„Europa gotowa nałożyć poważne sankcje, jeśli Rosja najedzie na Ukrainę”. Jasna deklaracja szefa francuskiego MSZ

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian zapowiedział w poniedziałek, że Europa jest gotowa nałożyć ogromne sankcje, jeśli Rosja najedzie na Ukrainę. Dodał jednocześnie, że nic nie wskazuje na to, aby prezydent Władimir Putin podjął taką decyzję.
Rosję czekają sankcje? „Europa gotowa nałożyć poważne sankcje, jeśli Rosja najedzie na Ukrainę”. Jasna deklaracja szefa francuskiego MSZ
Rosję czekają sankcje? / Flickr/Jernej Furman

"Rosja dysponuje na miejscu wszystkimi elementami, aby przeprowadzić szybką i silną ofensywę na Ukrainę" - powiedział Le Drian w stacji telewizyjnej France 5 TV. Zaznaczył jednak, że "dziś nic nie wskazuje na to", by Putin podjął już decyzję o ataku.

"Gdyby przypadkiem suwerenność, część suwerenności lub integralność Ukrainy została podważona przez znaczącą interwencję ze strony Rosji, doszłoby do rozległych konsekwencji, masowych sankcji" - zagroził, wyrażając jednolite stanowisko ze swoimi zachodnimi sojusznikami.

"Panuje nieznośna sytuacja militarna, która się nasila" - podkreślił francuski minister spraw zagranicznych dodając, że "dla wszystkich najważniejsze powinno być powstrzymanie eskalacji".

Uważa on, że "Władimir Putin nie chce, aby Ukraina była suwerenna i integralna".

Jak pisze AFP, Rosja uznała w poniedziałek za możliwe dyplomatyczne uregulowanie rosyjsko-zachodniego kryzysu wokół Ukrainy i ogłosiła zakończenie części ćwiczeń wojskowych przy granicy z Ukrainą.

W ramach zakrojonej na szeroką skalę ofensywy dyplomatycznej Zachodu we wtorek kanclerz Nieniec Olaf Scholz ma spotkać się w Moskwie z prezydentem Putinem.

Francja, w przeciwieństwie do swych sojuszników, do tej pory nie zwróciła się do swoich obywateli przebywających na Ukrainie, aby opuścili kraj, jednak rodziny personelu ambasady w Kijowie mogą wrócić do Francji.

"W przypadku ryzyka podejmiemy szybko decyzje" - dodał Le Drian. Paryż, jak na razie odradza obecnie Francuzom wyjazd na Ukrainę. (PAP)

jo/ adj/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe