Wietnam. Blisko 8 ton pomocy humanitarnej z Polski przyleciało do Sajgonu

Samolot ze sprzętem dla szpitali leczących pacjentów z Covid-19 i środki ochrony osobistej około godz. 23 w piątek czasu polskiego (4 rano w sobotę czasu lokalnego) wylądował na lotnisku w mieście Ho Chi Minh (dawnym Sajgonie) – potwierdziła PAP ambasada Polski w Hanoi.
polska pomoc humanitarna dla Wietnamu Wietnam. Blisko 8 ton pomocy humanitarnej z Polski przyleciało do Sajgonu
polska pomoc humanitarna dla Wietnamu / TT Ambasada RP w Hanoi

W odbiorze kontenerów na lotnisku Tan Son Nhat w Sajgonie uczestniczył ambasador RP w Hanoi Wojciech Gerwel, attache obrony płk Tomasz Mazurek oraz szefostwo jednego z największych szpitali Thong Nhat. Samolot z pomocą wystartował w środę z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Jak poinformowała ambasada, do Sajgonu, który jest epicentrum trwającej obecnie w Wietnamie fali zachorowań na Covid-19, dotarło w sumie 70 respiratorów, 50 kardiomonitorów i 367 pomp infuzyjnych. Sprzęt pochodzi z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). W wojskowym transporcie znalazły się także przekazane przez MON środki ochrony osobistej: 400 tys. rękawiczek ochronnych, 11 tys. przyłbic, 5 tys. kombinezonów, 5 tys. półmasek FFP2 i 20 tys. maseczek jednorazowych. Przekazana pomoc jest warta ponad 3,6 mln USD (ok. 14 mln zł).

Ambasador Wojciech Gerwel wyjaśnił w rozmowie z PAP, że przekazany sprzęt może być stosowany na oddziałach intensywnej terapii, gdzie leczeni są chorzy na Covid-19. „Listę najpotrzebniejszych urządzeń przekazała nam strona wietnamska i dzięki temu mogliśmy odpowiedzieć na konkretne zapotrzebowanie. Wskazano, że najtrudniejsza sytuacja jest mieście Ho Chi Minh” – powiedział ambasador Gerwel. Jak dodał, władze Sajgonu zdecydują, dokąd dokładnie trafi polska pomoc.

Na sobotę o godz. 15 czasu lokalnego zaplanowano ceremonię jej przekazania wietnamskim służbom medycznym. Oprócz polskich przedstawicieli ma w niej uczestniczyć wiceminister zdrowia Wietnamu Nguyen Truong Son.

W ramach pomocy w walce z epidemią Polska 20 sierpnia nieodpłatnie dostarczyła Wietnamowi ponad 500 tys. szczepionek Astra Zeneca. Jak napisał miejscowy portal VNExpress, trwają także rozmowy na temat odsprzedaży non-profit kolejnych 3 mln dawek preparatów przeciwko koronawirusowi.

Największa dotąd fala zakażeń koronawirusem trwa w tym azjatyckim kraju od końca kwietnia. Od tamtego czasu liczba przypadków zachorowań wzrosła z 2,8 tys. do 576 tys. Niespełna stumilionowy kraj zanotował także ponad 14 tys. zgonów pacjentów z Covid-19. Władze późno zdecydowały się na pozyskanie szczepionek, a tamtejszy program szczepień przebiega najwolniej w całym regionie. Dotąd w pełni zaszczepiono niespełna 4 proc. populacji.

Dzięki restrykcyjnym przepisom, powszechnej kampanii testów i śledzeniu kontaktów zakażonych, Wietnam przez ponad rok mógł się pochwalić dobową liczbą zakażeń na zaledwie dwucyfrowym poziomie. Był to jeden z najlepszych rezultatów na świecie. „Wietnamczycy niezwykle odpowiedzialnie podchodzą do obowiązujących obostrzeń, bardzo się mobilizują i nie chcą zarażać innych. Nie widuje się na przykład osób noszących maseczki pod nosem. Ta odpowiedzialność to duży kapitał tego społeczeństwa” – powiedział ambasador Gerwel.

Relatywnie dobrą sytuację epidemiczną zmieniło jednak upowszechnienie się wariantu Delta koronawirusa. Doprowadziło to do poważnych restrykcji w życiu społecznym i gospodarczym, w tym zamknięcia największych miast i wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Wielu mieszkańców Hanoi i Sajgonu wyjechało z nich na wieś.

Sajgon pozostaje głównym ogniskiem epidemii. Od 23 sierpnia obowiązuje tam całkowity lockdown, którego przestrzegania pilnują na ulicach żołnierze. Mieszkańcom nie wolno wychodzić z domów, a jedzenie dostarczają im wojsko i wolontariusze. Jak relacjonują osoby przebywające w mieście, przelotowe arterie są niemal zupełnie puste, mniejsze ulice zamknięto zaś za pomocą barierek i szlabanów.

Tomasz Augustyniak (PAP)

tam/ jm/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem "AS" wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

Wietnam. Blisko 8 ton pomocy humanitarnej z Polski przyleciało do Sajgonu

Samolot ze sprzętem dla szpitali leczących pacjentów z Covid-19 i środki ochrony osobistej około godz. 23 w piątek czasu polskiego (4 rano w sobotę czasu lokalnego) wylądował na lotnisku w mieście Ho Chi Minh (dawnym Sajgonie) – potwierdziła PAP ambasada Polski w Hanoi.
polska pomoc humanitarna dla Wietnamu Wietnam. Blisko 8 ton pomocy humanitarnej z Polski przyleciało do Sajgonu
polska pomoc humanitarna dla Wietnamu / TT Ambasada RP w Hanoi

W odbiorze kontenerów na lotnisku Tan Son Nhat w Sajgonie uczestniczył ambasador RP w Hanoi Wojciech Gerwel, attache obrony płk Tomasz Mazurek oraz szefostwo jednego z największych szpitali Thong Nhat. Samolot z pomocą wystartował w środę z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Jak poinformowała ambasada, do Sajgonu, który jest epicentrum trwającej obecnie w Wietnamie fali zachorowań na Covid-19, dotarło w sumie 70 respiratorów, 50 kardiomonitorów i 367 pomp infuzyjnych. Sprzęt pochodzi z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). W wojskowym transporcie znalazły się także przekazane przez MON środki ochrony osobistej: 400 tys. rękawiczek ochronnych, 11 tys. przyłbic, 5 tys. kombinezonów, 5 tys. półmasek FFP2 i 20 tys. maseczek jednorazowych. Przekazana pomoc jest warta ponad 3,6 mln USD (ok. 14 mln zł).

Ambasador Wojciech Gerwel wyjaśnił w rozmowie z PAP, że przekazany sprzęt może być stosowany na oddziałach intensywnej terapii, gdzie leczeni są chorzy na Covid-19. „Listę najpotrzebniejszych urządzeń przekazała nam strona wietnamska i dzięki temu mogliśmy odpowiedzieć na konkretne zapotrzebowanie. Wskazano, że najtrudniejsza sytuacja jest mieście Ho Chi Minh” – powiedział ambasador Gerwel. Jak dodał, władze Sajgonu zdecydują, dokąd dokładnie trafi polska pomoc.

Na sobotę o godz. 15 czasu lokalnego zaplanowano ceremonię jej przekazania wietnamskim służbom medycznym. Oprócz polskich przedstawicieli ma w niej uczestniczyć wiceminister zdrowia Wietnamu Nguyen Truong Son.

W ramach pomocy w walce z epidemią Polska 20 sierpnia nieodpłatnie dostarczyła Wietnamowi ponad 500 tys. szczepionek Astra Zeneca. Jak napisał miejscowy portal VNExpress, trwają także rozmowy na temat odsprzedaży non-profit kolejnych 3 mln dawek preparatów przeciwko koronawirusowi.

Największa dotąd fala zakażeń koronawirusem trwa w tym azjatyckim kraju od końca kwietnia. Od tamtego czasu liczba przypadków zachorowań wzrosła z 2,8 tys. do 576 tys. Niespełna stumilionowy kraj zanotował także ponad 14 tys. zgonów pacjentów z Covid-19. Władze późno zdecydowały się na pozyskanie szczepionek, a tamtejszy program szczepień przebiega najwolniej w całym regionie. Dotąd w pełni zaszczepiono niespełna 4 proc. populacji.

Dzięki restrykcyjnym przepisom, powszechnej kampanii testów i śledzeniu kontaktów zakażonych, Wietnam przez ponad rok mógł się pochwalić dobową liczbą zakażeń na zaledwie dwucyfrowym poziomie. Był to jeden z najlepszych rezultatów na świecie. „Wietnamczycy niezwykle odpowiedzialnie podchodzą do obowiązujących obostrzeń, bardzo się mobilizują i nie chcą zarażać innych. Nie widuje się na przykład osób noszących maseczki pod nosem. Ta odpowiedzialność to duży kapitał tego społeczeństwa” – powiedział ambasador Gerwel.

Relatywnie dobrą sytuację epidemiczną zmieniło jednak upowszechnienie się wariantu Delta koronawirusa. Doprowadziło to do poważnych restrykcji w życiu społecznym i gospodarczym, w tym zamknięcia największych miast i wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Wielu mieszkańców Hanoi i Sajgonu wyjechało z nich na wieś.

Sajgon pozostaje głównym ogniskiem epidemii. Od 23 sierpnia obowiązuje tam całkowity lockdown, którego przestrzegania pilnują na ulicach żołnierze. Mieszkańcom nie wolno wychodzić z domów, a jedzenie dostarczają im wojsko i wolontariusze. Jak relacjonują osoby przebywające w mieście, przelotowe arterie są niemal zupełnie puste, mniejsze ulice zamknięto zaś za pomocą barierek i szlabanów.

Tomasz Augustyniak (PAP)

tam/ jm/



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe