Czechy otrzymały od Polski 45 mln euro. Minister środowiska Czech potwierdza

Minister środowiska Czech poinformowała, że Czechy otrzymały uzgodnioną sumę od polskiego rządu. „Teraz będzie można wycofać skargę” – przekazał czeski korespondent CT24 w Polsce Lukas Mathe.
 Czechy otrzymały od Polski 45 mln euro. Minister środowiska Czech potwierdza
/ fot. PAP/Daniel Gnap/KPRM

Rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka przekazał, że do kancelarii Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wysłano żądanie wycofania skargi w sprawie kopalni Turów.

Koniec sporu ws. Turowa

Podczas czwartkowego spotkania w Pradze szefowie rządów Polski i Czech podpisali dokument "między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów”. Jak podkreślono umowa nakłada na Polskę obowiązek wypłacenia 35 mln euro stronie czeskiej z tytułu rekompensaty, a ponadto zmusza Fundację PGE to zapłacenia krajowi libereckiemu 10 mln euro.

 Już wczoraj przekazaliśmy odpowiednie środki. To było 35 mln plus 10 ze strony PGE. Przypomnę, że pierwotnie wchodziła w grę nawet kwota 55 mln, a więc ograniczyliśmy ją znacznie – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe