"Paszporty życia". Rekordowa frekwencja na spektaklu i wystawie poświęconym Grupie Ładosia w Instytucie Królewskim w Londynie

Spektakl i wystawa, zaprezentowane w 2 grudnia Londynie, zapełniły sale Teatru i Biblioteki Instytutu Królewskiego. Wydarzenia, w połączeniu ze środową debatą w Pewterers Hall, były punktem kulminacyjnym projektu “Paszporty Życia — budowanie wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii“.
"Paszporty Życia". Wystawa o Grupie Ładosia w Instytucie Królewskim w Londynie / Fundacja "Hatikva"

Trudna dyskusja i krzepiące wnioski

Debata otworzyła cykl londyńskich spotkań z historią Aleksandra Ładosia i działalności Grupy Berneńskiej. Dyplomaci polskiego poselstwa w Bernie, we współpracy z działaczami organizacji żydowskich, ratowali Żydów w okupowanej Europie poprzez wystawianie im fałszywych paszportów państw Ameryki Łacińskiej. Paszporty te chroniły posiadaczy przed trafieniem do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów internowania, gdzie część z nich doczekała końca wojny. Ocenia się, że członkowie Grupy Ładosia wystawili 8 - 10 tysięcy takich fałszywych paszportów.

W debacie zabrali głos: Rooger Moorhouse — historyk, członek Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Historycznego; Czesław Bielecki — publicysta, polityk, działacz opozycji w PRL; Eldad Beck — korespondent dziennika "Israel Hajom" oraz Simche Steinberger — wiceprzewodniczący Federacji Konserwatywnej Hackney, radny Springfield Ward. Dyskusję poprowadził George Byczyński, główny doradca Wielopartyjnej Grupy Parlamentar-nej ds. Polski w Parlamencie Wielkiej Brytanii.

Panel dyskusyjny w Pewteres Hall był próbą przyjrzenia się historycznym, politycznym, ale przede wszystkim społecznym uwarunkowaniom olbrzymiej akcji ratunkowej, prowadzonej przez Grupę Ładosia. Zarówno mówcy, jak i zaproszeni goście, podzielili się wieloma osobistymi przeżyciami, które pokazały siłę relacji polsko-żydowskich. Nie tylko w czasie II Wojny Światowej, ale również współcześnie.

 

Historia nieznanych bohaterów

Kolejnego dnia wydarzenia przeniosły się do Instytutu Królewskiego, gdzie zorganizowano wystawę historyczną, a następnie pokaz spektaklu “Paszporty Życia”. Wystawa autorstwa dr Aleksandry Kmak-Pamirskiej, składała się z 17 plansz, prezentujących historię Żydów przed wybuchem wojny i w czasie jej trwania, aby na tej kanwie opowiedzieć o działalności Grupy Berneńskiej. Wśród zgromadzonych materiałów źródłowych znalazła korespondencja Poselstwa RP w Bernie z MSZ w Londynie w latach 1939-1945 oraz opracowania naukowe, przygotowane w oparciu o zbiory Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz.

Premiera spektaklu w reżyserii Marka Pasiecznego, gościła na scenie Piotra Adamczyka, wcielającego się w rolę Aleksandra Ładosia oraz odtwórców współpracujących z nim osób: Adolfa Silberscheina (Włodzimierz Dyła), Wawrowa (Tomasz Bielawiec), Konstantego Rokickiego (Paweł Ferens) oraz agenta Abwehry (Marek Pasieczny).

Poruszający scenariusz Rafała Zięby, muzyka Marcina Wernera, a także wydobywające się spod rąk Joachima Mencela dźwięki liry korbowej, dostarczyły widzom wielu emocji i refleksji, którymi dzielili się po zakończeniu spektaklu.

 

Wydarzenia, które przyciągają

Cyklowi wydarzeń, zorganizowanych w Londynie w ramach Projektu “Paszporty Życia” towarzyszyli przedstawiciele brytyjskich i polskich władz oraz media lokalne, polonijne i żydowskie: reprezentanci Ambasady Polski w Wielkiej Brytanii; Atache Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej; przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych; reprezentanci społeczności żydowskiej w Parlamencie Brytyjskim; przedstawiciele lokalnych władz samorządowych; liderzy społeczności cypryjsko-tureckiej, a także liczni przedstawiciele diaspory żydowskiej.

.
Wśród mediów relacjonujących debatę, wystawę i spektakl, znalazły się takie rozgłośnie, jak: PRL, Sami Swoi, Full FM, Kicks FM, Wnet i Deon oraz czasopisma: Tysol.pl/ Tygodnik Solidarność, Cooltura, Goniec, Tydzień Polski, Słowo Żydowskie, a także Polska Agencja Prasowa. Wydarzenia komentowały również TVP Kultura, TVP Polonia oraz TVP Info.


Sponsorem Spektaklu „Paszporty Życia“ był PKN Orlen.
Projekt w Londynie sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą 2021". Partnerem wydarzeń był Instytut Adama Mickiewicza oraz British Poles, przy współpracy z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Patronat medialny nad projektem objęła TVP Kultura.


 

POLECANE
Duży pożar w Warszawie. Trwa akcja straży pożarnej z ostatniej chwili
Duży pożar w Warszawie. Trwa akcja straży pożarnej

Paliły się śmieci w sortowni przy ulicy Zawodzie na granicy Mokotowa i Wilanowa. Przed godziną 14.00 strażacy przekazali, że pożar został zlokalizowany i trwa jego dogaszanie.

Bosak o zmianach w rządzie: Wypadli beznadziejni. Zastąpią ich jeszcze gorsi z ostatniej chwili
Bosak o zmianach w rządzie: "Wypadli beznadziejni. Zastąpią ich jeszcze gorsi"

Rekonstrukcja rządu nie zapowiada zmiany jakościowej, zwiastującej jakikolwiek przełom strategiczny - ocenił w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu, lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Według niego, z rządu „wypada kilka beznadziejnych osób”, które są zastępowane przez jeszcze gorszych.

Wzrosła stopa bezrobocia. Zobacz, jak to teraz wygląda w województwach z ostatniej chwili
Wzrosła stopa bezrobocia. Zobacz, jak to teraz wygląda w województwach

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące bezrobocia w czerwcu. Stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc. To więcej niż miesiąc wcześniej – 5,0. To również nieco wyższy wskaźnik od przewidywań resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, który szacował, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniesie 5,1 proc. Konsensus PAP Biznes wskazywał poziom 4,9 proc.

Niemcy chcą patrolować infrastrukturę krytyczną u wybrzeży Norwegii. Znajdują się tam również polskie instalacje tylko u nas
Niemcy chcą patrolować infrastrukturę krytyczną u wybrzeży Norwegii. Znajdują się tam również "polskie" instalacje

Norweska prasa szeroko komentowała wizytę premiera Jonasa Gahra Støre'a w Niemczech w Berlinie 21 lipca 2025 r., poświęconą przemysłowi zbrojeniowemu i polityce energetycznej. Doniesienia takie jak NRK podkreślały wspólne oświadczenie z kanclerzem Friedrichem Merzem o pogłębieniu współpracy norwesko-niemieckiej, zwłaszcza w zakresie wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej. Jednak rozmowy niemiecko-norweskie, które mają być kontynuowane jesienią, mogą dotyczyć również żywotnych interesów Polski.

Gorąco na Ukrainie. Po podpisie Zełenskiego ludzie wyszli na ulice z ostatniej chwili
Gorąco na Ukrainie. Po podpisie Zełenskiego ludzie wyszli na ulice

„Ręce precz od NABU”, „Weto dla ustawy” i „Hańba” – to niektóre z haseł, które pojawiły się podczas protestów w Kijowie i kilku innych ukraińskich miastach. Chodzi o podpisaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ustawę ograniczającą niezależność Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) oraz Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). Demonstrację zorganizował weteran wojenny Dmytro Koziatyński, który podziękował uczestnikom za solidarność w mediach społecznościowych.

Serio nie wiesz, jak się taką pracę zdobywa? Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Serio nie wiesz, jak się taką pracę zdobywa?" Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Sejm zadecydował ws. prawa do azylu z ostatniej chwili
Sejm zadecydował ws. prawa do azylu

Sejm rozpatrywał wniosek o przedłużenie zawieszenia prawa do azylu. Posłowie w przytłaczającej większości poparli wniosek.

Ile rząd Tuska wydał na nagrody? Media: Tego wcześniej nie było Wiadomości
Ile rząd Tuska wydał na nagrody? Media: Tego wcześniej nie było

Ponad 402 mln zł przeznaczył rząd Donalda Tuska na nagrody dla pracowników ministerstw i urzędów w 2024 roku — wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Premie trafiły również do osób na kierowniczych stanowiskach, co, jak zaznaczył ''Fakt'', nie było praktykowane.

Rekonstrukcja rządu. Publikujemy listę ministrów polityka
Rekonstrukcja rządu. Publikujemy listę ministrów

Donald Tusk ogłosił skład rządu po przeprowadzonej rekonstrukcji. Publikujemy pełną listę konstytucyjnych ministrów.

Rekonstrukcja rządu. Tusk straszy: Okręty spalone, idziemy do przodu z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. Tusk straszy: "Okręty spalone, idziemy do przodu"

Dziś po godz. 10 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Tusk wygłosił oświadczenie w związku z rekonstrukcją rządu. Nie zabrakło pohukiwań, straszenia i retoryki wojennej. Zapowiedział też kontynuację polityki rozliczeń.

REKLAMA

"Paszporty życia". Rekordowa frekwencja na spektaklu i wystawie poświęconym Grupie Ładosia w Instytucie Królewskim w Londynie

Spektakl i wystawa, zaprezentowane w 2 grudnia Londynie, zapełniły sale Teatru i Biblioteki Instytutu Królewskiego. Wydarzenia, w połączeniu ze środową debatą w Pewterers Hall, były punktem kulminacyjnym projektu “Paszporty Życia — budowanie wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii“.
"Paszporty Życia". Wystawa o Grupie Ładosia w Instytucie Królewskim w Londynie / Fundacja "Hatikva"

Trudna dyskusja i krzepiące wnioski

Debata otworzyła cykl londyńskich spotkań z historią Aleksandra Ładosia i działalności Grupy Berneńskiej. Dyplomaci polskiego poselstwa w Bernie, we współpracy z działaczami organizacji żydowskich, ratowali Żydów w okupowanej Europie poprzez wystawianie im fałszywych paszportów państw Ameryki Łacińskiej. Paszporty te chroniły posiadaczy przed trafieniem do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów internowania, gdzie część z nich doczekała końca wojny. Ocenia się, że członkowie Grupy Ładosia wystawili 8 - 10 tysięcy takich fałszywych paszportów.

W debacie zabrali głos: Rooger Moorhouse — historyk, członek Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Historycznego; Czesław Bielecki — publicysta, polityk, działacz opozycji w PRL; Eldad Beck — korespondent dziennika "Israel Hajom" oraz Simche Steinberger — wiceprzewodniczący Federacji Konserwatywnej Hackney, radny Springfield Ward. Dyskusję poprowadził George Byczyński, główny doradca Wielopartyjnej Grupy Parlamentar-nej ds. Polski w Parlamencie Wielkiej Brytanii.

Panel dyskusyjny w Pewteres Hall był próbą przyjrzenia się historycznym, politycznym, ale przede wszystkim społecznym uwarunkowaniom olbrzymiej akcji ratunkowej, prowadzonej przez Grupę Ładosia. Zarówno mówcy, jak i zaproszeni goście, podzielili się wieloma osobistymi przeżyciami, które pokazały siłę relacji polsko-żydowskich. Nie tylko w czasie II Wojny Światowej, ale również współcześnie.

 

Historia nieznanych bohaterów

Kolejnego dnia wydarzenia przeniosły się do Instytutu Królewskiego, gdzie zorganizowano wystawę historyczną, a następnie pokaz spektaklu “Paszporty Życia”. Wystawa autorstwa dr Aleksandry Kmak-Pamirskiej, składała się z 17 plansz, prezentujących historię Żydów przed wybuchem wojny i w czasie jej trwania, aby na tej kanwie opowiedzieć o działalności Grupy Berneńskiej. Wśród zgromadzonych materiałów źródłowych znalazła korespondencja Poselstwa RP w Bernie z MSZ w Londynie w latach 1939-1945 oraz opracowania naukowe, przygotowane w oparciu o zbiory Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz.

Premiera spektaklu w reżyserii Marka Pasiecznego, gościła na scenie Piotra Adamczyka, wcielającego się w rolę Aleksandra Ładosia oraz odtwórców współpracujących z nim osób: Adolfa Silberscheina (Włodzimierz Dyła), Wawrowa (Tomasz Bielawiec), Konstantego Rokickiego (Paweł Ferens) oraz agenta Abwehry (Marek Pasieczny).

Poruszający scenariusz Rafała Zięby, muzyka Marcina Wernera, a także wydobywające się spod rąk Joachima Mencela dźwięki liry korbowej, dostarczyły widzom wielu emocji i refleksji, którymi dzielili się po zakończeniu spektaklu.

 

Wydarzenia, które przyciągają

Cyklowi wydarzeń, zorganizowanych w Londynie w ramach Projektu “Paszporty Życia” towarzyszyli przedstawiciele brytyjskich i polskich władz oraz media lokalne, polonijne i żydowskie: reprezentanci Ambasady Polski w Wielkiej Brytanii; Atache Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej; przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych; reprezentanci społeczności żydowskiej w Parlamencie Brytyjskim; przedstawiciele lokalnych władz samorządowych; liderzy społeczności cypryjsko-tureckiej, a także liczni przedstawiciele diaspory żydowskiej.

.
Wśród mediów relacjonujących debatę, wystawę i spektakl, znalazły się takie rozgłośnie, jak: PRL, Sami Swoi, Full FM, Kicks FM, Wnet i Deon oraz czasopisma: Tysol.pl/ Tygodnik Solidarność, Cooltura, Goniec, Tydzień Polski, Słowo Żydowskie, a także Polska Agencja Prasowa. Wydarzenia komentowały również TVP Kultura, TVP Polonia oraz TVP Info.


Sponsorem Spektaklu „Paszporty Życia“ był PKN Orlen.
Projekt w Londynie sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą 2021". Partnerem wydarzeń był Instytut Adama Mickiewicza oraz British Poles, przy współpracy z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Patronat medialny nad projektem objęła TVP Kultura.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe