REKLAMA

Prezydent Duda i wicepremier Gliński w Adampolu – polskiej wsi pod Stambułem

Wicepremier, szef MKDNiS prof. Piotr Gliński towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w spotkaniu z Polonią mieszkającą w historycznej polskiej osadzie pod Stambułem - Adampolu, po turecku Polonezkoy ("polska wieś") – podano we wtorek na Facebooku resortu.
 Prezydent Duda i wicepremier Gliński w Adampolu – polskiej wsi pod Stambułem
/ PAP/Leszek Szymański

Prezydent oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedzili Adampol w drugim dniu oficjalnej wizyty w Turcji. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wziął również udział w złożeniu przez głowę państwa kwiatów na symbolicznym grobie ks. Adama Czartoryskiego i Michała Czajkowskiego - założycieli Adampola.

Jak podkreślono na Facebooku MKDNiS, w Adampolu znajduje się „Domek Pamięci Cioci Zosi”, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków. „Dom Pamięci Cioci Zofii jest na terenie Turcji jedyną i najszerszą, a przy tym najbardziej odwiedzaną prezentacją dziejów Polaków i stosunków polsko-tureckich” – zaznaczono. Na Twitterze resortu przypomniano również, że w maju 1914 r. poświęcono kamień węgielny pod adampolski kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. W 2004 r. jego patronem stał się także bł. August Czartoryski. W 2021 r. ministerstwo przekazało środki na konserwację kościoła.

Adampol (Polonezkoy), polska miejscowość w Turcji na północno-wschodnich obrzeżach Stambułu, po azjatyckiej stronie Bosforu, został założony 19 marca 1842 r. Inicjatorem powstania osady był przywódca jednej z emigracyjnych frakcji po Powstaniu Listopadowym Adam Czartoryski. Na początku lat 40. XIX w. pragnąc wesprzeć dość licznie przebywających również w Turcji polskich emigrantów, by przeciwstawić się rosyjskim wpływom na tym terenie i utworzyć drugi polski ośrodek emigracyjny, Czartoryski wysłał nad Bosfor swojego współpracownika Michała Czajkowskiego. Wykupił on część terenów leśnych na północny-wschód od Stambułu, na których zaczęła powstawać polska wioska.

Początkowo mieszkało tam kilkanaście osób, a 19 marca 1842 r. został poświęcony pierwszy powstały tam dom. Z czasem osada nazwana na cześć Czartoryskiego Adam-koj czyli Adamowa Wioska, w skrócie Adampol, zaczęła się rozrastać.
Miejscowość nosi obecnie oficjalną nazwę Polonezkoy (polska wieś). Wójtem tradycyjnie zawsze zostaje Polak.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura