„Putin chce, żebyśmy dyskutowali o jego przygotowaniach do wojny”. Generał Stróżyk ocenia

– Putin (…) wciąż przygotowuje swoje siły i różne elementy operacyjne, podciąga nowe batalionowe grupy taktyczne. To wszystko jest przygotowane do poważnej wojny, ale to jest jeden z elementów, o którym Putin chce, żebyśmy dyskutowali – ocenił gen. Jarosław Stróżyk.
Władimir Putin „Putin chce, żebyśmy dyskutowali o jego przygotowaniach do wojny”. Generał Stróżyk ocenia
Władimir Putin / World Economic ForumCopyright by World Economic ForumPhoto by Remy Steinegger, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Jarosław Stróżyk pełnił służbę w Wojskowych Służbach Informacyjnych oraz Służbie Wywiadu Wojskowego. W kwietniu 2010 zasiadł na stanowisku zastępcy dyrektora Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Obecnie posiada stopień generała brygady.

Od dwóch miesięcy Federacja Rosyjska gromadzi wojska wokół swojej granicy z ukraińskim sąsiadem. W tej chwili wokół Ukrainy zgromadzonych jest ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy, z czego ok. 30 tys. znajduje się na Białorusi. Stacjonują tam m.in. jednostki specjalne Specnaz, systemy rakietowe krótkiego zasięgu Iskander oraz myśliwce SU-35. Ruchy wojsk Rosja tłumaczy przede wszystkim przygotowaniami do rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych pod nazwą „Związkowa Stanowczość 2022”.

– Jedno jest pewne – Putin jest przygotowany do wojny. (…) Wciąż przygotowuje swoje siły i różne elementy operacyjne, podciąga nowe batalionowe grupy taktyczne. To wszystko jest przygotowane do poważnej wojny, ale to jest jeden z elementów, o którym Putin chce, żebyśmy dyskutowali – ocenił gen. Jarosław Stróżyk

– Czasami dyskutujemy w narracji Putina. Chcemy – powiedziałbym – wyjaśnić sytuację, ale w jakimś stopniu ją komplikujemy. Co drugi dzień możemy mówić, że będzie wojna, a co drugi dzień, że jej nie będzie, ale tak naprawdę nie wiemy tego na tym etapie – tłumaczył generał.

Doniesienia z Ameryki

Amerykańska telewizja CNN przytacza zdjęcia wykonane przez satelitę, które ukazują zbliżenie się rosyjskiego sprzętu do granic państwa ukraińskiego. Ponadto siły bazy wojskowej w Jelni (obwód smoleński) zostały przerzucone. „Duża baza wojskowa Federacji Rosyjskiej w Jelni w pobliżu Smoleńska nagle opustoszała. To właśnie tam w drugiej połowie 2021 roku władze Rosji miały skierować dodatkowych około 700 czołgów, wozów bojowych piechoty oraz wyrzutni rakiet balistycznych” – informuje portal DoRzeczy.pl.

Zdjęcia satelitarne, na które powołuje się CNN, zostały wykonane 6 lutego bieżącego roku. Znaczne zachmurzenie w poprzednich dniach dotychczas uniemożliwiało wykonanie dokładnych zdjęć ukazujących szczegóły ruchu rosyjskich sił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe