REKLAMA

Status: w związku!

Przez sieć też można się organizować. Jak to zrobić, jakich narzędzi używać i jak bardzo zmieniła się praca w organizacjach związkowych w dobie pandemii – o tym rozmawiano 26 kwietnia podczas webinaru pt. „Status w "związku"? Tak! - czyli jak skutecznie organizować online” zorganizowanego przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ „Solidarność”.
 Status: w związku!
własne

To już kolejne spotkanie on-line z cyklu cieszących się dużą popularnością webinarów organizowanych przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ „S”. Tym razem webinar poprowadziła Ksenia Ulanowicz-Sienkiel z Rady Krajowej Sekcji Młodych. Jej gośćmi byli: Edyta Odyjas, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, Rafał Tomasiak, dyrektor Centrum Organizowania Związków Zawodowych oraz Radosław Pyszczek, przewodniczący NSZZ „S” w T-Mobile i członek ZR Mazowsze NSZZ „S”.

Uczestnicy webinaru zastanawiali się, jak organizować pracę związku w dobie pandemii i ograniczeń m.in. w spotykaniu się z ludźmi.

- Już wcześniej poszukiwaliśmy nowych form dotarcia do pracowników. Pandemia spowodowała, że nauczyliśmy się korzystać z wszelkich możliwych narzędzi, które są dostępne na rynku – mówiła Edyta Odyjas. Stwierdziła, że w organizacji, którą prowadzi, standardem stały się m.in. spotkania on-line, działacze mają też swoje domeny, a w obiegu dokumentów bardzo pomaga wykorzystywanie podpisu elektronicznego.

- Właściwie całą dokumentację prowadzimy dzięki internetowym narzędziom - stwierdziła.

Radosław Pyszczek przekonywał z kolei: - Korzystamy z prostych, budżetowych rozwiązań. Prosimy swoich członków, żeby zgodzili się podać nam swoje prywatne adresy mailowe. Mail w domenie służbowej, nie może być wykorzystywany, ale może być wykorzystywany telefon. Dorobiliśmy się też forum zamkniętego dla naszych członków. I ważna rzecz, zapracowaliśmy sobie, by w jakiś sposób móc skorzystać z oficjalnych kanałów pracodawcy.

Uczestnicy spotkania przekonywali, że czas pandemii nie musi być okresem zmniejszonej aktywności związku.

Edyta Odyjas: Członków wręcz przybywa, bo ludzie zderzyli się z nowymi problemami, które pojawiły się przy okazji pandemii.

- Stres związany z digitalizacją sprawia, że ludzie boją się, że mogą być niepotrzebni i chcą czuć się bezpiecznie. Jeżeli my potrafimy się pokazać komunikacyjnie, to liczba członków rośnie, nie maleje – dodał Radosław Pyszczek.

O podejściu do sytuacji pandemicznej w innych organizacjach mówił Rafał Tomasiak. Stwierdził, że już wcześniej organizacje związkowe korzystały z niektórych innowacji. Pandemia zaś sprawiła, że większa ilość organizacji zaczęła z nich korzystać.

Podczas spotkania poruszono także problem obecności w mediach społecznościowych i reakcje pracodawców na umieszczane tam informacje. - Jeśli w przypadku organizacji, które negocjują lub są w konflikcie z pracodawcą, debata przenosi się z zamkniętych gabinetów do mediów społecznościowych, do sfery publicznej, to pojawia się duża wrażliwość – stwierdził Rafał Tomasiak.

Uczestnicy webinaru zgodnie stwierdzili też, że przyszłością związku są też narzędzia umożliwiające rejestrację nowych członków on-line. Byłoby to wygodne, przekonywali, nie tylko dla organizacji, ale także dla osób chcących przystąpić do związku.

Już teraz KSN NSZZ „S” zaprasza na następny webinar. Szczegóły wkrótce pojawią się na facebookowym profilu Sekcji.


Ankieta
Czy to już koniec Platformy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura