejszych. Dziś nie ma już rodziców, siostry rozjechały się po Polsce i nie zawsze świętujemy razem. Dom, gruntownie zmodernizowany, tylko w zarysach przypomina ten z dziecięcych lat. Sama wieś też znacznie się zmieniła, choć trzeba przyznać, że obrzędowość religijna mocno wrosła w kulturę i tradycję tej ziemi i nowomodne prądy jej nie szkodzą. Wszystko jest jak trzeba, Wielki Post, Triduum Paschalne, a wielkanocne śniadanie po porannej rezurekcji” - wspomina Mieczysław Gil w felietonie Świętowanie Wielkiej Nocy.
Leszek Masierak przypomina historie próby utworzenia Republiki Irlandii, która była proklamowana przez powstańców w 1916 roku i obejmowała wszystkie 32 irlandzkie hrabstwa (czyli dzisiejszą Republikę Irlandii i Irlandię Północną). Działo się to w Wielkanoc. Niestety w poniedziałek wielkanocny 1916 roku ulice Dublina spłynęły krwią.
W numerze poruszamy także kwestie związków zawodowych. Czy w Polsce ludzie zapisują się do związku, gdy zagraża im utrata pracy? Okazuje się, że i tak i nie. Dokładane nakreślenie tej sytuacji w artykule Andrzeja Berezowskiego