REKLAMA

„Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną”. Niemiecki „Bild” chwali działania polskiego rządu

Inflacja rośnie nie tylko w Niemczech i w strefie euro, także w Polsce obywatele odczuwają jej skutki. „Polska teraz mocno temu przeciwdziała”, obniżając VAT – pisze dziennik „Bild” w tekście zatytułowanym „Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną”.
 „Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną”. Niemiecki „Bild” chwali działania polskiego rządu
/ fot. Pixabay

Polski rząd całkowicie zawiesza od lutego podatek VAT na żywność. „Stawka podatku od benzyny i oleju napędowego spadnie wtedy nawet do 8 procent z obecnych 23 procent. Rząd w Warszawie szacuje, że obniży to cenę paliwa nawet o równowartość 15 centów na litrze” – relacjonuje „Bild”.

„– Wzywam wszystkich handlowców do odpowiedniego obniżenia cen – powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając plany odciążenia konsumentów. Władze «mają sprawdzać, czy ceny są rzeczywiście obniżane»” – pisze dziennik.

Opisując polskie plany, „Bild” zwraca uwagę, że tańsza ma być w Polsce także energia elektryczna. Premier zapowiedział obniżenie podatku VAT do 5 proc. przez najbliższe cztery miesiące. „Aby powstrzymać galopujące koszty ogrzewania, do końca lipca zniesiony zostanie także VAT na gaz. Zwolnione z podatku są również nawozy, których produkcja ucierpiała szczególnie z powodu wysokich cen gazu” – czytamy na łamach gazety.

„Morawiecki nazwał gwałtowny wzrost cen gazu «strasznym» i obarczył winą za ten stan politykę rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom” – pisze „Bild”.

Obecne obniżki podatków są częścią rządowej «tarczy antyinflacyjnej» i są bardzo kosztowne: same ogłoszone teraz obniżki VAT będą kosztowały Warszawę równowartość ok. 1,54 mld euro” – informuje „Bild”.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura