M.Ossowski, red. nacz. "TS": W Europie odradza się duch konserwatyzmu

Rosnący w Europie od zakończenia II wojny światowej poziom zamożności powoduje narastanie tendencji do odwracania się od tradycyjnych wartości będących dotychczas niekwestionowanym spoiwem społeczeństwa. Skutkuje to stopniowym odejściem od potrzeby wspólnoty, czy to narodowej czy rodzinnej, na rzecz podejścia indywidualistycznego zorientowanego w pierwszej kolejności na potrzeby jednostki.
 M.Ossowski, red. nacz.
/ foto. Marcin Żegliński

W trend ten doskonale wpisują się środowiska lewicowe, które po upadku bloku komunistycznego właśnie w kwestiach światopoglądowych i ideologicznych upatrują szansy na legitymizację swojego istnienia, w marginalnym stopniu zajmując się sprawami społeczno-gospodarczymi. Naturalnym przeciwnikiem dla nich stały się środowiska konserwatywne. Popularność i chwytliwość haseł nawiązujących do tolerancji dla różnorodności w sferze seksualnej, ekologii czy tendencji kosmopolitycznych sprawiła, że z czasem zaczęły do nich dołączać także środowiska liberalne. Na polskim gruncie tendencja taka widoczna jest chociażby na przykładzie Platformy Obywatelskiej, która w ostatnich latach obiera zdecydowany kurs na lewo, jawnie już odcinając się od głoszonego dotychczas przez nią światopoglądowego konserwatyzmu. Taki układ sił ułatwia marginalizację środowisk konserwatywnych, które stoją na straży tradycyjnych wartości. Coraz częściej konserwatyzm utożsamiany jest z faszyzmem, nacjonalizmem, homofobią czy antysemityzmem. I choć wydawało się, że projektowane przez lewicę działania są nieodwracalne, a idea konserwatyzmu skazana jest na odejście w niesławie, to ostatnimi czasy daje się zauważać odradzanie w Europie ducha konserwatyzmu. Jak zmienia się polityczna mapa Europy, najlepiej widać na przykładzie publikowanej niedawno w BBC „nacjonalistycznej” mapy Europy, o której szerzej pisze na łamach najnowszego „TS” Aleksander Żywczyk. Węgry, Polska, Włochy, Austria czy Słowenia to tylko niektóre kraje, gdzie konserwatyści cieszą się wysokim poparciem. Ruch konserwatywny rośnie też w siłę w Hiszpanii, gdzie obok konserwatywnej partii VOX powstał niedawno prawicowy związek zawodowy nawiązujący do dziedzictwa Solidarności – nie tylko nazwą, ale przede wszystkim wyznawanymi wartościami i spojrzeniem na współczesne problemy gospodarczo-społeczne. Szerzej o tym mówi sekretarz generalny Solidaridad – Rodrigo Alonso w wywiadzie z Mateuszem Kosińskim, który publikujemy w najnowszym wydaniu „TS”. Zmianę retoryki można też zauważyć u polityków niekojarzonych dotychczas z konserwatyzmem. Przykładem może tu być prowadzona od jakiegoś czasu narracja prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który coraz częściej i śmielej wskazuje na niepowodzenia dotychczasowej lewicowo-liberalnej polityki unijnej, zwłaszcza w kontekście rozwijającej się w Europie pandemii. Jednak pomimo zauważalnego ożywienia środowisk konserwatywnych za wcześnie moim zdaniem mówić o powrocie idei konserwatywnych do Europy. W obecnej rzeczywistości wymagałoby to tworzenia jednolitego ruchu konserwatywnego na poziomie UE, a to z uwagi na wiele różnic dzielących europejskich konserwatystów, jak chociażby stosunek do Rosji, może okazać się niezwykle trudnym zadaniem.


 

POLECANE
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. Wezwano policję Wiadomości
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. Wezwano policję

Kobieta, która została przywieziona w nocy z piątku na sobotę do gdyńskiego szpitala, zaatakowała ordynatora, lekarza i ratowniczkę medyczną - przekazała PAP rzeczniczka placówki Małgorzata Pisarewicz. Policja ustaliła, że 28-latka była pijana.

Chciała podłożyć bombę w bankomacie. Eksplodowała jej w rękach pilne
Chciała podłożyć bombę w bankomacie. Eksplodowała jej w rękach

Jak poinformowała grecka policja, w Salonikach doszło do eksplozji bomby. Ofiarą jest 38-letnia kobieta, która według funkcjonariuszy chciała podłożyć ładunek przy bankomacie.

Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, że była ona niesłychanym osiągnięciem ówczesnej polskiej myśli prawniczej na światowym poziomie. Wskazał, że na majowej konstytucji wzorowały się inne państwa.

Polka pierwsza w Pucharze Świata we wspinaczce na czas z ostatniej chwili
Polka pierwsza w Pucharze Świata we wspinaczce na czas

Aleksandra Mirosław wygrała zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas na Bali.

Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego pilne
Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Janusza Kapustę - rysownika, malarza i scenografa oraz Jerzego Kropiwnickiego - działacza opozycji demokratycznej w PRL.

Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa” Wiadomości
Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa”

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że jego resort planuje jesienią rozesłać do wszystkich polskich domów specjalny „Poradnik bezpieczeństwa”. To drukowana broszura, która ma zawierać praktyczne wskazówki dotyczące zachowania w sytuacjach zagrożenia – zarówno militarnych, jak i cywilnych.

300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos Wiadomości
300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos

Około 750 kilogramów ostrych odłamków metalu rozsypała na jednej z najbardziej ruchliwych autostrad w Australii ciężarówka, która gubiła załadunek przez ponad 30 kilometrów.

Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE tylko u nas
Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) opublikowało w kwietniu 2025 interesującą analizę na temat relacji handlowych między Unią a Wielką Brytanią. Analiza ta jest o tyle cenna co wskazuje na ewentualne możliwości, modele i ścieżki współpracy między krajami, które wyszły z Unii Europejskiej a wspólnotą.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W związku z obchodami święta Konstytucji 3 Maja i organizowanymi z tej okazji wydarzeniami plenerowymi mieszkańców stolicy czekają poważne utrudnienia.

FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały gorące
FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały

Nowosądecka firma FAKRO uruchamia produkcję schodów strychowych w USA, choć chciała uruchomić fabrykę na rynek amerykański w Nowym Sączu - projekt jednak nie uzyskał zgody władz miasta. Obecnie spółka bierze pod uwagę dalszy rozwój na amerykańskim rynku w związku ze zmieniającymi się przepisami i stawkami celnymi - powiedział PAP prezes FAKRO Ryszard Florek.

REKLAMA

M.Ossowski, red. nacz. "TS": W Europie odradza się duch konserwatyzmu

Rosnący w Europie od zakończenia II wojny światowej poziom zamożności powoduje narastanie tendencji do odwracania się od tradycyjnych wartości będących dotychczas niekwestionowanym spoiwem społeczeństwa. Skutkuje to stopniowym odejściem od potrzeby wspólnoty, czy to narodowej czy rodzinnej, na rzecz podejścia indywidualistycznego zorientowanego w pierwszej kolejności na potrzeby jednostki.
 M.Ossowski, red. nacz.
/ foto. Marcin Żegliński

W trend ten doskonale wpisują się środowiska lewicowe, które po upadku bloku komunistycznego właśnie w kwestiach światopoglądowych i ideologicznych upatrują szansy na legitymizację swojego istnienia, w marginalnym stopniu zajmując się sprawami społeczno-gospodarczymi. Naturalnym przeciwnikiem dla nich stały się środowiska konserwatywne. Popularność i chwytliwość haseł nawiązujących do tolerancji dla różnorodności w sferze seksualnej, ekologii czy tendencji kosmopolitycznych sprawiła, że z czasem zaczęły do nich dołączać także środowiska liberalne. Na polskim gruncie tendencja taka widoczna jest chociażby na przykładzie Platformy Obywatelskiej, która w ostatnich latach obiera zdecydowany kurs na lewo, jawnie już odcinając się od głoszonego dotychczas przez nią światopoglądowego konserwatyzmu. Taki układ sił ułatwia marginalizację środowisk konserwatywnych, które stoją na straży tradycyjnych wartości. Coraz częściej konserwatyzm utożsamiany jest z faszyzmem, nacjonalizmem, homofobią czy antysemityzmem. I choć wydawało się, że projektowane przez lewicę działania są nieodwracalne, a idea konserwatyzmu skazana jest na odejście w niesławie, to ostatnimi czasy daje się zauważać odradzanie w Europie ducha konserwatyzmu. Jak zmienia się polityczna mapa Europy, najlepiej widać na przykładzie publikowanej niedawno w BBC „nacjonalistycznej” mapy Europy, o której szerzej pisze na łamach najnowszego „TS” Aleksander Żywczyk. Węgry, Polska, Włochy, Austria czy Słowenia to tylko niektóre kraje, gdzie konserwatyści cieszą się wysokim poparciem. Ruch konserwatywny rośnie też w siłę w Hiszpanii, gdzie obok konserwatywnej partii VOX powstał niedawno prawicowy związek zawodowy nawiązujący do dziedzictwa Solidarności – nie tylko nazwą, ale przede wszystkim wyznawanymi wartościami i spojrzeniem na współczesne problemy gospodarczo-społeczne. Szerzej o tym mówi sekretarz generalny Solidaridad – Rodrigo Alonso w wywiadzie z Mateuszem Kosińskim, który publikujemy w najnowszym wydaniu „TS”. Zmianę retoryki można też zauważyć u polityków niekojarzonych dotychczas z konserwatyzmem. Przykładem może tu być prowadzona od jakiegoś czasu narracja prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który coraz częściej i śmielej wskazuje na niepowodzenia dotychczasowej lewicowo-liberalnej polityki unijnej, zwłaszcza w kontekście rozwijającej się w Europie pandemii. Jednak pomimo zauważalnego ożywienia środowisk konserwatywnych za wcześnie moim zdaniem mówić o powrocie idei konserwatywnych do Europy. W obecnej rzeczywistości wymagałoby to tworzenia jednolitego ruchu konserwatywnego na poziomie UE, a to z uwagi na wiele różnic dzielących europejskich konserwatystów, jak chociażby stosunek do Rosji, może okazać się niezwykle trudnym zadaniem.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe