REKLAMA

Red. Terlikowski: "Dokument ten otworzy kolejnym papieżom drogę do emerytury"

Kiedy w 2013 roku konklawe wybierało nowego papieża, podczas kiedy jego poprzednik żył i udawał się na "emeryturę", świat uznawał to za sytuację niemal bezprecedensową. Czy taka praktyka pozostanie z nami na stałe?
 Red. Terlikowski:
/ pixabay.com/sferrario1968

 

Tomasz Terlikowski, na swoim profilu w mediach społecznościowych, odnosi się do informacji podanych przez szefa włoskiego portalu Il Sismografo, Luisa Badillę, według którego kwestie papieskich emerytur zostaną w krótkim czasie uregulowane prawnie. Red. Terlikowski zastanawia się na konsekwencjami wprowadzenia nowych przepisów.

"Zapowiedź - na razie nieoficjalna, z poziomu świetnie poinformowanego redaktora naczelnego portalu „Il sismografo” Luisa Badilli - opublikowania w ciągu kilku tygodni konstytucji poświęconej sytuacji prawnej powstającej, kiedy Ojciec Święty zrzeknie się dalszego pełnienia urzędu następcy Piotra, a kardynałowie wybiorą jego następcę - to ważny sygnał"

- podkreśla.

"Oznacza on - po pierwsze - że emerytura papieska zostaje znormalizowana, wpisana w prawo i zwyczaj, (...) uregulowane zostaną kwestie, które symbolicznie budzą zamieszanie (...) i niepewność części katolików, którzy widzą w tym mistyczne znaki czy wręcz jakiś odmienny model sprawowania papiestwa"

- zauważa.

Redaktor Terlikowski  - idąc za intuicja Luisa Badilli - nie uważa, by z takiej opcji miał skorzystać obecny papież.

"W niczym nie zmienia to jednak faktu, że dokument ten otworzy kolejnym papieżom drogę do emerytury i „znormalizuje” to, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się całkowicie nie do pomyślenia"

- dodaje.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura