REKLAMA

“Rz” nieoficjalnie: Niebawem kompromis UE z Polską. "De facto potwierdzenie prymatu prawa unijnego nad krajowym"

Jak nieoficjalnie podaje dziennik "Rzeczpospolita", już w czwartek na szczycie w Brukseli przywódcy 26 krajów UE będą negocjowali z polskim premierem Mateuszem Morawieckim formułę, która de facto potwierdzi wyższość prawa unijnego nad krajowym. Ma to pozwolić szybko odblokować Fundusz Odbudowy dla Polski. 
 “Rz” nieoficjalnie: Niebawem kompromis UE z Polską.
/ PAP/Rafał Guz

Wysokiej rangi hiszpańskie źródła rządowe tłumaczą naszej gazecie: “zarówno dla Hiszpanii jak i dla Niemiec Polska stanowi fundamentalny element projektu europejskiego. Musimy znaleźć kompromis, który pozwoli na uratowanie twarzy obu stron, z zastrzeżeniem, że prymat prawa europejskiego musi być zachowany bo to jest fundament konstrukcji europejskiej

- podaje "Rzeczpospolita". Red. Jędrzej Bielecki przypomina słowa Angeli Merkel, która w piątek w Brukseli oświadczyła, że unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach.

Czytaj więcej: "Unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji". Merkel zabrała głos ws. decyzji polskiego TK

 

Źródła w Rzymie wskazują “Rzeczpospolitej”, że o ile Bruksela będzie się domagała respektowania prymatu prawa europejskiego “de facto”, to już niekoniecznie “de iure”. Kompromis mógłby więc polegać na zobowiązaniu polskich władz do respektowania orzeczeń TSUE, w szczególności odnośnie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego mimo, iż orzeczenie TK pozostanie teoretycznie w mocy

- czytamy w publikacji "Rz". Z tekstu dowiadujemy się, że to zobowiązanie mogłoby przybrać kształt deklaracji rządu Polski właśnie na szczycie przywódców UE w czwartek i piątek. 


 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura