Za miesiąc rocznica Pierwszego Transportu [Polaków] do Auschwitz. Nie wolno zapomnieć. Trzeba dać świadectwo

Zbliża się 14 czerwca 2021r - 81 rocznica I transportu do KL Auschwitz, od 15 lat obchodzona jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.
Brama Auschwitz Za miesiąc rocznica Pierwszego Transportu [Polaków] do Auschwitz. Nie wolno zapomnieć. Trzeba dać świadectwo
Brama Auschwitz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 bibi595

14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci przywieźli z więzienia w  Tarnowie do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz grupę 728 Polaków, głównie ludzi młodych – harcerzy, studentów, członków podziemnych  organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku.
 
Dzień deportacji pierwszych Polaków do Auschwitz uznawany jest za  początek funkcjonowania tego największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w  którym osadzono 150 tys. Polaków, a ok. 75 tys. spośród nich tam  zginęło. Wielu z nich umierało z okrzykiem na ustach "Niech żyje Polska"! Nigdy o Nich nie zapomnijmy!
 
W czerwcu 2021 r. minie 15 lat, od kiedy za sprawą  Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, 14 czerwca  obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Starania  Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) o  ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci o Polskich Ofiarach Niemieckich  Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych w  Polsce mają  długą historię. 
W styczniu 2000 roku podczas międzynarodowej konferencji w Sztokholmie  kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w swym długim wystąpieniu o KL  Auschwitz wymieniając ofiary tego obozu - Żydów, Cyganów, Świadków  Jehowy, niepełnosprawnych i homoseksualistów- nie wspomniał ani słowem o  Polakach, którzy stanowili drugą pod względem liczebności grupę ofiar.  Mimo obecności na tej konferencji najwyższych polskich władz i  przedstawicieli Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau, nikt oficjalnie  nie upomniał się o pamięć o Polakach.O tę pamięć upomniało się dopiero ChSRO w liście do kanclerza Niemiec, przypominając podstawowe fakty z historii Kl Auschwitz:
 
„Konzentrationslager Auschwitz został założony przez hitlerowców 14  czerwca 1940 roku (tego dnia deportowano z więzienia w Tarnowie pierwszy  transport 728 polskich więźniów politycznych), w celu umieszczenia w  nim obywateli polskich nastawionych wrogo do III Rzeszy. Przez półtora  roku w obozie znajdowali się zatem wyłącznie Polacy (wśród nich również  polscy Żydzi, którzy byli na przykład żołnierzami polskiej armii). W  czasie istnienia KL Auschwitz deportowano do tego obozu około 150  tysięcy Polaków, z których 75 tysięcy zginęło. Polacy stanowili 37  procent wszystkich więźniów numerowanych odgrywali szczególną rolę w  obozowym ruchu oporu.
 
Od 1942 roku (po konferencji w Wannsee 20 stycznia 1942 roku) Auschwitz  II - Birkenau został wyznaczony na centrum biologicznej zagłady narodu  żydowskiego ze względów rasowych. Żydzi europejscy stanowili  najliczniejszą grupę ofiar KL Auschwitz – Birkenau.
Nie wolno również zapomnieć, że zgodnie z rozporządzeniem Heinricha  Himmlera Auschwitz- Birkenau stał się też od 1943 roku miejscem masowej  deportacji i eksterminacji ponad 20 tysięcy europejskich Cyganów. Ich  droga przez mękę zakończyła się 2 sierpnia 1944 roku w komorach gazowych  Birkenau.
 
W imię prawdy historycznej należy podkreślić, że po wybuchu wojny ze  Związkiem Sowieckim do Auschwitz deportowano ponad 15 tysięcy sowieckich  jeńców wojennych. Ich los był tragiczny. W styczniu 1945 roku podczas  ostatniego apelu w obozie było ich jedynie 96…” 

W tym właśnie czasie Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich  zgłosiło projekt ustanowienia 14 czerwca Dniem Pamięci o Polskich  Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Po 6 latach starań dopiero 8 czerwca 2006 roku uchwałą sejmu RP w  naszym kraju  upamiętniono wszystkie ofiary nazistowskich obozów. Odtąd obchodzimy  Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jest to  polskie święto narodowe obchodzone co roku 14 czerwca, uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. 

Przekażmy informację o Narodowym Dniu Pamięci znajomym!  Wywieśmy 14 czerwca 2021 r. biało-czerwone flagi!

Zaprośmy   naszych krewnych i znajomych. Zorganizujmy wspólny wyjazd 14 czerwca  do  byłego KL Auschwitz. Tam oddajmy cześć polskim bohaterom i  męczennikom  tego świętego dla Polaków miejsca, złóżmy kwiaty, zapalmy  światełka  pamięci, odśpiewajmy polski hymn narodowy pod Ścianą Śmierci -  gdzie  tylu naszych rodaków straciło życie, często z tym hymnem na  ustach. Wydrukujmy i rozdawajmy znaczki 14 czerwca! Dajmy tego dnia ten znak nasze zdjęcia profilowe w mediach społecznościowych!

14 czerwca - bo tego dnia wszystko się zaczęło. Tego dnia dojechał pierwszy transport. Pierwszy transport Polaków. Tego dnia zaczęło funkcjonować piekło KL Auschwitz. 

14   czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów   Koncentracyjnych - formalnie ustanowione przez Sejm RP Święto, które   nadal powszechnie nie istnieje w świadomości społecznej. Czas to zmienić. To nasz   polski obowiązek. Apeluje o to Społeczny Komitet 14 czerwca prowadzony przez Panią Barbarę Wojnarowską Gautier – byłego więźnia KL Auschwitz. Zwróciliśmy się do dyrektora Muzeum KL Auschwitz z prośbą o wyrażenie zgody na odprawienie 14 czerwca 2021r w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady Mszy Św. pod Blokiem 11. Po Mszy Św. odśpiewany będzie Hymn Polski, złożymy kwiaty i zapalimy znicze pod Ścianą Śmierci. Uczestnicy uroczystości będą z polskimi flagami na drzewcach. Oczekujemy na odpowiedź.

Pomódlmy się tego dnia i zadumajmy nad  tymi  spośród naszych przodków, którzy uznani za wrogów III Rzeszy  zostali  przeznaczeni do eksterminacji poprzez niewolniczą pracę. Tego  dnia nie  zapominajmy i o tych, którzy stając się ofiarami – jak to ujął  Autor  „Raportu Witolda” – odnaleźli w sobie radość płynącą ze  świadomości, że  chcą walczyć. Historia KL Auschwitz to męczeńska ale i  bohaterska karta  naszej historii.

Trzeba dać świadectwo.


 

POLECANE
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało Wiadomości
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało

W środę, 14 maja 2025 roku, Słońce wygenerowało najpotężniejszy rozbłysk od początku roku. O godzinie 10:25 czasu polskiego doszło do emisji promieniowania o sile X2.7, którego źródłem był aktywny obszar plam słonecznych oznaczony jako AR 4087. Zjawisko zostało zarejestrowane przez Solar Dynamics Observatory - należące do NASA.

Dzieciom kazano się przebrać za przeciwną płeć. Miesiąc różnorodności we wrocławskiej podstawówce Wiadomości
Dzieciom kazano się przebrać za przeciwną płeć. "Miesiąc różnorodności" we wrocławskiej podstawówce

W ramach "Miesiąca różnorodności" psycholog jednej z wrocławskich podstawówek kazała uczniom przyjść przebranymi za płeć przeciwną. Akcja miała być obowiązkowa. O planowanej "zabawie" nie powiadomiono rodziców.

Nieoczekiwana dymisja w rosyjskiej armii. Putin odwołał ważnego generała Wiadomości
Nieoczekiwana dymisja w rosyjskiej armii. Putin odwołał ważnego generała

Przywódca Rosji Władimir Putin odwołał gen. Olega Salukowa z funkcji dowódcy rosyjskich Wojsk Lądowych - poinformowały w czwartek rosyjskie media. Generał, który odbierał niedawną defiladę wojskową na Placu Czerwonym 9 maja, został skierowany do Rady Bezpieczeństwa.

Ujawniono 169 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców Wiadomości
Ujawniono 169 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Sosnowca zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia jednej z firm działających w Katowicach - przekazał w czwartek Śląski Oddział Straży Granicznej. Okazało się, że pracodawca zatrudnił nielegalnie 169 osób.

Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech pilne
Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech

To będzie historyczny moment - zapowiadają organizatorzy. W sobotę 17 maja w Görlitz tuż za granicą z Polską, odbędzie się manifestacja zorganizowana przez Ruch Obrony Granic. Protest ma być wyrazem sprzeciwu wobec systematycznego odsyłania nielegalnych migrantów z Niemiec do Polski oraz polityki migracyjnej rządu federalnego w Berlinie.

Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: Wyborcza to sobie zmyśliła z ostatniej chwili
Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: "Wyborcza to sobie zmyśliła"

W czwartek Wirtualna Polska poinformowała, że to fundacja Akcja Demokracja, której prezesem jest Jakub Kocjan, jest powiązana z publikowaniem reklam politycznych na Facebooku. Reklamy te miały promować Rafała Trzaskowskiego i atakować jego konkurentów.

IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat Wiadomości
IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla części powiatów z dziewięciu województw, głównie w centralnej Polsce. Ostrzega też przed przymrozkami na południu Polski i przed silnym wiatrem na północy kraju.

TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje gorące
TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje

Sztaby kandydatów na prezydenta otrzymały szczegóły dotyczące debaty prezydenckiej przed drugą turą. Ostatnie przedwyborcze spotkanie dwóch kandydatów transmitowane będzie przez Polsat, TVN i TVP - informuje Polsat News.

Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo z ostatniej chwili
Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo

W czwartek FC Barcelona zmierzy się z RCD Espanyolem w meczu, który może przesądzić o mistrzostwie Hiszpanii. Po wygranej Realu Madryt z Mallorcą (2:1), drużyna Hansiego Flicka musi zdobyć komplet punktów, by przypieczętować swój tytuł.

PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. Wstydu nie mają polityka
PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. "Wstydu nie mają"

Sławomir Mentzen w opublikowanym na swoim koncie w mediach społecznościowych filmie powiedział, odnosząc się do artykułu Wirtualnej Polski, że za kampanią dezinformacyjną stoją ludzie związani z Platformą Obywatelską Jego wypowiedź ma związek z dyskusją wokół spotów autorstwa osób związanych z fundacją Akcja Demokracja

REKLAMA

Za miesiąc rocznica Pierwszego Transportu [Polaków] do Auschwitz. Nie wolno zapomnieć. Trzeba dać świadectwo

Zbliża się 14 czerwca 2021r - 81 rocznica I transportu do KL Auschwitz, od 15 lat obchodzona jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.
Brama Auschwitz Za miesiąc rocznica Pierwszego Transportu [Polaków] do Auschwitz. Nie wolno zapomnieć. Trzeba dać świadectwo
Brama Auschwitz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 bibi595

14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci przywieźli z więzienia w  Tarnowie do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz grupę 728 Polaków, głównie ludzi młodych – harcerzy, studentów, członków podziemnych  organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku.
 
Dzień deportacji pierwszych Polaków do Auschwitz uznawany jest za  początek funkcjonowania tego największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w  którym osadzono 150 tys. Polaków, a ok. 75 tys. spośród nich tam  zginęło. Wielu z nich umierało z okrzykiem na ustach "Niech żyje Polska"! Nigdy o Nich nie zapomnijmy!
 
W czerwcu 2021 r. minie 15 lat, od kiedy za sprawą  Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, 14 czerwca  obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Starania  Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) o  ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci o Polskich Ofiarach Niemieckich  Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych w  Polsce mają  długą historię. 
W styczniu 2000 roku podczas międzynarodowej konferencji w Sztokholmie  kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w swym długim wystąpieniu o KL  Auschwitz wymieniając ofiary tego obozu - Żydów, Cyganów, Świadków  Jehowy, niepełnosprawnych i homoseksualistów- nie wspomniał ani słowem o  Polakach, którzy stanowili drugą pod względem liczebności grupę ofiar.  Mimo obecności na tej konferencji najwyższych polskich władz i  przedstawicieli Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau, nikt oficjalnie  nie upomniał się o pamięć o Polakach.O tę pamięć upomniało się dopiero ChSRO w liście do kanclerza Niemiec, przypominając podstawowe fakty z historii Kl Auschwitz:
 
„Konzentrationslager Auschwitz został założony przez hitlerowców 14  czerwca 1940 roku (tego dnia deportowano z więzienia w Tarnowie pierwszy  transport 728 polskich więźniów politycznych), w celu umieszczenia w  nim obywateli polskich nastawionych wrogo do III Rzeszy. Przez półtora  roku w obozie znajdowali się zatem wyłącznie Polacy (wśród nich również  polscy Żydzi, którzy byli na przykład żołnierzami polskiej armii). W  czasie istnienia KL Auschwitz deportowano do tego obozu około 150  tysięcy Polaków, z których 75 tysięcy zginęło. Polacy stanowili 37  procent wszystkich więźniów numerowanych odgrywali szczególną rolę w  obozowym ruchu oporu.
 
Od 1942 roku (po konferencji w Wannsee 20 stycznia 1942 roku) Auschwitz  II - Birkenau został wyznaczony na centrum biologicznej zagłady narodu  żydowskiego ze względów rasowych. Żydzi europejscy stanowili  najliczniejszą grupę ofiar KL Auschwitz – Birkenau.
Nie wolno również zapomnieć, że zgodnie z rozporządzeniem Heinricha  Himmlera Auschwitz- Birkenau stał się też od 1943 roku miejscem masowej  deportacji i eksterminacji ponad 20 tysięcy europejskich Cyganów. Ich  droga przez mękę zakończyła się 2 sierpnia 1944 roku w komorach gazowych  Birkenau.
 
W imię prawdy historycznej należy podkreślić, że po wybuchu wojny ze  Związkiem Sowieckim do Auschwitz deportowano ponad 15 tysięcy sowieckich  jeńców wojennych. Ich los był tragiczny. W styczniu 1945 roku podczas  ostatniego apelu w obozie było ich jedynie 96…” 

W tym właśnie czasie Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich  zgłosiło projekt ustanowienia 14 czerwca Dniem Pamięci o Polskich  Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Po 6 latach starań dopiero 8 czerwca 2006 roku uchwałą sejmu RP w  naszym kraju  upamiętniono wszystkie ofiary nazistowskich obozów. Odtąd obchodzimy  Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jest to  polskie święto narodowe obchodzone co roku 14 czerwca, uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. 

Przekażmy informację o Narodowym Dniu Pamięci znajomym!  Wywieśmy 14 czerwca 2021 r. biało-czerwone flagi!

Zaprośmy   naszych krewnych i znajomych. Zorganizujmy wspólny wyjazd 14 czerwca  do  byłego KL Auschwitz. Tam oddajmy cześć polskim bohaterom i  męczennikom  tego świętego dla Polaków miejsca, złóżmy kwiaty, zapalmy  światełka  pamięci, odśpiewajmy polski hymn narodowy pod Ścianą Śmierci -  gdzie  tylu naszych rodaków straciło życie, często z tym hymnem na  ustach. Wydrukujmy i rozdawajmy znaczki 14 czerwca! Dajmy tego dnia ten znak nasze zdjęcia profilowe w mediach społecznościowych!

14 czerwca - bo tego dnia wszystko się zaczęło. Tego dnia dojechał pierwszy transport. Pierwszy transport Polaków. Tego dnia zaczęło funkcjonować piekło KL Auschwitz. 

14   czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów   Koncentracyjnych - formalnie ustanowione przez Sejm RP Święto, które   nadal powszechnie nie istnieje w świadomości społecznej. Czas to zmienić. To nasz   polski obowiązek. Apeluje o to Społeczny Komitet 14 czerwca prowadzony przez Panią Barbarę Wojnarowską Gautier – byłego więźnia KL Auschwitz. Zwróciliśmy się do dyrektora Muzeum KL Auschwitz z prośbą o wyrażenie zgody na odprawienie 14 czerwca 2021r w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady Mszy Św. pod Blokiem 11. Po Mszy Św. odśpiewany będzie Hymn Polski, złożymy kwiaty i zapalimy znicze pod Ścianą Śmierci. Uczestnicy uroczystości będą z polskimi flagami na drzewcach. Oczekujemy na odpowiedź.

Pomódlmy się tego dnia i zadumajmy nad  tymi  spośród naszych przodków, którzy uznani za wrogów III Rzeszy  zostali  przeznaczeni do eksterminacji poprzez niewolniczą pracę. Tego  dnia nie  zapominajmy i o tych, którzy stając się ofiarami – jak to ujął  Autor  „Raportu Witolda” – odnaleźli w sobie radość płynącą ze  świadomości, że  chcą walczyć. Historia KL Auschwitz to męczeńska ale i  bohaterska karta  naszej historii.

Trzeba dać świadectwo.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe