Oni tak serio? KO: "Chcemy posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości ws. prześladowania sędziego Tuleyi"

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie wyraziła w czwartek zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi w celu postawienia mu zarzutów dotyczących ujawnienia tajemnicy ze śledztwa - o co wnioskowała prokuratura. Prokuratura Krajowa poinformowała, że zamierza zaskarżyć tę decyzję.
Oburzeni postępowaniem prokuratury i Izby Dyscyplinarnej wobec sędziego Tuleyi są posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą tę sprawę omówić na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
"Składamy dzisiaj wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie sędziów i prokuratorów w Polsce, w sprawie nękanych ludzi w naszym kraju po to, żeby opinia publiczna raz na zawsze mogła zobaczyć, jak wygląda ten system, po to, żeby nikt nie mógł uciec od odpowiedzialności, po to, żeby te wszystkie sprawy ujrzały światło dzienne" - powiedział szef klubu KO Cezary Tomczyk w piątek na konferencji prasowej.
Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz w Polsce prześladowanych politycznie jest obecnie ponad tysiąc sędziów i prokuratorów. "Są to między innymi sędziowie: Beata Morawiec, Paweł Juszczyszyn, Waldemar Żurek, także prokurator Krzysztof Parchimowicz" - wskazała posłanka KO.
Prokuratura Krajowa oceniła w piątek, że "odrzucając wniosek prokuratora, Izba Dyscyplinarna paraliżuje postępowanie, na które sama wyraziła zgodę, uchylając immunitet Igorowi T." Prokuratura chce postawić sędziemu Tuleyi zarzuty dotyczące ujawnienia tajemnicy ze śledztwa ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem sędziego Tuleyi uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.
Sędzia Tuleya konsekwentnie odmawia stawienia się w prokuraturze. Podkreśla, że nie uznaje Izby Dyscyplinarnej SN jako sądu oraz ważności decyzji podjętych przez tę izbę.
autor: Marta Rawicz