Izraelscy naukowcy: Iwermektyna przydatna w terapii infekcji COVID-19

Badania od maja 2020 roku do stycznia 2021 roku prowadził profesor Eli Schwartz, założyciel Centrum Medycyny Podróży i Chorób Tropikalnych.
Iwermektyna jest lekiem przeciwpasożytniczym zatwierdzonym przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 1987 roku w zakresie leczenia choroby wywołanej zakażeniem pasożytniczą glistą. Przez lata był stosowany w leczeniu świerzbu czy wszy głowowej.
W badaniu Schwartza wzięli udział ochotnicy, u których zdiagnozowano koronawirusa. Podzielono ich na dwie grupy: 50% otrzymywało iwermektynę, a 50% otrzymywało placebo. Podawano im tabletki przez trzy dni z rzędu, na godzinę przed posiłkiem. Przebadano ich przy pomocy testów PCR trzy dni po zakończeniu terapii. Prawie 72% ochotników leczonych iwermektyną miało uzyskać negatywny wynik testu na obecność wirusa szóstego dnia. Spośród osób otrzymujących placebo negatywny wynik otrzymano u 50% ochotników. Miała się również zmniejszyć zakaźność pacjentów przyjmujących iwermektynę.
Terapia iwermektyną wywołuje w środowisku medycznym znaczne kontrowersje a amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków i Światowa Organizacja Zdrowia, nie są skłonne zatwierdzić go do leczenia COVID-19
Iwermektyna jest lekiem stosunkowo tanim i łatwo dostępnym.