Polska rozpoczyna przewodnictwo w OBWE. Wiceszef MSZ ujawnił polskie priorytety

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz był w poniedziałek pytany w „Sygnałach dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia o priorytety Polski jako kraju, który od 1 stycznia 2022 r. przewodniczy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej.
– Warto podkreślić fakt, że te kilkadziesiąt państw zaufało Polsce. OBWE to jest jedyna organizacja, która skupia tak zwany Wschód z Zachodem, to organizacja skupiająca wszystkie państwa od Vancouver w Kanadzie po Władywostok na Dalekim Wschodzie, ale także państwa Azji Centralnej, Rosji, Europy Zachodniej – mówił Przydacz. – Wszystkie te państwa na zasadzie konsensusu jednomyślnie wybrały Polskę na swoje przewodnictwo; to też pokazuje siłę polskiego stanowiska i polskiej dyplomacji – zaznaczył.
Wiceszef MSZ przekonywał, że przewodnictwo w OBWE to wchodzenie w rolę mediatora, tworzenie platformy do dyskusji między różnymi, często zwaśnionymi stronami. Zaznaczył, że choć „nasze priorytety co do polityki wschodniej się nie zmieniają”, rola w OBWE będzie przede wszystkim rolą mediatora.
Dodał, że naszym priorytetem będzie też tematyka bezpieczeństwa na wschód od naszych granic. – W naturalny sposób tematyka wokół Ukrainy będzie tutaj dominować, kwestia Donbasu, ale także mam nadzieję rozmawiać o Krymie, jeśli Rosja jest gotowa – mówił Przydacz. – Jeśli Rosja ma oczekiwania wobec Zachodu, to także świat zachodni ma oczekiwania wobec Rosji – dodał.
Kolejnym priorytetem będzie kwestia wychodzenia gospodarek wszystkich państw z „covidowej zadyszki”. W opinii Przydacza niestabilna sytuacja na rynku energetycznym ma bowiem także związek z COVID-em.
1 stycznia 2022 r. formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję przewodniczącego OBWE (Chairperson in Office).
– Priorytetem polskiej prezydencji będzie aktywne zapobieganie i łagodzenie konfliktów oraz sytuacji kryzysowych – zapowiedział Rau podczas grudniowej Rady Ministerialnej OBWE w Sztokholmie. Na spotkaniu podsumowano roczną prezydencję Szwecji i przekazano przewodnictwo Polsce.
OBWE skupia 57 państw, w których mieszka ponad miliard ludzi. Oprócz krajów europejskich do Organizacji należą USA, Kanada, Mongolia oraz położone w Azji Centralnej państwa powstałe po rozpadzie ZSRR: Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i Turkmenistan.
Geneza Organizacji wywodzi się z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 r. Formalna decyzja o przekształceniu KBWE w OBWE została podjęta podczas szczytu w Budapeszcie w 1994 r. Prace OBWE koncentrują się na trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, ekonomiczno-środowiskowym oraz ludzkim, które wspólnie tworzą unikalną dla OBWE wszechstronną koncepcję bezpieczeństwa. (PAP)