Prezydent Duda w światowych mediach w 40. rocznicę "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej"

Idea wspólnoty losu i solidarności przekraczającej granice leży u podstaw współpracy w regionie w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Trójmorza - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście, który ukaże się we wrześniu w światowych mediach z okazji 40. rocznicy ogłoszenia "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej".
 Prezydent Duda w światowych mediach w 40. rocznicę
/ Eliza Radzikowska-Białobrzewska - KPRP

I Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" uchwalił 8 września 1981 roku odezwę wzywającą robotników z krajów tzw. bloku wschodniego do walki o swoje prawa.

"Istotę +Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej+ stanowiła idea wspólnoty losu i solidarności przekraczającej granice. Tak jak 40 lat temu, tak i dzisiaj kierujemy się tą ideą jak busolą. To ona jest u podstaw naszej bliskiej współpracy w regionie – w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Bukareszteńskiej Dziewiątki stanowiącej płaszczyznę militarnego współdziałania państw wschodniej flanki NATO i w ramach Inicjatywy Trójmorza, skupiającej kraje obszaru między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym" - odnotowuje prezydent Duda.

Jego zdaniem historyczne zwycięstwo polskiej "Solidarności" oraz ogłoszonego 40 lat temu "Posłania..." to wyjątek od sformułowanej przez Machiavellego zasady, że "wszyscy uzbrojeni prorocy zwyciężają, a bezbronni padają".

"Cały świat patrzył z podziwem, jak pierwszy na obszarze od Łaby do Władywostoku niezależny ruch związkowy, ruch wolności i nadziei, swobodnie obraduje, kierując się standardami demokracji i parlamentaryzmu" - podkreśla prezydent.

Przełomem było także to, że "proponowane przez +Solidarność+ przemiany miały w sobie wielkiego ducha nowoczesności", co "dostrzegamy wyraźnie z dzisiejszej perspektywy, zwłaszcza po doświadczeniach globalnego kryzysu ekonomicznego i przeżywanej obecnie pandemii" - zauważa.

"Widzimy, że cele społeczne i ekonomiczne powinny być ze sobą zharmonizowane, że potrzebny jest rozwój zrównoważony, który nie absolutyzuje krótkotrwałych zysków. Rozumiemy też, jak istotna jest spójność społeczna i sprawiedliwe uczestnictwo w owocach wzrostu gospodarczego. Pojmujemy wagę obywatelskiej aktywności i reprezentacji krajowego, a także europejskiego, demosu dla stabilnego funkcjonowania instytucji i podejmowania trafnych decyzji o znaczeniu strategicznym" - podkreśla Duda.

Tekst ukazał się w tygodniku „Wszystko Co Najważniejsze”, a od 17 września będzie publikowany w różnych światowych mediach w ramach projektu "Opowiadamy Polskę Światu", realizowanego przez Instytut Nowych Mediów (INM) wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, ministerstwem spraw zagranicznych i PAP.

Każda edycja realizowanego już od dwóch lat projektu "Opowiadamy Polskę światu" to coraz więcej krajów i tytułów prasowych, ostatnio było to 77 portali i dzienników z ponad 40 krajów - powiedział PAP prezes INM, inicjator i organizator projektu Eryk Mistewicz. "Co ważne, nie są to wykupywane powierzchnie reklamowe, ale współpraca międzyredakcyjna, najczęściej polegająca na wymianie tekstów pomiędzy zagranicznymi dziennikami i tygodnikami a polskim miesięcznikiem opinii +Wszystko Co Najważniejsze+" - zaznaczył. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe