"Homoseksualista" też obraża?! Rada Języka Polskiego i RPO objęli patronatem kontrowersyjną publikację

Jak informuje red. Wiktor Ferfecki na łamach dziennika "Rzeczpospolita", Rada Języka Polskiego i RPO Adam Bodnar objęli patronatem kontrowersyjną publikację powstałą z inicjatywy agencji FleishmanHillard. Tematem pracy jest używanie słów dot. mniejszości - LGBT, migrantów, czy kobiet.
/ pixabay.com

„Homoseksualista", „homoseksualizm", „mniejszości seksualne", „Murzyn", „fala uchodźców" albo „migranci ekonomiczni" – to słowa, których nie należy używać, bo są krzywdzące albo nasuwają nieodpowiednie skojarzenia. Tak wynika z publikacji „Poradnik: jak mówić i pisać o grupach mniejszościowych", powstałej z inicjatywy agencji FleishmanHillard

- informuje "Rz". Okazuje się, że patronem merytorycznym publikacji jest Rada Języka Polskiego, zaś patronat honorowy nad projektem objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Przewodnicząca Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska w rozmowie z dziennikiem poinformowała, że publikacja nie jest autorstwa rady, ale nadanie patronatu jakiemuś projektowi oznacza, że "RJP uważa je za ważne".

 

Publikacja składa się z rozdziałów mówiących o tym, jak mówić i pisać o osobach LGBT, kobietach, migrantach, osobach z Afryki i Żydach. Napisali je działacze na rzecz tych mniejszości, np. z Kampanii przeciw Homofobii

- podaje "Rzeczpospolita". Jak czytamy, w publikacji możemy przeczytać m.in, że zamiast słowa „homoseksualizm" należy mówić „homoseksualność", bowiem „końcówka -izm budzi negatywne skojarzenia związane z chorobą lub zaburzeniem". Z kolei słowo "migrant ekonomiczny"  może nasuwać "krzywdzące skojarzenia z lenistwem". Poradnik odradza też słowo „Murzyn" jako rzekomo "obraźliwe, niosące negatywne stereotypy".

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe