"Myliłeś się wtedy. Dzisiaj masz rację?". Politycy klubu PiS sprzeczali się na Twitterze

– Proponuję, by Izba Dyscyplinarna SN została zlikwidowana, by sędziowie przeszli do wybranej przez nich innej Izby w SN lub w stan spoczynku. Na podstawie ustawy zostanie stworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN, ale na innych zasadach. Wszyscy sędziowie w Sądzie Najwyższym będą traktowani na równych zasadach, żaden nie będzie miał specjalnego statusu. Mam nadzieję zakończyć toczące się wokół SN spory, które nie pomagają wymiarowi sprawiedliwości. Apeluję w tej sprawie także do środowiska sędziowskiego – przedstawił w czwartek projekt zmian prezydent Duda.
Jabłoński: "warto zamykać inne fronty"
Własne przemyślenia do powyższego projektu przedstawił na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. "Warto szukać kompromisów. Nawet jeśli nie uda się od razu – warto próbować do skutku" – napisał polityk PiS.
"Są oczywiście głosy krytyki. Że ten, czy inny kompromis nie jest idealny, że nie należy ustępować w tym czy innym obszarze. Te głosy same w sobie mogą być nawet zrozumiałe. Ale często pomijają szerszy kontekst – i główny priorytet Polski, którym w tej chwili jest bezpieczeństwo" – napisał Jabłoński
W kolejnych wypowiedziach polityk snuł rozważania, jakoby Polsce groziło uczestnictwo w kolejnym konflikcie. Z tego względu uznał za ważne wszelkie ruchy zmierzające do ugłaskania Komisji Europejskiej i - dzięki temu – uspokojenia relacji Polski z krajami zachodniej części Unii.
Kaleta odpowiada: "myliłeś się wtedy"
Partyjni koledzy Jabłońskiego chwalili zdanie kolegi i podawali je dalej. Znacznie mniej przychylne stanowisko wobec wypowiedzi wyrażali działacze współrządzącej Solidarnej Polski, a wyraźny wyraz swojemu niezadowoleniu dali m.in. wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz europoseł Patryk Jaki.
Ten pierwszy wytknął Jabłońskiemu, że kiedyś nie opowiadał się za kompromisem z UE. "Myliłeś się wtedy. Dzisiaj masz rację?" – napisał polityk związany z partią Zbigniewa Ziobro, a do dyskusji dołączył wówczas Patryk Jaki.
"Sebastian, przypomnij to ten minister, co negocjował kompromis z Timmermansem, gdzie oddał sądowe ustawy, a zmian nie dostał nic? I to ten, co to jak przyjechał ze szczytu, godząc się na uzależnienie Polski od oceny praworządności, mówił, że nic nie stracimy, bo mamy »walidacje«?" – stwierdził europoseł.
[1/7]
Refleksja po dzisiejszym dniu: konsekwencja ma sens.
Refleksja nr 2: warto szukać kompromisów. Nawet jeśli nie uda się od razu – warto próbować do skutku.
Refleksja nr 3: oceniając koszty/korzyści trzeba brać pod uwagę sytuację międzynarodową. A jest ona coraz trudniejsza.
— Paweł Jabłoński (@paweljabIonski) February 3, 2022
Refleksja po ostatnim roku:
Przekonywałeś Pawle, że nie będzięmy musieli iść na żadne kompromisy,gdyż w negocjacjach budżetowych wywalczono takie rozwiązania, które zablokują możliwości szantażu. Dzisiaj piszesz, że musimy iść na kompromis. Myliłeś sie wtedy. Dzisiaj masz rację? https://t.co/Envxv8h6IZ
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) February 3, 2022