Które państwa ogłosiły wyższość krajowego prawa nad unijnym? Patryk Jaki publikuje ciekawą mapę

W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.
Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.
Politycy związani z opozycją tuż po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego twierdzą, że decyzja ta zbliża nas do prawnego Polexitu. Podobne zdanie ma także wielu prawników, między innymi prof. Andrzej Zoll, prezes TK w latach 1993-1997.
Z taką tezą nie zgadza się jednak europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki, który opublikował w mediach społecznościowych mapę państw, które „przyznały sobie prawo badania czy UE nie wykracza poza swoje kompetencje w sytuacjach, które uznają za sporne”.
„Tylko Polska nie może. I jeszcze wielu Polaków walczy o to, aby nie mogła” – dodał.
Mamy #europaexit w Europie 👇
— Patryk Jaki - MEP (@PatrykJaki) October 8, 2021
To państwa, które przyznały sobie prawo badania czy UE nie wykracza poza swoje kompetencje w sytuacjach, które uznają za sporne.
Tylko Polska nie może. I jeszcze wielu Polaków walczy o to, aby nie mogła. pic.twitter.com/BkHfBDMhQq