Lichocka zapytana wcześniejsze wybory: Jeśli będą grały ambicje, jeśli będzie grało ego...

O sytuację w Zjednoczonej Prawicy, w tym poparcie szefa Porozumienia Jarosława Gowina dla poszczególnych rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie, Lichocka pytana była we wtorek w Polskim Radiu 24.
Wcześniejsze wybory?
– Przede wszystkim trzeba pytać premiera Jarosława Gowina, który podczas ostatniego kongresu swojej partii dawał do zrozumienia, że popiera rząd Zjednoczonej Prawicy, ale się nie cieszy i że są pewne elementy w programie (Polski Ład - PAP) – który sam podpisał – które go nie cieszą – powiedziała.
Zdaniem posłanki obóz Zjednoczonej Prawicy "ma stabilną większość do tego, żeby przeprowadzić Polski Ład". Przyznając, że o pewnych sprawach mogą decydować "ambicje, osobiste emocje czy ego", Lichocka oceniła, że nie dojdzie do skrócenia kadencji Sejmu i wcześniejszych wyborów.
– Natomiast jeśli będą grały ambicje, jeśli będzie grało ego, to rzeczywiście w momencie, kiedy trzech posłów z jakichś powodów – bardziej osobistych niż programowych – zdecydowało się odejść (...) z obozu Zjednoczonej Prawicy, a dziewięciu posłów Porozumienia postanowi wykorzystać tę sytuację, by osłabiać obóz Zjednoczonej Prawicy, (...) trzeba będzie pomyśleć o wcześniejszych wyborach i poprosić Polaków o potwierdzanie mandatu dla Prawa i Sprawiedliwości już bez Porozumienia – po to, by realizować nasz program – powiedziała.
Podkreśliła jednak, że myśli, iż do tego nie dojdzie. – Spodziewam się, że będą jakieś głosowania, które będziemy przegrywać, ale nie takie, które będą powodować brak możliwości rządzenia czy brak możliwości realizacji programu – oceniła.
"To jest w tej chwili najwybitniejszy polityk, jakiego mamy na scenie politycznej"
Lichocka została również zapytana o sobotni kongres PiS, podczas którego wybrany zostanie m.in. prezes partii i Rada Polityczna.
– Zmienimy nieco sposób funkcjonowania partii, tak żeby była ona jeszcze lepiej zarządzana, jeszcze bliżej ludzi i naszych działaczy. To będzie bardzo ważny kongres, trwający prawie cały dzień, który wprowadzi duże zmiany w funkcjonowaniu partii, ale przede wszystkim wybierze na kolejną kadencję prezesa Prawa i Sprawiedliwości i – jestem przekonana – będzie nim Jarosław Kaczyński. To jest w tej chwili najwybitniejszy polityk, jakiego mamy na scenie politycznej – powiedziała Lichocka.
Dotychczasowi posłowie PiS: Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski opuścili w piątek klub i powołali w Sejmie koło Wybór Polska. Tym samym klub PiS liczy obecnie 229 osób, więc formalnie traci większość w Sejmie.
(PAP)