Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Renesans Europy

- Spotkanie Orbána, Salviniego i Morawieckiego w Budapeszcie otwiera nową drogę dla odbicia Europy z rąk naśladowców Spinellego. Inicjatywa trzech polityków podniesie o poziom wyżej kwestię obecności katolików w polityce i przybierze bardziej instytucjonalny kształt - pisze w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" Jakub Pacan. Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność”, który poświęcony jest szansom na renesans Europy. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Jakuba Pacana?

Powstanie nowej frakcji w Parlamencie Europejskim to nadzieja dla wszystkich tradycyjnie myślących katolików i osób niekoniecznie wierzących, ale mających dosyć dyktatu poprawności politycznej, i na reakcję lewicowo-liberalnych elit nie trzeba było długo czekać. W większości liberalne media w Europie Zachodniej pisały o spotkaniu nacjonalistów i niebezpiecznych sojusznikach Putina. W Polsce zaś można było przeczytać m.in. o „sojuszu eurosceptycznych populistów” i marionetkach wschodniego despoty, które niebezpiecznie rozbijają Unię Europejską.

Nie ma się temu co dziwić. Po wejściu Polski i Węgier do UE tradycyjnie myślący katolicy z Hiszpanii, Włoch czy Niemiec uświadomili sobie, że pierwszy raz po wielu latach ktoś w Unii podnosi kwestie wolności chrześcijan w Europie, zakazu aborcji, obrony rodziny czy kwestii islamizacji kontynentu.

O powstającej frakcji w Parlamencie Europejskim z prof. Zbigniewem Krysiakiem z z SGH, przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana rozmawia Jakub Pacan. 

Z wypowiedzi, które słyszeliśmy z ust Morawieckiego, Salviniego i Orbána, wydaje się, że frakcja Schumana w Parlamencie Europejskim jest bardzo blisko spełnienia mojego pragnienia. Panowie premierzy nie użyli tej nazwy, ale prezentowane przez nich wartości i wizja Europy bliskie są planowi, jaki dla Europy wytyczył kandydat na ołtarze – Robert Schuman. To jest naprawdę historyczna chwila i jesteśmy w niedalekiej perspektywie powołania takiej grupy w PE. Teraz należy mobilizować różne środowiska europarlamentarzystów ze wszystkich państw członkowskich, by dołączali do tego projektu. Jestem przekonany, że do kolejnych spotkań w Warszawie i Rzymie dołączą przedstawiciele i liderzy polityczni z innych państw, takich jak Portugalia, Słowenia, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Austria, Rumunia, Słowacja, Czechy i Litwa, a także z innych.


Mateusz Kosiński opisuje zamieszanie wokół rapera „Maty”, syna profesora Mateczaka

Prawica nie powinna mieć  powodów do paniki. Zachwyt opozycyjnych elit coraz mocniejszymi wulgaryzmami może odbić się jej czkawką. Ludzie prawicy jednak też powinni zachować czujność – wchodzenie w polemikę z postaciami publicznymi, które przekraczają granice kultury, jak Marta Lempart, Margot czy Mata, jest gaszeniem pożaru kanistrem z benzyną i pewną formą dopuszczenia tych osób do dyskusji publicznej. W pojedynku na to, kto głośniej i dosadniej bluzga, prawica nie wygra, bo nie jest jej to potrzebne.


O przyszłości pracy zdalnej pisze Teresa Wójcik

Właśnie mija rok, gdy wielu Polaków ostatni raz było w siedzibie swojej firmy, aby wykonywać swoje obowiązki określone w umowie o pracę. W warunkach pandemii wiele firm przeszło na pracę zdalną.
Obecnie ujęte w Tarczy Antykryzysowej 4.0 przepisy dotyczące pracy zdalnej (albo telepracy – przyjęły się oba terminy) wskazują, że „Praca zdalna może być polecona pracownikowi, jeśli ten posiada umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do prowadzenia pracy, a rodzaj pracy na to pozwala”.


O relacjach Iranu i Chin pisze Aleksander Żywczyk 

Na przełomie marca i kwietnia Iran i Chiny podpisały przewidzianą na ćwierć wieku umowę o współpracy i przyjaźni. Choć ten bilateralny dokument miał dotyczyć przede wszystkim współpracy gospodarczej, szybko rozszerzono go również o współpracę wojskową.  To zła wiadomość dla Stanów Zjednoczonych i nie najlepsza dla reszty świata. Iran doczekał się w końcu szansy na dołączenie do klubu atomowych mocarstw – pod warunkiem, że udowodni Chinom swoją przydatność jako producent ropy i gazu. I przymknie oko na prześladowania muzułmanów w Państwie Środka. 

 

A co jeszcze w numerze: 

  • "EBC skupuje długi Eurolandu" - Aleksander Żywczyk o gigantycznym programie skupu obligacji państw członkowskich stref euro 
  • "A jednak piękna kobieta, a nie brzydka panna" - Aleksander Żywczyk o polskiej gospodarce, która kusi inwestorów 
  • "To relacje nas budują, nie bycie singlem" - z Katarzyną Matusz i ks. Stanisławem Szlassą, autorami książki "O niektórych lękach kobiet" rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Wokalnie czuję się motylem" z Marią Tyszkiewicz rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Gustaw. Opowieść o Holoubku" Zofii Turowskiej 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Wybory Indywidualne" 
  • "Obronić godność" Barbara Michałowska o powstaniu w getcie warszawskim 
  • „S” wygrywa przed sądem z Castoramą - Marcin Koziestański rozmawia z Wojciechem Kasprzykiem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Castorama Polska 
  • Barbara Michałowska o problemach Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w białostockim oddziale firmy CEDC International Sp z o.o. 
  • W dziale sport: "Pierwszy gol Kamila Glika po powrocie do Italii" Łukasza Bobruka i "Tenis dla wybranych" Barbary Michałowskiej 


 

POLECANE
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy z ostatniej chwili
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy

23 osoby zostały ranne w nocnym wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina - poinformowała w komunikacie policja z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Wśród pasażerów byli Polacy; jeden z nich odniósł lekkie obrażenia i trafił do szpitala.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Renesans Europy

- Spotkanie Orbána, Salviniego i Morawieckiego w Budapeszcie otwiera nową drogę dla odbicia Europy z rąk naśladowców Spinellego. Inicjatywa trzech polityków podniesie o poziom wyżej kwestię obecności katolików w polityce i przybierze bardziej instytucjonalny kształt - pisze w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" Jakub Pacan. Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność”, który poświęcony jest szansom na renesans Europy. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Jakuba Pacana?

Powstanie nowej frakcji w Parlamencie Europejskim to nadzieja dla wszystkich tradycyjnie myślących katolików i osób niekoniecznie wierzących, ale mających dosyć dyktatu poprawności politycznej, i na reakcję lewicowo-liberalnych elit nie trzeba było długo czekać. W większości liberalne media w Europie Zachodniej pisały o spotkaniu nacjonalistów i niebezpiecznych sojusznikach Putina. W Polsce zaś można było przeczytać m.in. o „sojuszu eurosceptycznych populistów” i marionetkach wschodniego despoty, które niebezpiecznie rozbijają Unię Europejską.

Nie ma się temu co dziwić. Po wejściu Polski i Węgier do UE tradycyjnie myślący katolicy z Hiszpanii, Włoch czy Niemiec uświadomili sobie, że pierwszy raz po wielu latach ktoś w Unii podnosi kwestie wolności chrześcijan w Europie, zakazu aborcji, obrony rodziny czy kwestii islamizacji kontynentu.

O powstającej frakcji w Parlamencie Europejskim z prof. Zbigniewem Krysiakiem z z SGH, przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana rozmawia Jakub Pacan. 

Z wypowiedzi, które słyszeliśmy z ust Morawieckiego, Salviniego i Orbána, wydaje się, że frakcja Schumana w Parlamencie Europejskim jest bardzo blisko spełnienia mojego pragnienia. Panowie premierzy nie użyli tej nazwy, ale prezentowane przez nich wartości i wizja Europy bliskie są planowi, jaki dla Europy wytyczył kandydat na ołtarze – Robert Schuman. To jest naprawdę historyczna chwila i jesteśmy w niedalekiej perspektywie powołania takiej grupy w PE. Teraz należy mobilizować różne środowiska europarlamentarzystów ze wszystkich państw członkowskich, by dołączali do tego projektu. Jestem przekonany, że do kolejnych spotkań w Warszawie i Rzymie dołączą przedstawiciele i liderzy polityczni z innych państw, takich jak Portugalia, Słowenia, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Austria, Rumunia, Słowacja, Czechy i Litwa, a także z innych.


Mateusz Kosiński opisuje zamieszanie wokół rapera „Maty”, syna profesora Mateczaka

Prawica nie powinna mieć  powodów do paniki. Zachwyt opozycyjnych elit coraz mocniejszymi wulgaryzmami może odbić się jej czkawką. Ludzie prawicy jednak też powinni zachować czujność – wchodzenie w polemikę z postaciami publicznymi, które przekraczają granice kultury, jak Marta Lempart, Margot czy Mata, jest gaszeniem pożaru kanistrem z benzyną i pewną formą dopuszczenia tych osób do dyskusji publicznej. W pojedynku na to, kto głośniej i dosadniej bluzga, prawica nie wygra, bo nie jest jej to potrzebne.


O przyszłości pracy zdalnej pisze Teresa Wójcik

Właśnie mija rok, gdy wielu Polaków ostatni raz było w siedzibie swojej firmy, aby wykonywać swoje obowiązki określone w umowie o pracę. W warunkach pandemii wiele firm przeszło na pracę zdalną.
Obecnie ujęte w Tarczy Antykryzysowej 4.0 przepisy dotyczące pracy zdalnej (albo telepracy – przyjęły się oba terminy) wskazują, że „Praca zdalna może być polecona pracownikowi, jeśli ten posiada umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do prowadzenia pracy, a rodzaj pracy na to pozwala”.


O relacjach Iranu i Chin pisze Aleksander Żywczyk 

Na przełomie marca i kwietnia Iran i Chiny podpisały przewidzianą na ćwierć wieku umowę o współpracy i przyjaźni. Choć ten bilateralny dokument miał dotyczyć przede wszystkim współpracy gospodarczej, szybko rozszerzono go również o współpracę wojskową.  To zła wiadomość dla Stanów Zjednoczonych i nie najlepsza dla reszty świata. Iran doczekał się w końcu szansy na dołączenie do klubu atomowych mocarstw – pod warunkiem, że udowodni Chinom swoją przydatność jako producent ropy i gazu. I przymknie oko na prześladowania muzułmanów w Państwie Środka. 

 

A co jeszcze w numerze: 

  • "EBC skupuje długi Eurolandu" - Aleksander Żywczyk o gigantycznym programie skupu obligacji państw członkowskich stref euro 
  • "A jednak piękna kobieta, a nie brzydka panna" - Aleksander Żywczyk o polskiej gospodarce, która kusi inwestorów 
  • "To relacje nas budują, nie bycie singlem" - z Katarzyną Matusz i ks. Stanisławem Szlassą, autorami książki "O niektórych lękach kobiet" rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Wokalnie czuję się motylem" z Marią Tyszkiewicz rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Gustaw. Opowieść o Holoubku" Zofii Turowskiej 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Wybory Indywidualne" 
  • "Obronić godność" Barbara Michałowska o powstaniu w getcie warszawskim 
  • „S” wygrywa przed sądem z Castoramą - Marcin Koziestański rozmawia z Wojciechem Kasprzykiem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Castorama Polska 
  • Barbara Michałowska o problemach Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w białostockim oddziale firmy CEDC International Sp z o.o. 
  • W dziale sport: "Pierwszy gol Kamila Glika po powrocie do Italii" Łukasza Bobruka i "Tenis dla wybranych" Barbary Michałowskiej 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe