REKLAMA

[video] "Uj tam z Polską wschodnią". Tak red. Mazurek "przeczołgał" Zdrojewskiego ws. nowego stanowiska Karpińskiego

Były minister skarbu w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, a obecnie prezes MPO w Warszawie Włodzimierz Karpiński zostanie sekretarzem miasta – potwierdziła w środę rzecznik ratusza Karolina Gałecka. Sprawa budzi spore emocje, bo Karpiński był jednym z polityków nagranych w restauracji "Sowa i Przyjaciele", który odszedł z rządu w niesławie po aferze podsłuchowej. Właśnie ten temat poruszył red. Mazurek w "Porannej rozmowie" RMF FM z Bogdanem Zdrojewskim z Platformy Obywatelskiej.
 [video]
/ screen video rmf24.pl

Rzecznik ratusza Karolina Gałecka zapytana o wybór Karpińskiego potwierdziła informację "Wp.pl". "Konkurs został rozstrzygnięty. Nowym sekretarzem miasta został Włodzimierz Karpiński" – przekazała PAP.

 

Czy jak pan był prezydentem Wrocławia, to pan też ustawiał konkursy?

- spytał Bogdana Zdrojewskiego red. Mazurek.

 

Ja byłem tym, który rozpoczynał w Polsce konkursy, niezwykle transparentne, dominujące, w których nie partycypowałem jako prezydent

- odpowiedział polityk.

 

Mogę panu powiedzieć z dumą, że my w Warszawie też nie ustawiamy konkursów. Czasami zdarzają się takie przypadki wie pan, pański kolega z rządu - Włodzimierz Karpiński, był przez lata ministrem w rządzie najpierw Donalda Tuska, potem Ewy Kopacz. To pański kolega z rządu, kolega z rządu Rafała Trzaskowskiego tak się składa, wygrał konkurs. Został sekretarzem miasta stołecznego Warszawy. A wcześniej, zapewne też wygrał konkurs, został prezesem miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania. Po prostu kolega z rządu. To nie jest żadne kolesiostwo prawda?

- ironizował red. Mazurek.

 

Nie znam tego konkursu ani warunków tego konkursu, mogę tylko powiedzieć, że jeżeli chodzi o wybór sekretarza, to byłbym zwolennikiem szukania takich rozwiązań, które byłyby optymalne z punktu widzenia...

- próbował tłumaczyć sytuację Bogdan Zdrojewski.

 

To jest optymalne przecież. Ten człowiek odchodził z rządu w cieniu skandalu po aferze odsłuchowej, człowiek który... nie mogę zacytować w pełni, "uj tam z Polską wschodnią" i tak dalej. Opowiadał o tym jak kupował Porsche, jako minister Skarbu, pewnemu koledze z Platformy, oczywiście służbowe Porsche

- nie odpuszczał red. Mazurek.

 

 

Włodzimierz Karpiński jest od 2001 r. związany z Platformą Obywatelską. Zanim trafił do PO, był przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a później piastował to samo stanowisko w Unii Wolności. W latach 1994 - 2001 pełnił funkcję prezydenta miasta Nowego Sącza, zasiadał też w Radzie Miasta.

Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem. Skończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Był posłem z okręgu lubelskiego w 2005, 2007 i 2011 r. Ministrem skarbu państwa w rządzie Donalda Tuska - a później Ewy Kopacz - był od kwietnia 2013 r. do czerwca 2015 r. Jego dymisja związana była z wybuchem "afery podsłuchowej". Karpiński był jednym z polityków nagranych w restauracji "Sowa i Przyjaciele".

Wśród stenogramów opublikowanych w czerwcu 2014 r. przez tygodnik "Wprost" znalazła się rozmowa Karpińskiego i wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika z szefem PKN Orlen Jackiem Krawcem. W tej rozmowie szef PKN Orlen powiedział, że w kampanii wyborczej 2011 r. PiS mówił, że paliwo kosztować będzie 6 zł. "No i jest ta impreza w Focusie, już wiadomo, że wygraliśmy. Z Donaldem się spotykam i on: "Teraz, k...wa, to paliwo może być nawet i po 7 zł" - mówił Krawiec.

Z kolei Karpiński mówił, że "ma problem" polityka PSL, szefa klubu parlamentarnego Stronnictwa Jana Burego, którego on może "wy...ać w kosmos". Gawlik stwierdza, że Karpiński nie zrobi tego, nie da rady. Karpiński powiedział też, że "Bury wszystkich ich okiwał. Trzymał z Waldkiem Pawlakiem, bo ten był cwaniak".

Inny wątek rozmowy Karpińskiego z Krawcem dotyczył Elżbiety Bieńkowskiej - wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju w rządzie Tuska. "Jak ona zaczęła swoje przygody ministerialne, to było spotkanie jakiejś Polski wschodniej..." - mówił Karpiński. "I ona tam powiedziała o jakimś rozwoju ekspansyjno-dyfuzyjnym, czy jakimś wiesz, że powstają silne ośrodki. Kołem zamachowym w tej kategorii jest profesor (...) od rozwoju regionalnego. Ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, ch*j tam z tą Polską wschodnią, nie?

Po wybuchu afery podsłuchowej z rządu Ewy Kopacz odeszli poza Karpińskim: minister sportu Andrzej Biernat i zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz wiceministrowie - skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki. Z funkcji zrezygnował też marszałek Sejmu Radosław Sikorski. (PAP)


 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura