Wystawa "Księża Solidarności" w Bazylice pw. św. Brygidy

Dziś 2 czerwca 2021 roku w Bazylice pw. św. Brygidy miało miejsce otwarcie wystawy pt. “Księża Solidarności”. W wydarzeniu udział wzięli duchowni, przedstawiciele “Solidarności” i Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Swoje przemówienia wygłosili m.in. wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana czy proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy Wystawa
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy / Fot. Aleksandra Zawadzka/Tysol.pl

O ekspozycji opowiedział autor scenariusza wystawy dr Mateusz Ihnatowicz.

 - Zamysł wystawy był taki, żeby spopularyzować uczestnictwo Kościoła, a szczególnie księży w podtrzymywaniu ducha Solidarności w latach 80. Tablic jest 14. Początkowe tablice są wstępem historycznym ukazującym stosunki państwo-kościół w okresie Polski Ludowej w latach 1945-1989. Następnie mamy symboliczną postać, jaką jest Ojciec Święty Jan Paweł II, który wpuścił ducha na szerszą skalę angażującego kapłanów Kościoła Rzymskokatolickiego. Później mamy kardynała Stefana Wyszyńskiego, który święcił bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, co jest pokazane na jednym ze zdjęć. Kolejny punkt wystawy prezentuje wybór 31 nazwisk kapelanów z różnych regionów Polski, zarówno zakonnych księży, diecezjalnych, dominikanów czy jezuitów. Ostatnie plansze dotyczą zaangażowania Kościoła w konkretne projekty, jak pomoc materialna czy udostępnianie pomieszczeń na dzieła artystyczne w latach 80. Zamyka to w sumie takie podsumowanie, że jeszcze jest ich bardzo wielu - tych księży, których nie umieściliśmy na wystawie i to jest takie symboliczne ich ukazanie. Jest jeszcze jedna plansza dotycząca Mszy za Ojczyznę, która była bardzo ważnym aspektem.  

- powiedział dr Mateusz Ihnatowicz.

Swoje zadowolenie z wystawy wyraził również proboszcz parafii. ks. Ludwik Kowalski, który podkreślił znaczenie służby i odwagi duchownych w trudnych i niebezpiecznych czasach PRLu. Dodał, że należy przypominać ten kontekst historyczny, szczególnie młodemu pokoleniu, które nigdy nie zaznało realiów tamtych czasów.

- Bardzo się cieszę, że wystawa dotycząca kapelanów Solidarności została zorganizowana w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, bo przecież to bastion “Solidarności”. To tutaj, do tego miejsca w czasach PRLu strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej i innych przedsiębiorstw przybywali po nadzieję na lepszą przyszłość. Tutaj towarzyszyła im także myśl i marzenia o wolnej Polsce. Dzisiaj ci wszyscy kapłani, zarówno księża diecezjalni, jak również ojcowie zakonni, którzy byli na tyle odważni, że służyli strajkującym - zostali przypomniani podczas zorganizowanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności wystawie. To jest bardzo ważne zwłaszcza dla młodego pokolenia, które nie zna realiów, jakie towarzyszyły zarówno kapłanom, ale też ludziom "Solidarności" walczącym o “niepodległą” w latach 70. i 80. Trzeba ten kontekst historyczny, ten czas, który był bardzo niebezpieczny dla ludzi którzy walczyli wtedy o wolność - przypominać. A także te osoby, które jednocześnie pociągnęły za sobą innych, tych troszkę mniej odważnych, aby zaangażowali się w ten proces pokojowej walki o nową polską rzeczywistość, o wolną Polskę, w której mogliby wzrastać.

- powiedział ks. Ludwik Kowalski.

Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz podkreślił, że zaprezentowana wystawa to tylko fragment w małej części pokazujący wielką rolę "Księży Solidarności”, bez których “nie mielibyśmy szans na przetrwanie. Być może odzyskalibyśmy niepodległość w późniejszych latach, ale nie jest to takie pewne”. Przewodniczący Majchrowicz zapowiedział również utworzenie muzeum, które powstałoby właśnie w gdańskiej bazylice. Zaprezentowana dziś wystawa to preludium do planowanej stałej wystawy, która ma powstać na 800. metrowej przestrzeni poddasza Bazyliki św. Brygidy.

- Chcemy wykorzystać tą powierzchnię powyżej sklepienia Bazyliki św. Brygidy na stworzenie takiego Muzeum Dziedzictwa Duchowego. Chcielibyśmy zaprezentować wszystkich kapłanów z całej Polski, bo oni wszyscy w tamtym czasie byli narażeni na los ks. Popiełuszki, ks. Zycha, ks. Suchowolca. Ich trzeba wszystkich wyeksponować. Oczywiście, na razie to jest tylko pomysł, na razie to jest idea, ale będziemy starali się krok do kroku do tego doprowadzić, aby to jedyne w Polsce muzeum powstało - muzeum "Księży Solidarności".  

- podkreślił wiceprzewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz.


 

POLECANE
Efekt Tuska. Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie z ostatniej chwili
"Efekt Tuska". Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły 50 - krotnie - przekazały PAP Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują OZE, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Będziemy pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii. Z zachodu na wschód kraju będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny. Upał utrzyma się jeszcze jedynie na krańcach południowo-wschodnich. Pochmurna pogoda z przelotnymi opadami deszczu, a na wschodzie także z burzami, przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Siemoniak poinformował o karach dla członków ROG. Wystawiono dziesiątki mandatów z ostatniej chwili
Siemoniak poinformował o karach dla członków ROG. "Wystawiono dziesiątki mandatów"

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał, że członkowie Ruchu Obrony Granic (ROG) zostali ukarani przez policję licznymi mandatami. W sprawie jednej z osób prokuratura wszczęła śledztwo.

Trump: Będą dodatkowe cła za sprzyjanie BRICS z ostatniej chwili
Trump: Będą dodatkowe cła za sprzyjanie BRICS

Stany Zjednoczone nałożą dodatkowe 10-procentowe cła na każdy kraj sprzyjający polityce BRICS - zapowiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump. W brazylijskim Rio de Janeiro trwa dwudniowy szczyt tej nieformalnej organizacji.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi remonty ruszyły pełną parą. Warszawiacy i turyści, którzy odwiedzają stolicę, muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami w mieście.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Złe wieści dla Tuska. Tego oczekują Polacy [sondaż] z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Tego oczekują Polacy [sondaż]

Z najnowszego sondażu popularności Donalda Tuska wynika wyraźnie, że szalę przeważyli przeciwnicy premiera, którzy oczekują jego dymisji.

Tymczasowe kontrole na granicy już obowiązują. Są pierwsze efekty ich działań Wiadomości
Tymczasowe kontrole na granicy już obowiązują. Są pierwsze efekty ich działań

7 lipca rozpoczęły się kontrole na granicach RP z Niemcami oraz Litwą, które mają być prowadzone przez 30 dni. Publikujemy mapkę z miejscami, gdzie wytypowano miejsca, w których będą prowadzone kontrole stałe.

Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: Odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "Odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

REKLAMA

Wystawa "Księża Solidarności" w Bazylice pw. św. Brygidy

Dziś 2 czerwca 2021 roku w Bazylice pw. św. Brygidy miało miejsce otwarcie wystawy pt. “Księża Solidarności”. W wydarzeniu udział wzięli duchowni, przedstawiciele “Solidarności” i Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Swoje przemówienia wygłosili m.in. wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana czy proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy Wystawa
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy / Fot. Aleksandra Zawadzka/Tysol.pl

O ekspozycji opowiedział autor scenariusza wystawy dr Mateusz Ihnatowicz.

 - Zamysł wystawy był taki, żeby spopularyzować uczestnictwo Kościoła, a szczególnie księży w podtrzymywaniu ducha Solidarności w latach 80. Tablic jest 14. Początkowe tablice są wstępem historycznym ukazującym stosunki państwo-kościół w okresie Polski Ludowej w latach 1945-1989. Następnie mamy symboliczną postać, jaką jest Ojciec Święty Jan Paweł II, który wpuścił ducha na szerszą skalę angażującego kapłanów Kościoła Rzymskokatolickiego. Później mamy kardynała Stefana Wyszyńskiego, który święcił bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, co jest pokazane na jednym ze zdjęć. Kolejny punkt wystawy prezentuje wybór 31 nazwisk kapelanów z różnych regionów Polski, zarówno zakonnych księży, diecezjalnych, dominikanów czy jezuitów. Ostatnie plansze dotyczą zaangażowania Kościoła w konkretne projekty, jak pomoc materialna czy udostępnianie pomieszczeń na dzieła artystyczne w latach 80. Zamyka to w sumie takie podsumowanie, że jeszcze jest ich bardzo wielu - tych księży, których nie umieściliśmy na wystawie i to jest takie symboliczne ich ukazanie. Jest jeszcze jedna plansza dotycząca Mszy za Ojczyznę, która była bardzo ważnym aspektem.  

- powiedział dr Mateusz Ihnatowicz.

Swoje zadowolenie z wystawy wyraził również proboszcz parafii. ks. Ludwik Kowalski, który podkreślił znaczenie służby i odwagi duchownych w trudnych i niebezpiecznych czasach PRLu. Dodał, że należy przypominać ten kontekst historyczny, szczególnie młodemu pokoleniu, które nigdy nie zaznało realiów tamtych czasów.

- Bardzo się cieszę, że wystawa dotycząca kapelanów Solidarności została zorganizowana w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, bo przecież to bastion “Solidarności”. To tutaj, do tego miejsca w czasach PRLu strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej i innych przedsiębiorstw przybywali po nadzieję na lepszą przyszłość. Tutaj towarzyszyła im także myśl i marzenia o wolnej Polsce. Dzisiaj ci wszyscy kapłani, zarówno księża diecezjalni, jak również ojcowie zakonni, którzy byli na tyle odważni, że służyli strajkującym - zostali przypomniani podczas zorganizowanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności wystawie. To jest bardzo ważne zwłaszcza dla młodego pokolenia, które nie zna realiów, jakie towarzyszyły zarówno kapłanom, ale też ludziom "Solidarności" walczącym o “niepodległą” w latach 70. i 80. Trzeba ten kontekst historyczny, ten czas, który był bardzo niebezpieczny dla ludzi którzy walczyli wtedy o wolność - przypominać. A także te osoby, które jednocześnie pociągnęły za sobą innych, tych troszkę mniej odważnych, aby zaangażowali się w ten proces pokojowej walki o nową polską rzeczywistość, o wolną Polskę, w której mogliby wzrastać.

- powiedział ks. Ludwik Kowalski.

Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz podkreślił, że zaprezentowana wystawa to tylko fragment w małej części pokazujący wielką rolę "Księży Solidarności”, bez których “nie mielibyśmy szans na przetrwanie. Być może odzyskalibyśmy niepodległość w późniejszych latach, ale nie jest to takie pewne”. Przewodniczący Majchrowicz zapowiedział również utworzenie muzeum, które powstałoby właśnie w gdańskiej bazylice. Zaprezentowana dziś wystawa to preludium do planowanej stałej wystawy, która ma powstać na 800. metrowej przestrzeni poddasza Bazyliki św. Brygidy.

- Chcemy wykorzystać tą powierzchnię powyżej sklepienia Bazyliki św. Brygidy na stworzenie takiego Muzeum Dziedzictwa Duchowego. Chcielibyśmy zaprezentować wszystkich kapłanów z całej Polski, bo oni wszyscy w tamtym czasie byli narażeni na los ks. Popiełuszki, ks. Zycha, ks. Suchowolca. Ich trzeba wszystkich wyeksponować. Oczywiście, na razie to jest tylko pomysł, na razie to jest idea, ale będziemy starali się krok do kroku do tego doprowadzić, aby to jedyne w Polsce muzeum powstało - muzeum "Księży Solidarności".  

- podkreślił wiceprzewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe