Ministerstwo Sprawiedliwości chce wyłączenia wiceprezes TSUE ze składu sędziowskiego. „Przekazaliśmy rekomendację”

O tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości rekomenduje ministrowi do spraw Unii Europejskiej złożenie wniosku o zmianę składu sędziowskiego poprzez wyłączenie sędzi Rosario Silva de Lapuerty jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl. Informację tę potwierdził w rozmowie z PAP wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
– Potwierdzam. Przekazaliśmy rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie pani Rosario de Lapuerty – powiedział Kaleta. Dodał, że wniosek ten jest zasadny, pomimo że kadencja Rosario Silva de Lapuerty kończy się 6 października. – Mamy nadzieję, że pan minister Szymański pozytywnie go rozpatrzy i nasz pełnomocnik - przez niego wskazany - taki wniosek złoży – zaznaczył.
Wiceszef MS podkreślił, że we wniosku wskazano przede wszystkim na przeszłość sędzi Rosario Silva de Lapuerty i jej silne powiązania z partią hiszpańską należącą do Europejskiej Partii Ludowej. Zdaniem Kalety wskazuje to, że sędzia de Lapuerta "może nie być obiektywna w tym sporze". – To właśnie politycy EPP najsilniej naciskają na to, żeby Polskę karać. Są to działania bezprawne i czysto polityczne – ocenił Kaleta.
Dodał, że orzeczenia wydawane wobec Polski przez hiszpańską sędzię "są precedensowe". – Nigdy wcześniej tego rodzaju orzeczenia w historii Unii Europejskiej nie zapadały, więc rodzi to wątpliwości, czy ona rozstrzyga te wnioski w sposób obiektywny – powiedział. Zapytany o to, kiedy wniosek mógłby zostać przekazany do TSUE zaznaczył, że - w zależności od decyzji, która zostanie podjęta w KPRM - mógłby zostać wysłany już w poniedziałek.
Portal wPolityce.pl przypomniał w piątek, że sędzia Rosario Silva de Lapuerta, która jest wiceprezesem TSUE "wydała dwa szokujące postanowienia bijące w polską rację stanu". – W pierwszym postanowieniu zabezpieczeniu z maja tego roku nakazała ona zamknąć kopalnię Turów. W drugiej nałożyła na Polskę drakońską karę 500 tys. euro dziennie za niewykonanie postanowienia z maja – podkreślono.
Portal zaznaczył ponadto, że resort sprawiedliwości w swoim wniosku dla ministra Szymańskiego zwraca m.in. uwagę "na inne antypolskie orzeczenia składów TSUE, w których zasiadała hiszpańska wiceprezes". "Chodzi m.in. o orzeczenia dotyczące Puszczy Białowieskiej z 2017 roku oraz o decyzję TSUE z lipca 2020 dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To postanowienie o »zamrożeniu« Izby Dyscyplinarnej było wyjątkowo krytykowane, gdyż ingerowało ono w ustrój kraju członkowskiego. TSUE znacznie wykroczył poza swoje kompetencje. Sędzia Rosario Silva de Lapuerta jednoosobowo wydała też postanowienie z 14 lipca tego roku dotyczące Izby Dyscyplinarnej" – napisano.