Wystawa "Księża Solidarności" w Bazylice pw. św. Brygidy

Dziś 2 czerwca 2021 roku w Bazylice pw. św. Brygidy miało miejsce otwarcie wystawy pt. “Księża Solidarności”. W wydarzeniu udział wzięli duchowni, przedstawiciele “Solidarności” i Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Swoje przemówienia wygłosili m.in. wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana czy proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy Wystawa
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy / Fot. Aleksandra Zawadzka/Tysol.pl

O ekspozycji opowiedział autor scenariusza wystawy dr Mateusz Ihnatowicz.

 - Zamysł wystawy był taki, żeby spopularyzować uczestnictwo Kościoła, a szczególnie księży w podtrzymywaniu ducha Solidarności w latach 80. Tablic jest 14. Początkowe tablice są wstępem historycznym ukazującym stosunki państwo-kościół w okresie Polski Ludowej w latach 1945-1989. Następnie mamy symboliczną postać, jaką jest Ojciec Święty Jan Paweł II, który wpuścił ducha na szerszą skalę angażującego kapłanów Kościoła Rzymskokatolickiego. Później mamy kardynała Stefana Wyszyńskiego, który święcił bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, co jest pokazane na jednym ze zdjęć. Kolejny punkt wystawy prezentuje wybór 31 nazwisk kapelanów z różnych regionów Polski, zarówno zakonnych księży, diecezjalnych, dominikanów czy jezuitów. Ostatnie plansze dotyczą zaangażowania Kościoła w konkretne projekty, jak pomoc materialna czy udostępnianie pomieszczeń na dzieła artystyczne w latach 80. Zamyka to w sumie takie podsumowanie, że jeszcze jest ich bardzo wielu - tych księży, których nie umieściliśmy na wystawie i to jest takie symboliczne ich ukazanie. Jest jeszcze jedna plansza dotycząca Mszy za Ojczyznę, która była bardzo ważnym aspektem.  

- powiedział dr Mateusz Ihnatowicz.

Swoje zadowolenie z wystawy wyraził również proboszcz parafii. ks. Ludwik Kowalski, który podkreślił znaczenie służby i odwagi duchownych w trudnych i niebezpiecznych czasach PRLu. Dodał, że należy przypominać ten kontekst historyczny, szczególnie młodemu pokoleniu, które nigdy nie zaznało realiów tamtych czasów.

- Bardzo się cieszę, że wystawa dotycząca kapelanów Solidarności została zorganizowana w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, bo przecież to bastion “Solidarności”. To tutaj, do tego miejsca w czasach PRLu strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej i innych przedsiębiorstw przybywali po nadzieję na lepszą przyszłość. Tutaj towarzyszyła im także myśl i marzenia o wolnej Polsce. Dzisiaj ci wszyscy kapłani, zarówno księża diecezjalni, jak również ojcowie zakonni, którzy byli na tyle odważni, że służyli strajkującym - zostali przypomniani podczas zorganizowanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności wystawie. To jest bardzo ważne zwłaszcza dla młodego pokolenia, które nie zna realiów, jakie towarzyszyły zarówno kapłanom, ale też ludziom "Solidarności" walczącym o “niepodległą” w latach 70. i 80. Trzeba ten kontekst historyczny, ten czas, który był bardzo niebezpieczny dla ludzi którzy walczyli wtedy o wolność - przypominać. A także te osoby, które jednocześnie pociągnęły za sobą innych, tych troszkę mniej odważnych, aby zaangażowali się w ten proces pokojowej walki o nową polską rzeczywistość, o wolną Polskę, w której mogliby wzrastać.

- powiedział ks. Ludwik Kowalski.

Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz podkreślił, że zaprezentowana wystawa to tylko fragment w małej części pokazujący wielką rolę "Księży Solidarności”, bez których “nie mielibyśmy szans na przetrwanie. Być może odzyskalibyśmy niepodległość w późniejszych latach, ale nie jest to takie pewne”. Przewodniczący Majchrowicz zapowiedział również utworzenie muzeum, które powstałoby właśnie w gdańskiej bazylice. Zaprezentowana dziś wystawa to preludium do planowanej stałej wystawy, która ma powstać na 800. metrowej przestrzeni poddasza Bazyliki św. Brygidy.

- Chcemy wykorzystać tą powierzchnię powyżej sklepienia Bazyliki św. Brygidy na stworzenie takiego Muzeum Dziedzictwa Duchowego. Chcielibyśmy zaprezentować wszystkich kapłanów z całej Polski, bo oni wszyscy w tamtym czasie byli narażeni na los ks. Popiełuszki, ks. Zycha, ks. Suchowolca. Ich trzeba wszystkich wyeksponować. Oczywiście, na razie to jest tylko pomysł, na razie to jest idea, ale będziemy starali się krok do kroku do tego doprowadzić, aby to jedyne w Polsce muzeum powstało - muzeum "Księży Solidarności".  

- podkreślił wiceprzewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz.


 

POLECANE
Niemcy nie wierzą w Merza. Sondaż nie pozostawia złudzeń z ostatniej chwili
Niemcy nie wierzą w Merza. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Mniej niż 25% Niemców jest zadowolonych z pracy nowego kanclerza Friedricha Merza, a z nowej koalicji CDU/CSU-SPD zadowolonych jest jedynie 29% Niemców – informuje Bild.

Mniejszość niemiecka chce upamiętnienia Niemców w Panteonie Górnośląskim pilne
Mniejszość niemiecka chce upamiętnienia Niemców w Panteonie Górnośląskim

Panteon Górnośląski w Katowicach jest instytucją kultury, która ma być "formą uznania i podziękowania za wierność i poświęcenie dla Ojczyzny, widzianej zawsze w polskiej macierzy". Jednak zdaniem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych obecny statut PG zniekształca prawdę na temat historii Górnego Śląska i udziału w niej osób narodowości niemieckiej.

Polak zamordowany w Meksyku. Brutalny lincz oparty na plotce? z ostatniej chwili
Polak zamordowany w Meksyku. Brutalny lincz oparty na plotce?

Brutalny lincz na 35‑letnim Polaku w Tijuanie w stanie Baja California. Zginął od kilkunastu ciosów nożem, oskarżony o próbę porwania dziecka.

Holenderski wywiad ostrzega: Rosja przesuwa wojska w kierunku granic NATO polityka
Holenderski wywiad ostrzega: Rosja przesuwa wojska w kierunku granic NATO

Rosja produkuje znacznie więcej artylerii, także z pomocą innych krajów, niż potrzebuje na wojnę z Ukrainą - mówi w wywiadzie dla Politico szef holenderskiej Służby Wywiadu Wojskowego i Bezpieczeństwa (MIVD), wiceadmirał Peter Reesink.

Złe wieści dla Trzaskowskiego. Jest nowy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
Złe wieści dla Trzaskowskiego. Jest nowy sondaż prezydencki

Rafał Trzaskowski uzyskuje jedynie 30 proc. To "jeden z najgorszych wyników kandydata KO w tej kampanii" – informuje "Newsweek" powołując się na badania Opinia24.

Organizacja promująca prostytucję z milionową dotacją od Trzaskowskiego Wiadomości
Organizacja promująca prostytucję z milionową dotacją od Trzaskowskiego

"Kolektyw Kamelia" to nowa nazwa organizacji "Sex Work Polska", która całkiem niedawno dostała od Trzaskowskiego ponad 1 mln zł dotacji. Kolektyw pieniędzmi z ratusza promuje prostytucję i tworzy "koalicję na rzecz pracownic seksualnych" - zwraca uwagę Mateusz Kurzejewski, rzecznik PiS.

Gigantyczny pożar w Sosnowcu. W akcji 30 zastępów straży pożarnej pilne
Gigantyczny pożar w Sosnowcu. W akcji 30 zastępów straży pożarnej

Jak podała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, do godziny 7.00 w niedzielę w działania przy pożarze hali przy ul. Baczyńskiego w Sosnowcu zaangażowanych było ponad 170 strażaków. Dogaszanie budynku potrwa jeszcze wiele godzin.

Giertych zaatakował Stanowskiego za wpis o Nawrockim. Dostał szybką ripostę Wiadomości
Giertych zaatakował Stanowskiego za wpis o Nawrockim. Dostał szybką ripostę

Na wczorajszy wpis Krzysztofa Stanowskiego, w którym relacjonował on swoją rozmowę po debacie prezydenckiej z Karolem Nawrockim, zareagował w drwiącym tonie Roman Giertych. „Uważam, że każdy człowiek, którego pan atakuje, musi być na swój sposób przyzwoity” - odpowiedział mu szef Kanału Zero.

Tusk w Kijowie odstawiony na boczny tor Wiadomości
Tusk w Kijowie odstawiony na boczny tor

Donald Tusk wziął udział sobotę w spotkaniu przywódców „koalicji chętnych” z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Internauci zwracają uwagę, że Tusk jechał innym pociągiem niż pozostali uczestnicy spotkania, czyli Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer . „Pokazać komuś jego miejsce...” - komentują.

Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina bez pośredników. Putin wydał w nocy oświadczenie pilne
Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina bez pośredników. Putin wydał w nocy oświadczenie

Prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę zaproponował Ukrainie wznowienie 15 maja w Stambule bez warunków wstępnych bezpośrednich rozmów pokojowych - poinformowały światowe agencje.

REKLAMA

Wystawa "Księża Solidarności" w Bazylice pw. św. Brygidy

Dziś 2 czerwca 2021 roku w Bazylice pw. św. Brygidy miało miejsce otwarcie wystawy pt. “Księża Solidarności”. W wydarzeniu udział wzięli duchowni, przedstawiciele “Solidarności” i Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Swoje przemówienia wygłosili m.in. wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana czy proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy Wystawa
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy / Fot. Aleksandra Zawadzka/Tysol.pl

O ekspozycji opowiedział autor scenariusza wystawy dr Mateusz Ihnatowicz.

 - Zamysł wystawy był taki, żeby spopularyzować uczestnictwo Kościoła, a szczególnie księży w podtrzymywaniu ducha Solidarności w latach 80. Tablic jest 14. Początkowe tablice są wstępem historycznym ukazującym stosunki państwo-kościół w okresie Polski Ludowej w latach 1945-1989. Następnie mamy symboliczną postać, jaką jest Ojciec Święty Jan Paweł II, który wpuścił ducha na szerszą skalę angażującego kapłanów Kościoła Rzymskokatolickiego. Później mamy kardynała Stefana Wyszyńskiego, który święcił bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, co jest pokazane na jednym ze zdjęć. Kolejny punkt wystawy prezentuje wybór 31 nazwisk kapelanów z różnych regionów Polski, zarówno zakonnych księży, diecezjalnych, dominikanów czy jezuitów. Ostatnie plansze dotyczą zaangażowania Kościoła w konkretne projekty, jak pomoc materialna czy udostępnianie pomieszczeń na dzieła artystyczne w latach 80. Zamyka to w sumie takie podsumowanie, że jeszcze jest ich bardzo wielu - tych księży, których nie umieściliśmy na wystawie i to jest takie symboliczne ich ukazanie. Jest jeszcze jedna plansza dotycząca Mszy za Ojczyznę, która była bardzo ważnym aspektem.  

- powiedział dr Mateusz Ihnatowicz.

Swoje zadowolenie z wystawy wyraził również proboszcz parafii. ks. Ludwik Kowalski, który podkreślił znaczenie służby i odwagi duchownych w trudnych i niebezpiecznych czasach PRLu. Dodał, że należy przypominać ten kontekst historyczny, szczególnie młodemu pokoleniu, które nigdy nie zaznało realiów tamtych czasów.

- Bardzo się cieszę, że wystawa dotycząca kapelanów Solidarności została zorganizowana w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, bo przecież to bastion “Solidarności”. To tutaj, do tego miejsca w czasach PRLu strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej i innych przedsiębiorstw przybywali po nadzieję na lepszą przyszłość. Tutaj towarzyszyła im także myśl i marzenia o wolnej Polsce. Dzisiaj ci wszyscy kapłani, zarówno księża diecezjalni, jak również ojcowie zakonni, którzy byli na tyle odważni, że służyli strajkującym - zostali przypomniani podczas zorganizowanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności wystawie. To jest bardzo ważne zwłaszcza dla młodego pokolenia, które nie zna realiów, jakie towarzyszyły zarówno kapłanom, ale też ludziom "Solidarności" walczącym o “niepodległą” w latach 70. i 80. Trzeba ten kontekst historyczny, ten czas, który był bardzo niebezpieczny dla ludzi którzy walczyli wtedy o wolność - przypominać. A także te osoby, które jednocześnie pociągnęły za sobą innych, tych troszkę mniej odważnych, aby zaangażowali się w ten proces pokojowej walki o nową polską rzeczywistość, o wolną Polskę, w której mogliby wzrastać.

- powiedział ks. Ludwik Kowalski.

Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz podkreślił, że zaprezentowana wystawa to tylko fragment w małej części pokazujący wielką rolę "Księży Solidarności”, bez których “nie mielibyśmy szans na przetrwanie. Być może odzyskalibyśmy niepodległość w późniejszych latach, ale nie jest to takie pewne”. Przewodniczący Majchrowicz zapowiedział również utworzenie muzeum, które powstałoby właśnie w gdańskiej bazylice. Zaprezentowana dziś wystawa to preludium do planowanej stałej wystawy, która ma powstać na 800. metrowej przestrzeni poddasza Bazyliki św. Brygidy.

- Chcemy wykorzystać tą powierzchnię powyżej sklepienia Bazyliki św. Brygidy na stworzenie takiego Muzeum Dziedzictwa Duchowego. Chcielibyśmy zaprezentować wszystkich kapłanów z całej Polski, bo oni wszyscy w tamtym czasie byli narażeni na los ks. Popiełuszki, ks. Zycha, ks. Suchowolca. Ich trzeba wszystkich wyeksponować. Oczywiście, na razie to jest tylko pomysł, na razie to jest idea, ale będziemy starali się krok do kroku do tego doprowadzić, aby to jedyne w Polsce muzeum powstało - muzeum "Księży Solidarności".  

- podkreślił wiceprzewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe