Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Wolna Białoruś nadzieją Europy

W sierpniu 2020 roku Białorusini byli w stanie wyjść na ulice tylko pod jednym wspólnym hasłem: odejścia Aleksandra Łukaszenki. W ciągu ostatniego roku obywatele Białorusi uczestniczyli w największych masowych protestach od początku istnienia swojego państwa. Reżim Łukaszenki zaś nigdy wcześniej nie pokazał aż tak okrutnego oblicza, jak w ciągu ostatnich miesięcy – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska. To właśnie problemom naszego wschodniego sąsiada poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

 

 

A co jeszcze w artykule Barbary Michałowskiej?

23 maja do lądowania w Mińsku został zmuszony samolot Ryanair relacji Ateny – Wilno. Po wylądowaniu białoruskie władze zatrzymały dziennikarza opozycyjnego Ramana Pratasiewicza i Sofię Sapiegę. 
Ten krok skrytykowała międzynarodowa opinia publiczna i Rada Europejska, której przewodniczący Charles Michel mówił dzień później: „To, co wydarzyło się wczoraj, to skandal międzynarodowy. Narażone na szwank zostało życie Europejczyków. Sytuacja ta jest nie do zaakceptowania”. Państwa europejskie zakazały lotów białoruskich linii lotniczych nad ich krajami. W odpowiedzi Białoruś zakazała lotów samolotów europejskich w swojej przestrzeni powietrznej. 
Europa na chwilę znów zwróciła oczy ku Białorusi. Pytanie tylko, czy taki zakaz jest bardziej w interesie Białorusinów, czy samego Łukaszenki. I czy obywatele tego kraju są w stanie w jakikolwiek sposób pokonać istniejący od niemal ćwierć wieku reżim Łukaszenki.

Na pytanie – „po co nam wolna Białoruś?” - odpowiada Aleksander Żywczyk.
 

W zarzutach Aleksandra Łukaszenki tak często stawianych Polsce, że ingeruje w wewnętrzne sprawy Białorusi, jest trochę prawdy. Choć Polska nie ingeruje wprost w wewnętrzne sprawy sąsiada, to jednak wspiera demokratyczną opozycję Białorusinów. I dostarcza im informacje nieprzefiltrowane przez administrację proputinowskiego satrapy.To jak najbardziej słuszne ruchy – dobre również z punktu widzenia białoruskiej racji stanu, bowiem niepodległość tego kraju jest zagrożona przez Kreml. 
 Zmiana polityki białoruskiej na prozachodnią stanie się – w opinii rosyjskiego prezydenta – zagrożeniem dla interesów Rosji. Zagrożeniem wystarczającym, aby zrealizować wprowadzone ostatnio zmiany w Konstytucji Federacji Rosyjskiej pozwalające na wojnę zaczepną w obronie interesów Rosji i zajęcie terytoriów innych państw.

Z dr. Tymoteuszem Zychem, rektorem Collegium Intermarium, rozmawia Agnieszka Żurek

„Chcemy przywrócić właściwą rolę uczelni wyższych w życiu publicznym. Obecnie uniwersytety abdykowały z tej roli, a przecież od wieków tradycją nauczania akademickiego było poszukiwanie prawdy, dobra i piękna. Nie zmienimy świata, zamykając się w gettach. Przeciwnie – chcemy wychodzić z gett i proponować młodym ludziom alternatywny wobec lewicowego mainstreamu model kształcenia. Model oparty na tradycyjnych wartościach – tych, które ukonstytuowały Europę i od których nasz kontynent odszedł obecnie tak daleko. Trzeba do nich wrócić, bo to one dają nam siłę i tożsamość. Chcemy przywrócić również właściwą rolę uczelni wyższych w życiu publicznym. Obecnie uniwersytety abdykowały z tej roli, a przecież od wieków tradycją

„Koncerny na kolanach” Aleksander Żywczyk pisze o istotnych dla gospodarki wyrokach sądowych. 


Seria bezprecedensowych spraw sądowych wygranych przez stowarzyszenia i grupy obywatelskie w wieloletnich procesach sądowych z najsilniejszymi koncernami świata pokazuje zmianę paradygmatu obowiązującego w biznesie XXI wieku – być może to początek cichej, choć nieuniknionej rewolucji społecznej.

O fatalnej sytuacji finansowej pracowników KRUS z Jolantą Kołodziej, przewodniczącą komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w KRUS rozmawia Mateusz Kosiński.


Motorem napędzającym nas do działania jest sprzeciw wobec olbrzymich dysproporcji wynagrodzeń występujących od wielu lat w instytucjach podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tj. KRUS, KOWR i AR i MR. Różnice te wynikają z długoletnich zaniedbań w prowadzonej w KRUS polityce pieniężnej. Brak podwyżek w ponad dziesięcioletnim okresie doprowadził do sytuacji, że w momencie wzrostu płacy minimalnej od dnia 1 stycznia 2020 r. ok. 20 proc. pracowników Kasy znalazło się w grupie osób                            z wynagrodzeniem zasadniczym znacząco poniżej minimalnego wynagrodzenia

- słyszymy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Drugie przebudzenie" - Barbara Michałowska o powstającym na Białorusi społeczeństwie obywatelskim 
  • "Strategia kontrolowanego chaosu" - z dr hab. Rafałem Chwedorukiem rozmawia Marcin Krzeszowiec 
  • "Nieoczekiwana zmiana... kontynentu - Aleksander Żywczyk o wzroście znaczeń azjatyckich gospodarek 
  • "Zainwestować w ukraiński gaz" Teresa Wójcik o ukraińskim zasobie gazowym 
  • Rozmowa Teresy Wojcik z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu PGE
  • "Chiny i USA wracają do negocjacji" Aleksander Żywczyk o nowym otwarciu między mocarstwami 
  • "Inspiracje cywilizacyjne" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Ciężko jest stać w miejscu" Bartosz Boruciak rozmawia z zespołem Lavina 
  • "Musiałem wyrzucić z siebie śmierć" ze Stanisławem Srokowskim, pisarzem, poetą i działaczem opozycyjnym rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Ponad 5000 zwierząt w drodze na orbitę" Aleksander Żywczyk o kosmicznych kałamarnicach 
  • "Stocznowiec z gdańskich Stogów" Ewa Górka o Leonie Stobieckim 
  • "Referendum strajkowe w Marelli Bielsko-Biała" Marcina Koziestańskiego 
  • W dziale sport: ""Kolejny mistrz świata wiesza buty na kołku" Łukasz Bobruk o Sami Khedirze i Barbara Michałowska o koszykarzach 3x3
  • Marcin Krzeszowiec relacjonuje otwarcie wystawy poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce 


 

POLECANE
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Fatalne wieści dla Tuska. Większość Polaków za dymisją premiera [SONDAŻ]

Po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, próbach podważenia legalności wyboru Karola Nawrockiego przez środowiska KO i napięciach w koalicji rządzącej, nasila się kryzys związany z przywództwem Donalda Tuska.

Paryż znosi stuletni zakaz. Komunikat dla mieszkańców i turystów z ostatniej chwili
Paryż znosi stuletni zakaz. Komunikat dla mieszkańców i turystów

W Paryżu po raz pierwszy od ponad wieku można legalnie wskoczyć do Sekwany. Władze miasta otworzyły trzy specjalne kąpieliska, z których mieszkańcy i turyści mogą korzystać za darmo do 31 sierpnia.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Ewakuowano 200 osób z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Ewakuowano 200 osób

Na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Ewakuowano ok. 200 osób.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Wolna Białoruś nadzieją Europy

W sierpniu 2020 roku Białorusini byli w stanie wyjść na ulice tylko pod jednym wspólnym hasłem: odejścia Aleksandra Łukaszenki. W ciągu ostatniego roku obywatele Białorusi uczestniczyli w największych masowych protestach od początku istnienia swojego państwa. Reżim Łukaszenki zaś nigdy wcześniej nie pokazał aż tak okrutnego oblicza, jak w ciągu ostatnich miesięcy – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska. To właśnie problemom naszego wschodniego sąsiada poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

 

 

A co jeszcze w artykule Barbary Michałowskiej?

23 maja do lądowania w Mińsku został zmuszony samolot Ryanair relacji Ateny – Wilno. Po wylądowaniu białoruskie władze zatrzymały dziennikarza opozycyjnego Ramana Pratasiewicza i Sofię Sapiegę. 
Ten krok skrytykowała międzynarodowa opinia publiczna i Rada Europejska, której przewodniczący Charles Michel mówił dzień później: „To, co wydarzyło się wczoraj, to skandal międzynarodowy. Narażone na szwank zostało życie Europejczyków. Sytuacja ta jest nie do zaakceptowania”. Państwa europejskie zakazały lotów białoruskich linii lotniczych nad ich krajami. W odpowiedzi Białoruś zakazała lotów samolotów europejskich w swojej przestrzeni powietrznej. 
Europa na chwilę znów zwróciła oczy ku Białorusi. Pytanie tylko, czy taki zakaz jest bardziej w interesie Białorusinów, czy samego Łukaszenki. I czy obywatele tego kraju są w stanie w jakikolwiek sposób pokonać istniejący od niemal ćwierć wieku reżim Łukaszenki.

Na pytanie – „po co nam wolna Białoruś?” - odpowiada Aleksander Żywczyk.
 

W zarzutach Aleksandra Łukaszenki tak często stawianych Polsce, że ingeruje w wewnętrzne sprawy Białorusi, jest trochę prawdy. Choć Polska nie ingeruje wprost w wewnętrzne sprawy sąsiada, to jednak wspiera demokratyczną opozycję Białorusinów. I dostarcza im informacje nieprzefiltrowane przez administrację proputinowskiego satrapy.To jak najbardziej słuszne ruchy – dobre również z punktu widzenia białoruskiej racji stanu, bowiem niepodległość tego kraju jest zagrożona przez Kreml. 
 Zmiana polityki białoruskiej na prozachodnią stanie się – w opinii rosyjskiego prezydenta – zagrożeniem dla interesów Rosji. Zagrożeniem wystarczającym, aby zrealizować wprowadzone ostatnio zmiany w Konstytucji Federacji Rosyjskiej pozwalające na wojnę zaczepną w obronie interesów Rosji i zajęcie terytoriów innych państw.

Z dr. Tymoteuszem Zychem, rektorem Collegium Intermarium, rozmawia Agnieszka Żurek

„Chcemy przywrócić właściwą rolę uczelni wyższych w życiu publicznym. Obecnie uniwersytety abdykowały z tej roli, a przecież od wieków tradycją nauczania akademickiego było poszukiwanie prawdy, dobra i piękna. Nie zmienimy świata, zamykając się w gettach. Przeciwnie – chcemy wychodzić z gett i proponować młodym ludziom alternatywny wobec lewicowego mainstreamu model kształcenia. Model oparty na tradycyjnych wartościach – tych, które ukonstytuowały Europę i od których nasz kontynent odszedł obecnie tak daleko. Trzeba do nich wrócić, bo to one dają nam siłę i tożsamość. Chcemy przywrócić również właściwą rolę uczelni wyższych w życiu publicznym. Obecnie uniwersytety abdykowały z tej roli, a przecież od wieków tradycją

„Koncerny na kolanach” Aleksander Żywczyk pisze o istotnych dla gospodarki wyrokach sądowych. 


Seria bezprecedensowych spraw sądowych wygranych przez stowarzyszenia i grupy obywatelskie w wieloletnich procesach sądowych z najsilniejszymi koncernami świata pokazuje zmianę paradygmatu obowiązującego w biznesie XXI wieku – być może to początek cichej, choć nieuniknionej rewolucji społecznej.

O fatalnej sytuacji finansowej pracowników KRUS z Jolantą Kołodziej, przewodniczącą komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w KRUS rozmawia Mateusz Kosiński.


Motorem napędzającym nas do działania jest sprzeciw wobec olbrzymich dysproporcji wynagrodzeń występujących od wielu lat w instytucjach podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tj. KRUS, KOWR i AR i MR. Różnice te wynikają z długoletnich zaniedbań w prowadzonej w KRUS polityce pieniężnej. Brak podwyżek w ponad dziesięcioletnim okresie doprowadził do sytuacji, że w momencie wzrostu płacy minimalnej od dnia 1 stycznia 2020 r. ok. 20 proc. pracowników Kasy znalazło się w grupie osób                            z wynagrodzeniem zasadniczym znacząco poniżej minimalnego wynagrodzenia

- słyszymy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Drugie przebudzenie" - Barbara Michałowska o powstającym na Białorusi społeczeństwie obywatelskim 
  • "Strategia kontrolowanego chaosu" - z dr hab. Rafałem Chwedorukiem rozmawia Marcin Krzeszowiec 
  • "Nieoczekiwana zmiana... kontynentu - Aleksander Żywczyk o wzroście znaczeń azjatyckich gospodarek 
  • "Zainwestować w ukraiński gaz" Teresa Wójcik o ukraińskim zasobie gazowym 
  • Rozmowa Teresy Wojcik z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu PGE
  • "Chiny i USA wracają do negocjacji" Aleksander Żywczyk o nowym otwarciu między mocarstwami 
  • "Inspiracje cywilizacyjne" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Ciężko jest stać w miejscu" Bartosz Boruciak rozmawia z zespołem Lavina 
  • "Musiałem wyrzucić z siebie śmierć" ze Stanisławem Srokowskim, pisarzem, poetą i działaczem opozycyjnym rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Ponad 5000 zwierząt w drodze na orbitę" Aleksander Żywczyk o kosmicznych kałamarnicach 
  • "Stocznowiec z gdańskich Stogów" Ewa Górka o Leonie Stobieckim 
  • "Referendum strajkowe w Marelli Bielsko-Biała" Marcina Koziestańskiego 
  • W dziale sport: ""Kolejny mistrz świata wiesza buty na kołku" Łukasz Bobruk o Sami Khedirze i Barbara Michałowska o koszykarzach 3x3
  • Marcin Krzeszowiec relacjonuje otwarcie wystawy poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe