REKLAMA

Szwecja: Transpłciowa minister będzie odpowiadać za szkolnictwo. "Zaoferujemy dzieciom lepszą przyszłość"

Wśród ministrów powołanych we wtorek przez socjaldemokratyczną premier Szwecji Magdalenę Andersson znalazła się po raz pierwszy w historii tego kraju osoba transpłciowa. W szwedzkim rządzie 51-letnia Lina Axelsson Kihlblom odpowiadać będzie za szkolnictwo.
 Szwecja: Transpłciowa minister będzie odpowiadać za szkolnictwo.
/ pixabay.com

"Zaoferujemy dzieciom lepszą przyszłość niż życie w przestępczości i wykluczeniu" - oznajmiła po powołaniu na ministra Axelsson Kihlblom, odnosząc się do problemów Szwecji z konfliktami gangów.

Polityk w 2015 roku wydała książkę "Czy polubisz mnie teraz? Opowieść o tożsamości", w której opisała, że urodziła się w męskim ciele, a następnie przeszła operację korekty płci. "Minęło 20 lat zanim mój wygląd zaczął odzwierciedlać moje wnętrze" - wyznała w wywiadzie dla tabloidu "Expressen".

Axelsson Kihlblom była bohaterką popularnego programu dokumentalnego "Dyrektorzy", w którym pokazano, w jaki sposób uczniowie kierowanej przez nią problematycznej szkoły w Soedertaelje pod Sztokholmem poprawili swoje wyniki.

Ostatnio Axelsson Kihlblom nadzorowała edukację w podsztokholmskiej gminie Nynaeshamn.

W socjaldemokratycznym jednopartyjnym rządzie Andersson, który sprawować będzie władzę przez 10 miesięcy do zaplanowanych na wrzesień wyborów parlamentarnych, ministrem finansów został dotychczasowy szef resortu spraw wewnętrznych Mikael Damberg.

Ministrem integracji oraz migracji mianowano Andersa Ygemana, który do tej pory był ministrem infrastruktury oraz cyfryzacji.

Na czele dyplomacji pozostaje Ann Linde, a resortem obrony nadal przewodzić będzie Peter Hultqvist.(PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura