Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy

Tysiąc pakietów Helps Pack, zawierających ogrzewacz do rąk, batony energetyczne, koc termiczny i wodę dostarczy do diecezjalnych oddziałów Caritasu i przygranicznych parafii Caritas Polska – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.
Miłosierny Samarytanin Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy
Miłosierny Samarytanin / pixabay.com/falco

 

Caritas Polska od początku obecnego kryzysu migracyjnego organizuje transporty humanitarne do ośrodków, do których trafiają cudzoziemcy (m.in. w Białej Podlaskiej, Łukowie, Horbowie, Bezwoli, Czerwonym Borze, Białymstoku, Lininie, Dębaku), dostarczając żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, koce, itp. Caritas Polska wspiera również finansowo oddziały diecezjalne Caritasu, które są w stałym kontakcie z działającymi na ich terenie ośrodkami i reagują na bieżąco na ich potrzeby – zaznaczyli autorzy komunikatu przekazanego w środę PAP.

Poinformowali, że w ostatnich dniach dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki spotkał się z proboszczami przygranicznych parafii, aby omówić metody działania na miejscu, w rejonie objętym stanem wyjątkowym. W spotkaniach uczestniczyli dyrektorzy oddziałów diecezjalnych Caritasu i dwaj ordynariusze diecezjalni: bp Piotr Sawczuk z diecezji drohiczyńskiej i bp Kazimierz Gurda z diecezji siedleckiej.

Podczas spotkania ustalono, że do oddziałów diecezjalnych Caritasu i przygranicznych parafii zostanie dostarczona kolejna partia tysiąca pakietów Helps Pack, które mogą być przekazywane osobom potrzebującym pomocy.

"To małe plecaki, w każdym znajduje się ogrzewacz do rąk, są batony energetyczne, koc termiczny i woda" – wyjaśnił ks. Iżycki. Dodał, że pakiety mają trafić do osób, które bezpośrednio zgłoszą się po pomoc do parafii, do parafian, którzy będą chcieli nieść pomoc napotkanym migrantom i uchodźcom oraz do organizacji i wolontariuszy, którzy pomagają w regionie przygranicznym. Będą dostępne również dla Straży Granicznej.

Dyrektor Caritasu Polska poinformował proboszczów o możliwości otrzymania dofinansowania przez parafie i parafialne zespoły Caritasu na zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla osób zgłaszających się po pomoc – np. ciepłych kurtek, skarpet, rękawiczek, czapek lub bielizny.

Zaapelował też o zorganizowanie w każdej parafii przygranicznej parafialnego zespołu Caritasu lub punktu pomocy Caritasu tak, by "parafia stała się miejscem spotkania, modlitwy, wymiany doświadczeń i zaangażowania w skuteczną pomoc dla migrantów i uchodźców".

Cytowany w komunikacie dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek poinformował, że białostocki Caritas przekazał dotychczas sześć transportów z artykułami pierwszej potrzeby do: tymczasowego ośrodka pobytu dla afgańskich rodzin, nowo utworzonego ośrodka strzeżonego dla rodzin cudzoziemców w Białymstoku, placówek Straży Granicznej w Krynkach i Kuźnicy i parafii w Michałowie (w celu rozdzielenia wśród okolicznych parafii i placówek Straży Granicznej). W transportach znajdowały się artykuły spożywcze, woda, koce, odzież, termosy, artykuły dziecięce, higieniczne, środki czystości, a także pakiety Helps Pack od Caritasu Polska.

"Chodzi o to, aby człowiek, który jest głodny, zmarznięty, wyczerpany, otrzymał w pierwszej kolejności pomoc, zanim jakakolwiek procedura się rozpocznie. To jest nasza rola. Nie oceniamy, czy ktoś znalazł się w Polsce legalnie, czy też nie" – zaznaczył ks. Sęczek.

Dodał, że białostocki Caritas wydaje również paczki i odzież w Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku.

"Osoby zgłaszające się do centrali, czyli biura Caritasu Archidiecezji Białostockiej, w ramach prawa, informujemy o możliwym wsparciu, jakie imigranci i uchodźcy mogą otrzymać" – mówił.

Autorzy komunikatu poinformowali, że w pomoc dla migrantów zaangażowany jest również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W ośrodku dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim i w jego filii w Wędrzynie, uruchomionej ze względu na duży napływ cudzoziemców w ostatnim czasie, przebywa kilkaset osób.

"W październiku, we współpracy z Caritasem Polska, przekazaliśmy do ośrodka pomoc rzeczową. W pakietach pomocowych przygotowanych dla 300 osób znalazły się proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, szampony, żele do kąpieli, dezodoranty, pianki i żele do golenia, klapki oraz ciepłe bluzy – przekazała rzeczniczka zielonogórsko-gorzowskiego Caritasu Sylwia Grzyb.

Akcję można wesprzeć, przekazując pieniądze za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS-a o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

 

Iwona Żurek

 


 

POLECANE
Jest zagrożeniem dla naszych sąsiadów. Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta Wiadomości
"Jest zagrożeniem dla naszych sąsiadów". Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta

Administracja Donalda Trumpa interweniowała ws. nielegalnego imigranta z Hondurasu, który został zatrzymany przez służby 2 maja. Według medialnych doniesień sąd w stanie Wirginia miał oddalić przedstawione mężczyźnie zarzuty.

Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby z ostatniej chwili
Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego rosyjskiego ataku na miasto Sumy na północnym wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech; rannych jest 11 osób – przekazały władze lokalne. Wcześniej administracja wojskowa obwodu sumskiego informowała o jednej ofierze śmiertelnej i sześciorgu poszkodowanych, głównie dzieciach.

Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać tylko u nas
Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać

W Niemczech coraz bliżej delegalizacji AfD, we Francji uniemożliwiają start w wyborach Marine Le Pen. W „starej Europie” układ jest już zamknięty, będzie niezwykle trudno go zniszczyć. Na szczęście jest jeszcze Europa Środkowa i Wschodnia – paradoksalnie, w byłych krajach komunistycznych jest dziś dużo więcej wolności.

Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle inicjatywa pokojowa Wiadomości
Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle "inicjatywa pokojowa"

Według medialnych doniesień prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ma udać się w podróż do Moskwy. Przywódca zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miałby on przedstawić "inicjatywę pokojową" ws. zakończenia wojny na Ukrainie.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla kierowców i mieszkańców Wrocławia – miasto nie będzie musiało wprowadzać strefy czystego transportu w 2025 roku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że poziom dwutlenku azotu w powietrzu nie przekroczył dopuszczalnej normy. Ale czy to koniec tematu? Niekoniecznie.

Sławomir Nitras o opiłowywaniu katolików: To nie jest prawda Wiadomości
Sławomir Nitras o "opiłowywaniu katolików": "To nie jest prawda"

Sławomir Nitras w trakcie rozmowy na antenie Radia Zet został zapytany o kwestię "opiłowywania katolików". - To nie jest prawda - stwierdził w odpowiedzi minister sportu. Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź Nitrasa z 2021 roku z Campusu Polska Przyszłości na temat przyszłości katolików w Polsce.

Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia z ostatniej chwili
Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia

– Musimy odejść od obecnego systemu dowodzenia w Wojsku Polskim; potrzebujemy dowództwa, które utrzyma siły zbrojne w gotowości – powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. – Pytanie nie brzmi, czy zmieniać system, tylko kiedy. Moim zdaniem najwyższa pora – wtórował mu szef BBN gen. Dariusz Łukowski.

Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja Wiadomości
Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja

Nowa Zelandia planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia. Firmy będą musiały weryfikować wiek użytkowników.

Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada z ostatniej chwili
Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada

"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" – pisze na platformie X prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska ws. obniżenia składki zdrowotnej.

Paweł Kukiz uderza w Szymona Hołownię ws. pisma do Karola Nawrockiego Wiadomości
Paweł Kukiz uderza w Szymona Hołownię ws. pisma do Karola Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował do kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego pismo z zaproszeniem na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości. Na tę inicjatywę Nawrocki odpowiedział podczas rozmowy na kanale Rymanowski Live. Tę sprawę skomentował także poseł Paweł Kukiz.

REKLAMA

Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy

Tysiąc pakietów Helps Pack, zawierających ogrzewacz do rąk, batony energetyczne, koc termiczny i wodę dostarczy do diecezjalnych oddziałów Caritasu i przygranicznych parafii Caritas Polska – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.
Miłosierny Samarytanin Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy
Miłosierny Samarytanin / pixabay.com/falco

 

Caritas Polska od początku obecnego kryzysu migracyjnego organizuje transporty humanitarne do ośrodków, do których trafiają cudzoziemcy (m.in. w Białej Podlaskiej, Łukowie, Horbowie, Bezwoli, Czerwonym Borze, Białymstoku, Lininie, Dębaku), dostarczając żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, koce, itp. Caritas Polska wspiera również finansowo oddziały diecezjalne Caritasu, które są w stałym kontakcie z działającymi na ich terenie ośrodkami i reagują na bieżąco na ich potrzeby – zaznaczyli autorzy komunikatu przekazanego w środę PAP.

Poinformowali, że w ostatnich dniach dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki spotkał się z proboszczami przygranicznych parafii, aby omówić metody działania na miejscu, w rejonie objętym stanem wyjątkowym. W spotkaniach uczestniczyli dyrektorzy oddziałów diecezjalnych Caritasu i dwaj ordynariusze diecezjalni: bp Piotr Sawczuk z diecezji drohiczyńskiej i bp Kazimierz Gurda z diecezji siedleckiej.

Podczas spotkania ustalono, że do oddziałów diecezjalnych Caritasu i przygranicznych parafii zostanie dostarczona kolejna partia tysiąca pakietów Helps Pack, które mogą być przekazywane osobom potrzebującym pomocy.

"To małe plecaki, w każdym znajduje się ogrzewacz do rąk, są batony energetyczne, koc termiczny i woda" – wyjaśnił ks. Iżycki. Dodał, że pakiety mają trafić do osób, które bezpośrednio zgłoszą się po pomoc do parafii, do parafian, którzy będą chcieli nieść pomoc napotkanym migrantom i uchodźcom oraz do organizacji i wolontariuszy, którzy pomagają w regionie przygranicznym. Będą dostępne również dla Straży Granicznej.

Dyrektor Caritasu Polska poinformował proboszczów o możliwości otrzymania dofinansowania przez parafie i parafialne zespoły Caritasu na zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla osób zgłaszających się po pomoc – np. ciepłych kurtek, skarpet, rękawiczek, czapek lub bielizny.

Zaapelował też o zorganizowanie w każdej parafii przygranicznej parafialnego zespołu Caritasu lub punktu pomocy Caritasu tak, by "parafia stała się miejscem spotkania, modlitwy, wymiany doświadczeń i zaangażowania w skuteczną pomoc dla migrantów i uchodźców".

Cytowany w komunikacie dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek poinformował, że białostocki Caritas przekazał dotychczas sześć transportów z artykułami pierwszej potrzeby do: tymczasowego ośrodka pobytu dla afgańskich rodzin, nowo utworzonego ośrodka strzeżonego dla rodzin cudzoziemców w Białymstoku, placówek Straży Granicznej w Krynkach i Kuźnicy i parafii w Michałowie (w celu rozdzielenia wśród okolicznych parafii i placówek Straży Granicznej). W transportach znajdowały się artykuły spożywcze, woda, koce, odzież, termosy, artykuły dziecięce, higieniczne, środki czystości, a także pakiety Helps Pack od Caritasu Polska.

"Chodzi o to, aby człowiek, który jest głodny, zmarznięty, wyczerpany, otrzymał w pierwszej kolejności pomoc, zanim jakakolwiek procedura się rozpocznie. To jest nasza rola. Nie oceniamy, czy ktoś znalazł się w Polsce legalnie, czy też nie" – zaznaczył ks. Sęczek.

Dodał, że białostocki Caritas wydaje również paczki i odzież w Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku.

"Osoby zgłaszające się do centrali, czyli biura Caritasu Archidiecezji Białostockiej, w ramach prawa, informujemy o możliwym wsparciu, jakie imigranci i uchodźcy mogą otrzymać" – mówił.

Autorzy komunikatu poinformowali, że w pomoc dla migrantów zaangażowany jest również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W ośrodku dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim i w jego filii w Wędrzynie, uruchomionej ze względu na duży napływ cudzoziemców w ostatnim czasie, przebywa kilkaset osób.

"W październiku, we współpracy z Caritasem Polska, przekazaliśmy do ośrodka pomoc rzeczową. W pakietach pomocowych przygotowanych dla 300 osób znalazły się proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, szampony, żele do kąpieli, dezodoranty, pianki i żele do golenia, klapki oraz ciepłe bluzy – przekazała rzeczniczka zielonogórsko-gorzowskiego Caritasu Sylwia Grzyb.

Akcję można wesprzeć, przekazując pieniądze za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS-a o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

 

Iwona Żurek

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe