Rada Europy wzywa Polskę. Chodzi o aborcję

Komitet Ministrów Rady Europy wezwał w piątek władze Polski do natychmiastowego zagwarantowania kobietom prawa do legalnej aborcji i badań prenatalnych oraz wprowadzenia procedur, które zapewnią im dostęp do stosownych informacji i umożliwią wykonanie takich zabiegów w całym kraju.
 Rada Europy wzywa Polskę. Chodzi o aborcję
/ fot. Pixabay

Komitet Ministrów, który jest organem wykonawczym Rady Europy zrzeszającej 47 państw, wezwał władze Polski, by "czuwały nad tym, aby legalna aborcja i badania prenatalne były naprawdę dostępne w całym kraju, bez istotnych różnic pomiędzy regionami i bez zwłoki", również wtedy, gdy może ona wynikać z "odmowy wykonania zabiegów".

Komitet wzywa, by "żadne zbędne wymogi nie były nakładane przez szpitale a priori na kobiety w ciąży zabiegające o legalną aborcję" oraz by władze zapewniły kobietom "adekwatne informacje" na ten temat.

Ponadto - głosi deklaracja organu Rady Europy - polskie władze powinny zobowiązać prawnie szpitale, by "kierowały pacjentki do alternatywnych ośrodków opieki zdrowotnej, jeśli odmówiono im wykonania zabiegu medycznego ze względu na klauzulę sumienia".

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe