Koszmarna wpadka Bidena. Podczas ogłaszania paktu… zapomniał imienia australijskiego premiera [WIDEO]

I ja chciałbym podziękować… koledze z Antypodów. Dziękuję bardzo, kolego. Doceniam to, panie premierze – mówił ewidentnie zmieszany prezydent Stanów Zjednoczonych.
 Koszmarna wpadka Bidena. Podczas ogłaszania paktu… zapomniał imienia australijskiego premiera [WIDEO]
/ fot. PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę wraz z przywódcami Australii i Wielkiej Brytanii nowy pakt trójstronny AUKUS, nastawiony na współpracę obronną w regionie Indo-Pacyfiku. W wyniku współpracy Australia ma zbudować okręty podwodne o napędzie atomowym oparte na amerykańskiej i brytyjskiej technologii.

Nowa inicjatywa jest powszechnie postrzegana jako krok mający wzmocnić sojuszników Ameryki w kontekście globalnej rywalizacji z Chinami. Jednak podczas rozmowy z dziennikarzami przedstawiciele Białego Domu podkreślali, że nowa inicjatywa „nie jest skierowana przeciwko żadnemu państwu”.

Wpadka Bidena


Podczas ogłaszania wspólnego sojuszu doszło do kuriozalnej wpadki prezydenta Stanów Zjednoczonych, który… zapomniał jak nazywa się australijski premier. – Dziękuję Boris – zaczął 78-letni Biden, po czym zwrócił się do ekranu ukazującego szefa australijskiego rzadu Scotta Morissona: – I ja chciałbym podziękować… koledze z Antypodów [z ang. „fella Down Under” czyli „kolega z »dołu«”, popularne określenie Australii i Nowej Zelandii w krajach anglojęzycznych - przyp. red.].
 


– Dziękuję bardzo, kolego. Doceniam to, panie premierze – dodał Biden, który w rezultacie nie użył ani razu imienia i nazwiska australijskiego polityka.

 

Morisson zapytany o gafę prezydenta USA


Scott Morisson zapytany w piątek o wpadkę prezydenta Stanów Zjednoczonych, przyznał, że „był to interesujący moment podczas konferencji prasowej”. – Ale on zawsze, gdy rozmawiamy prywatnie, odnosi się do mnie jako do swojego kumpla, więc proszę bardzo – powiedział.

Szef australijskiego rządu dodał, że dalej nie może doczekać się spotkania z Bidenem, do którego ma dojść w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe