Są wyniki exit poll wyborów parlamentarnych w Portugalii

Partia Socjalistyczna (PS) premiera Antonio Costy wygrała niedzielne wybory do Zgromadzenia Republiki, jednoizbowego parlamentu Portugalii - wynika z badania exit poll, przeprowadzonego przez Uniwersytet Katolicki w Lizbonie (UCP) i publiczną telewizję RTP.
z ostatniej chwili Są wyniki exit poll wyborów parlamentarnych w Portugalii
z ostatniej chwili / grafika własna

Zgodnie z badaniem, socjaliści otrzymali poparcie 37-42 proc. wyborców, co dałoby im od 102 do 116 miejsc w 230-osobowym parlamencie.

Komentatorzy wskazują, że istnieje szansa, choć niewielka, na utworzenie większościowego gabinetu przez Costę. Przypominają, że będące u władzy od 2015 r. jego dwa poprzednie gabinety były rządami mniejszościowymi.

 

Dobry wynik prawicy

Drugie miejsce w wyborach zgodnie z exit poll zajęła centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD) z poparciem na poziomie 30-35 proc. Daje to jej od 84 do 94 mandatów.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami trzecie miejsce w niedzielnym głosowaniu zajęła konserwatywna partia Chega, która dotychczas miała w izbie jednego deputowanego. Według exit poll otrzymała poparcie 5-8 proc. głosujących, co gwarantuje jej od 7 do 13 mandatów.

Zdaniem UCP i RTP w wyborach wzięło udział 46-51 proc. obywateli uprawnionych do głosowania.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jo/ mal/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe