REKLAMA

Msza przy grobie św. Jana Pawła II w dniu setnych urodzin Wandy Półtawskiej

Przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej odprawiona została we wtorek msza w związku z przypadającymi tego dnia setnymi urodzinami Wandy Półtawskiej, przyjaciółki i współpracownicy polskiego papieża, byłej więźniarki niemieckiego obozu Ravensbrueck, obrończyni życia.
Wanda Półtawska Msza przy grobie św. Jana Pawła II w dniu setnych urodzin Wandy Półtawskiej
Wanda Półtawska / wikipedia CC BY-SA 3.0/Mariusz Kubik

 

We mszy przy grobie św. Jana Pawła II w Kaplicy Świętego Sebastiana uczestniczyli przedstawiciele polskiego duchowieństwa i wierni. Ksiądz Tomasz Lubaś przypomniał w kazaniu zaangażowanie Wandy Półtawskiej w obronę życia oraz w poradnictwo rodzinne, a także jej wielki dorobek naukowy.

Wanda Półtawska z domu Wojtasik urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Na początku wojny zaczęła konspiracyjną działalność w harcerstwie. Została aresztowana w 1941 roku, była torturowana, a następnie z innymi harcerkami przewieziono ją do Ravensbrueck. Była tam poddawana bestialskim eksperymentom medycznym.

Po wojnie studiowała medycynę i psychologię, zaangażowała się w aktywność duszpasterstwa akademickiego. Wtedy poznała swego przyszłego męża, filozofa Andrzeja Półtawskiego. Przyjaźń zawarta z księdzem Karolem Wojtyłą przerodziła się w bliską współpracę, a jej dowodem jest korespondencja i bezpośrednie kontakty, jakie miała z nim przez wszystkie lata jego pontyfikatu.

Pracowała w poradni dla trudnej młodzieży, poradni rodzinnej przy krakowskiej kurii, działała w Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, a na prośbę biskupów badała w seminariach duchownych kandydatów do kapłaństwa.

Wanda Półtawska w latach 80. wykładała w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Została przyjęta do Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Akademii Życia.

W 2016 roku odznaczono ją Orderem Orła Białego. 

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura