Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rok pandemii

– Choć koncerny farmaceutyczne nigdy nie ukrywały, że interesowało ich znacznie więcej niż gigantyczne dochody, kryzys związany z pandemią koronawirusa pokazał, jak daleko sięga ich władza – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność Aleksander Żywczyk. To właśnie trwającej już od ponad roku pandemii koronawirusa poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

A co jeszcze w artykule Aleksandra Żywczyka? 

W starciu z koncernami Big Pharma przegrywają dzisiaj całe państwa, przegrała również Unia Europejska, która godziła się na wszystkie warunki największych graczy na rynku leków, wiedząc, że ich deklaracje są niemożliwe do spełnienia. Obnażona słabość Komisji Europejskiej osłabiła UE i pokazała wyższość państw narodowych i finansowanych przez nie badań naukowych nad wciąż unijną solidarnością. Dzisiaj środki farmakologiczne stały się bronią w walce o światowy prymat nie tylko w gospodarce. Sytuacja pandemiczna pozwala silnym na rozgrywanie słabych – właściwie wszystko, co dzieje się obecnie w związku ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi, wypełnia definicję globalnej wojny. 

O psychologicznych skutkach rocznej pandemii pisze Agnieszka Żurek

Lęk, zmęczenie, frustracja, irytacja, nuda czy apatia – te emocje stały się nieodłącznymi towarzyszami życia dla wielu z nas na przestrzeni roku covidowych obostrzeń. Mija właśnie 12 miesięcy od pierwszego komunikatu: „Musimy wprowadzić pewne obostrzenia na okres kilku tygodni”. Dziś nikt już chyba nie wierzy w szybkie ich odwołanie. Jakie skutki wywiera na nas długotrwała izolacja?

O dezinformacji dotyczącej nauki Kościoła pisze Aleksandra Jakubiak 

Kiedy śledzimy rozmaite fora i komentarze w mediach społecznościowych, to dojść możemy do przekonania, że istnieje niezliczone mrowie „specjalistów” w trzech dziedzinach: polityce, medycynie i teologii. Zostawmy dwie pierwsze, przyjrzyjmy się trzeciej. 
Ilu internetowych dyskutantów ze swadą peroruje o tym, co w Kościele najistotniejsze, niespecjalnie się przy tym przejmując jakąkolwiek realną wiedzą na ten temat, z jakichś powodów uważając się za oświeconych w materii rangi teologicznych spraw, często zresztą odwrotnie proporcjonalnie do faktycznego stanu swych kwalifikacji?

O walce miasta Gdańsk z Solidarnością pisze Robert Wąsik 

Na jakiej podstawie gdańscy urzędnicy uważają, iż Związek „czerpał korzyści” z promowania za własne pieniądze słów papieża Jana Pawła II i z promowania najnowszej historii Polski? Trudno powiedzieć. Obchody 40-lecia powstania Solidarności, która zapisała jeden z najbardziej chlubnych rozdziałów w polskich dziejach, także dziejach Gdańska, trudno bowiem uznać za promowanie działalności czysto związkowej. Taka argumentacja miasta budzi co najmniej daleko idące wątpliwości. 

O „micie zielonych miejsc pracy” pisze Teresa Wójcik 

Biden, zdeklarowany zwolennik związków zawodowych, stoi przed kolejnym wyzwaniem. W sektorach energetyki węglowej i gazowej do związków zawodowych należy odpowiednio 10 i 11 procent pracowników, liczonych od setek i tysięcy zatrudnionych. To znacząca siła. W energetyce jądrowej uzwiązkowienie wynosi nawet 12 procent. Tymczasem w sektorach energetyki solarnej i wiatrowej do związków należy odpowiednio tylko 4 i 6 procent ogółu zatrudnionych (wg danych na 2020 rok). Przy stałym zatrudnieniu wynoszącym od kilku do kilkudziesięciu ludzi to grupa niemal niedostrzegalna. W Stanach Zjednoczonych we wszystkich branżach przemysłowych do związków zawodowych należy około 6 proc. stałych pracowników.

A co jeszcze w numerze?

 

  • „Problem globalny” - Mateusz Kosiński przedstawia pandemiczną sytuację na świecie
  • „Pandemia zagubienia” - Jakub Pacan pisze o braku zrozumienia młodych Polaków przez polityków 
  • „Zerknąć poza horyzont” - Mateusz Kosiński odpowiada Kai Godek 
  • „Zły gazociąg” - Teresa Wójcik o Nord Stream 2
  • „Żarłoczne Jabłko” - Aleksander Żywczyk o zakupie niewielkich firm przez potężne korporacje
  • "Jesteśmy głodni nowych rzeczy" Bartosz Boruciak rozmawia z Tokarą i Perkozem z zespołu Tekno
  • "Krzyki i krzyki" - Sebastian Pytel recenzuje film "Malcolm i Maria" 
  • "Tajemnicze zwolnienia, czyli w co gra SI?" Aleksander Żywczyk o zwolnieniu z Google Margaret Mitchell, która zajmuje się etyką sztucznej inteligencji 
  • "Stalin i Lenin w praktyce" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Gdyby szyja wzoru Polaka, Polki" Ewa Górska przedstawia Grażynę Przybylską-Wendt
  •  "S" okupowała szpital w Ciborzu - Marcin Koziestański o konflikcie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu 
  • W dziale sport - "Kobiety chcą skakać dalej" Anny Zielińskiej i "Kosa w Krakowie" Łukasza Bobruka


 

POLECANE
Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna z ostatniej chwili
Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna

Przez całą noc trwała akcja gaśnicza budynków przy ul. Powstańców w podwarszawskich Ząbkach. W wyniku ogromnego pożaru 500 osób straciło dach nad głową, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ok. 200 mieszkań. Na godzinę 8 w piątek zapowiedziano zebranie zespołu zarządzania kryzysowego. Na miejscu jest ekipa techników kryminalistycznych policji, zabezpieczająca ślady niezbędne do ustalenia przyczyn pożaru.

Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa tylko u nas
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa

Kolejny raz kilku transseksualistów zabrało kobietom sportowe nagrody przeznaczone dla zawodniczek, które kobietami się urodziły, a nie tylko mianowały. Kto jednak transseksualiście zabroni, skoro każdy z nas może sobie dzisiaj dowolnie wybrać swoją prawdziwą rzekomo tożsamość?

Kongres USA przyjął wielką piękną ustawę Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Kongres USA przyjął "wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę "One Big Beautiful Bill Act" zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa, łączącą cięcia podatków, redukcje socjalne i większe środki na deportacje.

Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach z ostatniej chwili
Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach

Około 20 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem budynku wielorodzinnego przy ulicy Powstańców 62 w podwarszawskich Ząbkach.

Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: Mam BMW M2, to samochód dla wariatów gorące
Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: "Mam BMW M2, to samochód dla wariatów"

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu.

Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina z ostatniej chwili
Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina

Próba nielegalnego przekazania migranta na polską stronę granicy wywołała w czwartek nerwową interwencję mieszkańców Gubina – informuje Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.

Grafzero: Zew Zajdla 2024 z ostatniej chwili
Grafzero: Zew Zajdla 2024

Nadszedł czas na Nagrody Fandomu Polskiego, czyli popularne Zajdle! W 2025 roku nieco wcześniej, bo Polcon ma miejsce w lipcu, ale równie ciekawie. Sześć powieści i cztery opowiadania - Grafzero vlog literacki podaje swoje typy!

PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów z ostatniej chwili
PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów

Uwaga na fałszywych przedstawicieli PGNiG Obrót Detaliczny i Grupy Orlen. Sprawdź, jak się chronić przed oszustami podszywającymi się pod pracowników.

Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarantino z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarantino

W czwartek w wieku 67 lat po prawdopodobnym zawale serca zmarł Michael Madsen, gwiazda "Wściekłych psów" i "Kill Billa".

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym tylko u nas
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym

W Polsce, proszę Państwa, logika od dawna prosiła o azyl polityczny, ale ostatnio chyba wyemigrowała na stałe, i to bez prawa powrotu. Bo jak inaczej skomentować fakt, który nawet dla mnie, człowieka przywykłego do absurdów postkomunizmu, jest niczym diament w koronie groteski?

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rok pandemii

– Choć koncerny farmaceutyczne nigdy nie ukrywały, że interesowało ich znacznie więcej niż gigantyczne dochody, kryzys związany z pandemią koronawirusa pokazał, jak daleko sięga ich władza – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność Aleksander Żywczyk. To właśnie trwającej już od ponad roku pandemii koronawirusa poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

A co jeszcze w artykule Aleksandra Żywczyka? 

W starciu z koncernami Big Pharma przegrywają dzisiaj całe państwa, przegrała również Unia Europejska, która godziła się na wszystkie warunki największych graczy na rynku leków, wiedząc, że ich deklaracje są niemożliwe do spełnienia. Obnażona słabość Komisji Europejskiej osłabiła UE i pokazała wyższość państw narodowych i finansowanych przez nie badań naukowych nad wciąż unijną solidarnością. Dzisiaj środki farmakologiczne stały się bronią w walce o światowy prymat nie tylko w gospodarce. Sytuacja pandemiczna pozwala silnym na rozgrywanie słabych – właściwie wszystko, co dzieje się obecnie w związku ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi, wypełnia definicję globalnej wojny. 

O psychologicznych skutkach rocznej pandemii pisze Agnieszka Żurek

Lęk, zmęczenie, frustracja, irytacja, nuda czy apatia – te emocje stały się nieodłącznymi towarzyszami życia dla wielu z nas na przestrzeni roku covidowych obostrzeń. Mija właśnie 12 miesięcy od pierwszego komunikatu: „Musimy wprowadzić pewne obostrzenia na okres kilku tygodni”. Dziś nikt już chyba nie wierzy w szybkie ich odwołanie. Jakie skutki wywiera na nas długotrwała izolacja?

O dezinformacji dotyczącej nauki Kościoła pisze Aleksandra Jakubiak 

Kiedy śledzimy rozmaite fora i komentarze w mediach społecznościowych, to dojść możemy do przekonania, że istnieje niezliczone mrowie „specjalistów” w trzech dziedzinach: polityce, medycynie i teologii. Zostawmy dwie pierwsze, przyjrzyjmy się trzeciej. 
Ilu internetowych dyskutantów ze swadą peroruje o tym, co w Kościele najistotniejsze, niespecjalnie się przy tym przejmując jakąkolwiek realną wiedzą na ten temat, z jakichś powodów uważając się za oświeconych w materii rangi teologicznych spraw, często zresztą odwrotnie proporcjonalnie do faktycznego stanu swych kwalifikacji?

O walce miasta Gdańsk z Solidarnością pisze Robert Wąsik 

Na jakiej podstawie gdańscy urzędnicy uważają, iż Związek „czerpał korzyści” z promowania za własne pieniądze słów papieża Jana Pawła II i z promowania najnowszej historii Polski? Trudno powiedzieć. Obchody 40-lecia powstania Solidarności, która zapisała jeden z najbardziej chlubnych rozdziałów w polskich dziejach, także dziejach Gdańska, trudno bowiem uznać za promowanie działalności czysto związkowej. Taka argumentacja miasta budzi co najmniej daleko idące wątpliwości. 

O „micie zielonych miejsc pracy” pisze Teresa Wójcik 

Biden, zdeklarowany zwolennik związków zawodowych, stoi przed kolejnym wyzwaniem. W sektorach energetyki węglowej i gazowej do związków zawodowych należy odpowiednio 10 i 11 procent pracowników, liczonych od setek i tysięcy zatrudnionych. To znacząca siła. W energetyce jądrowej uzwiązkowienie wynosi nawet 12 procent. Tymczasem w sektorach energetyki solarnej i wiatrowej do związków należy odpowiednio tylko 4 i 6 procent ogółu zatrudnionych (wg danych na 2020 rok). Przy stałym zatrudnieniu wynoszącym od kilku do kilkudziesięciu ludzi to grupa niemal niedostrzegalna. W Stanach Zjednoczonych we wszystkich branżach przemysłowych do związków zawodowych należy około 6 proc. stałych pracowników.

A co jeszcze w numerze?

 

  • „Problem globalny” - Mateusz Kosiński przedstawia pandemiczną sytuację na świecie
  • „Pandemia zagubienia” - Jakub Pacan pisze o braku zrozumienia młodych Polaków przez polityków 
  • „Zerknąć poza horyzont” - Mateusz Kosiński odpowiada Kai Godek 
  • „Zły gazociąg” - Teresa Wójcik o Nord Stream 2
  • „Żarłoczne Jabłko” - Aleksander Żywczyk o zakupie niewielkich firm przez potężne korporacje
  • "Jesteśmy głodni nowych rzeczy" Bartosz Boruciak rozmawia z Tokarą i Perkozem z zespołu Tekno
  • "Krzyki i krzyki" - Sebastian Pytel recenzuje film "Malcolm i Maria" 
  • "Tajemnicze zwolnienia, czyli w co gra SI?" Aleksander Żywczyk o zwolnieniu z Google Margaret Mitchell, która zajmuje się etyką sztucznej inteligencji 
  • "Stalin i Lenin w praktyce" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Gdyby szyja wzoru Polaka, Polki" Ewa Górska przedstawia Grażynę Przybylską-Wendt
  •  "S" okupowała szpital w Ciborzu - Marcin Koziestański o konflikcie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu 
  • W dziale sport - "Kobiety chcą skakać dalej" Anny Zielińskiej i "Kosa w Krakowie" Łukasza Bobruka



 

Polecane
Emerytury
Stażowe