Posłanka Lewicy pomyliła instytucje? "Pani nie rozróżnia". Mocna riposta po poselskiej kontroli

Posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Małgorzata Prokop-Paczkowska przeprowadziły we wtorek w KPRM kontrolę poselską w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień. Po tej kontroli Dziemianowicz-Bąk na konferencji prasowej w Sejmie podkreśliła, że szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk "niczego nie koordynuje, o niczym nie decyduje, przede wszystkim niczego nie podpisuje".
"Widać wyraźnie, że głównym celem rządu PiS, jeżeli chodzi o Narodowy Program Szczepień bynajmniej nie jest szybkie, sprawne zaszczepienie jak największej liczby Polek i Polaków. Tym celem jest nie pozostawienie żadnego śladu tego jak Narodowy Program Szczepień jest realizowany" - powiedział posłanka Lewicy.
Według niej posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego nie są protokołowane, a polecenia służbowe, decyzje wykonawcze dot. otwierania systemu szczepień dla kolejnych grup przekazywane są ustnie. Podkreśliła też, że nie ma nagrań z posiedzeń zespołu kryzysowego, ani listy jego uczestników. Posłanka swoje zarzuty przedstawiła też w mediach społecznościowych.
Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do tych zarzutów we wtorek na Twitterze. "Pani Poseł, w takim razie może przejdźmy przez to razem: 1. Pani nie rozróżnia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od zespołu roboczego koordynującego realizację programu szczepień" - podkreślił "Cóż... po ponad roku walki z COVID warto byłoby jednak tę wiedzę już posiadać" - dodał.
Jak podkreślił Müller skład RZZK wynika z przepisów ustawy. Dodał, że na posiedzenia RZZK są zapraszane dodatkowe osoby z instytucji publicznych. "Oczywiście z posiedzeń RZZK tworzone są protokoły, ale... zapewne Pani poseł chodzi o Narodowy Program Szczepień i zespół urzędników realizujący praktyczne wdrożenie tego programu" - zauważył rzecznik rządu.
Dodał, że wdrożeniem programu szczepień nie zajmuje się wprost RZZK. Podkreślił, że robi to "grupa robocza", która "spotyka się kilka razy w tygodniu". "Także w niedziele - o godz. 20:00 w celu omówienia bieżącego dnia oraz zadań na kolejne dni" - podkreślił Müller.
"Grupa ma charakter wdrożeniowy i techniczny. W jej skład wchodzą osoby m.in. z takich instytucji jak KPRM, MZ, NFZ, RARS, CeZ, URPL, które następnie odpowiadają za wdrożenie działań w tych instytucjach" - wyjaśnił rzecznik rządu.